Accord M/t vs A/T

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cristi S
    replied
    Eu ti-as sugera sa iei executive A/T...daca ai posibilitatea. Cred ca te va satisface pe deplin. Succes

Leave a comment:

• razvan p.
    replied
    am unul dintre primele accorduri 2.0 AT vandute in iasi!daca nu chiar primul 2.0 AT!ionut stie cel mai bine!nu as mai cumpara M/T niciodata!dupa 60k km ma declar absolut surprins,la modul pozitiv, de performantele ei!unul din motivele pt care am cumparat-o a fost ca parcursesem mai bine de 500k km pe masini M/T!modul secvential dupa ce inveti sa-l exploatezi la maxim este un vis!
    bafta multa!

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Ia Executive, sa nu regreti!!!

Nu te "zgarci" pe ultima suta de metrii

Leave a comment:

• ROTSIN
    replied
    Va multumesc pentru opinii.

Cateva vorbe despre mine.
    Am 45 ani, conduc din '83, n-am stat sa adun, dar am facut in mod sigur peste 600 000 km cu M/T.

Prima masina a fost Dacia 1100 prin 98 si pe urma masini de la serviciu, Renault, Toyota, VW, Peugeot, Hyunday.

Primul contact cu Honda l-am avut in 2002 cand mi-a fost data pt o saptamana o Honda CRV.
    Cand am primit-o si am vazut ca are 130 000 Km, am fost putin temator stiind ca urma sa fac vreo 3 500 Km, dar s-a purtat impecabil.

Acum mi s-a oferit sansa sa cumpar o masina noua si am luat la rand japonezele: Toyota, Mazda si Honda.

Cand m-am urcat in Accord am stiut ca ea e.

Cam asta pt inceput...

In rest, in perioada asta a vietii incepi sa te cam lenevesti asa ca cred ca va fi AT.

Mai am o pb cu nivelul de echipare: EXECUTIVE SAU COMFORT.

Rational ar fi sa iau Comfort dar cum partea de snobism pe care n-o recunosteam in general isi cere tributul parca-s lua EXECUTIVE.

Voi ce ziceti ?

Leave a comment:

• ramm
    replied
    Si eu am inceput sa levenesc cu schimbatorul ala, dar parca trebuie si ceva putere. Un V6 cu o secventiala...

Leave a comment:

• Cristi S
    replied
    Am votat cutie automata pt comoditatea care ti-o ofera in oras si in aglomerarile din trafic. Iar daca te obisnuiesti si incepi sa pricepi modul de functionare a unei cutii auto poti scoate din ea performante bunicele si in afara.

Eu vorbesc ca si conducator de civic 5d A/T si din cand in cand CR-V-ul A/T al tatalui meu...

Leave a comment:

• ticker
    replied
    O fi ceva mai mic dio (&ramm), dar daca il intereseaza confortul si nu sportivitatea ar merita. Tatal meu vrea la urmatoarea masina (sper sa-l conving la Accord) automata... s-a saturat de schimbat trepte in oras

Eu in schimb m-as simti privat de control... piciorul stang someaza, mana dreapta la fel. In plus la Honde intra asa de frumos in treapta cutia manuala, ca pentru mine asta e o placere

Leave a comment:

• ramm
    replied
    2.0 actual e prea putoare ptr A/T. 2.4 sau cu A/T - 2.0 manual.

Leave a comment:

• dio
    replied
    Ce motor? 2.0 e uuun pic prea mic pentru A/T...

Leave a comment:

• woland
    replied
    Personal inclin spre A/T, dar depinde mult de temperament, de varsta, de tipul de condus (preponderent urban sau nu).
    Ca sa fiu extremist, daca as fi vrut M/T nu mergeam spre Honda ci spre BMW, cu toata diferenta de pret aferenta. Asa insa, dupa 20 ani de condus M/T, realizez ca Bucurestiul de azi nu mai e oras de condus pe altceva decat A/T.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Depinde ce vrei de la ea, si pe unde o conduci.

Daca mergi urban si te intrereseaza confortul, A/T e alegerea potrivita
    Daca vrei sa te simti "in control" sau ai un stil de condus mai sportiv atunci alegerea e M/T

Fa un drive test cu ambele si trage concluziile care ti se potrivesc TIE cel mai bine

Leave a comment:

• ROTSIN
    started a poll Accord M/t vs A/T

Accord M/t vs A/T

138
    Automata
    52.17%
    72
    Manuala
    47.83%
    66
    Salutari tuturor,

Doresc sa cumpar o Accord si as avea nevoie de opiniile voastre in ceea ce priveste tipul de cutie.

Multumesc anticipat.
Working...
X