Accord sau Civic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord sau Civic?

    Salut, sunt un nou membru al forumului cu toate ca inca nu mi-am luat o Honda. Tocmai de asta mi-am si facut contu pentru a va intreba si a afla si parerea voastra in legatura cu alegerea intre Civic Type S sau Accord 2.0i-vtec executive. Ce ziceti? Mersi mult!

  • #2
    Vei primi multe raspunsuri... am mai dat si la alti colegi de forum in situatia ta.

    Personal Accord 2.0 SSE mi se pare cea mai buna oferta... daca iti place viteza iti recomand de pe acum Accord 2.4 Type S - nu vei regreta. Civic Type R te va zdruncina din greu, dar ofera senzatii pe masura si nu e de neglijat, daca iti permiti.

    Daca ai nevoie doar de o masina de oras Civic Type S e super Ok, mai ales ca in trafic ai un spectacol de lumin la care sa te uiti 8)

    Eu nu regret 5d-ul ales, pentru ca mi se potriveste cel mai bine nevoilor mele: celibatar, nu foarte impatimit de viteza dar "ma mananca" talpa uneori iar cei 140 de caluti sunt aproape suficienti, Bucuresti cu parcari greu de gasit (deci ajuta ca e mai scurta) - la Type S ar fi un dezavantaj usa mai lunga la parcarile in spic, deoarece vei iesi mai greu si e riscul mai mare sa sifornezi usa vecinului de parcare.

    Concluzie - nu ne cere noua parerea! Gaseste-ti o masina care sa ti se potriveasca cel mai bine nevoilor si personalitatii tale. De restul are grija Honda :lol:
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Cred totusi ca intai ar trebui sa-ti studiezi atent nevoile si prioritatile. Tu compari o compacta in 2 usi cu o limuzina de clasa medie. Depinde ce vrei tu e la o masina.
      Daca ai 20 de ani si cauti o masina cu care sa te dai cu prietenii, Type-S e pt tine. Daca insa ai o varsta mai inaintata si te gandesti la o cariera si la intemeierea unei familii, Acord este alegerea cea mai buna.

      Cu stima,
      Paul.

      Comment


      • #4
        mi-e greu sa o recunosc, dar si civicul sedan este o varianta. rotile de 16 si garda putin mai inalta sunt mai potrivite pt tara asta...
        e la fel de sportiva si are si suspensie independenta pe spate... :wink:
        plus ca o sa fii special ca sunt mult mai putine decat 5D-urile...

        oricum, daca esti tanar eu zic sa lasi acordul pt mai tarziu...
        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

        Comment


        • #5
          Inteleg ca, compar doua masini de clase diferite dar ma gandeam ca modelul de accord fiind mai vechi ca cel de civic are ceva minusuri..tahnologie mai veche sau ceva. oricum vreau sa fie si o masina comoda pentru ca am 1.95m si am si ceva probeleme cu spatele. Mersi pentri raspunsuri

          Comment


          • #6
            Eu le am pe ambele si-ti recomand Accordul

            Comment


            • #7
              Pai tu esti om cu famelie.

              daca Hellraizeu' nu e (si presupun ca nu e) si n-are nici prietena, Civicul da mai bine la gagici (in ciuda minusurilor lui) 8)

              Daca are pretina atunci tre sa o intrebe... ca daca nu-i place ei Civicul se prinde ca si ea urmeaza sa fie inlocuita cu un alt model mai "sport". :lol:
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Pai omu' a zis ca vrea sa fie mai confortabila, Accordu' cu suspensie normala (nu sport) ii clar mai confortabila decat Civicu' + ca-i mult mai bine antifonata.
                Si c-ai mentionat de familie, ambele pot fi masini de familie .

                Comment


                • #9
                  Dar nu ati vazut ca are 1,95? Nu intra in Civic. Va spun eu din experienta ca am 1,98 si cand am fost in showroom le-am probat pe toate. Abia am loc in Accord, nu ca inaltime ci ca adancime a scaunului.
                  SSE-ul are suspensie sport si cam topaie
                  HellRaiZr eu cred ca Accordul Executive ar fi alegerea optima pentru tine.
                  Grea decizie
                  Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE White Pearl


                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/doru_div/

                  Comment


                  • #10
                    Am aceeasi inaltime cu tine si nu am avut aceasta problema in Accord. Chiar tin scaunul un pic inainte de capatul cursei. Ridica volanul la maxim, tras inspre sofer la maxim, coboara scaunul la maxim si ar treb sa fie ok. In Civicul 5D a fost la fel ca la Accord, in cel 4D stateam cu volanul pe picioare ca sa zic asa, pozitia fiind prea inalta.
                    Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                    Comment


                    • #11
                      accord 2.0 ex e din mai multe puncte de vedere superior cts-ului. deci, go 4it!
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • #12
                        gociu75 oi avea eu picioarele mai lungi ca tine :lol: cine stie? Eu fac comparatie la spatiu cu cealalta masina a mea Laguna II in care cursa scaunului te plaseaza mai departe de volan decat in Accord, dar ca spatiu deasupra capului Accordul sta mult mai bine. Sta mult mai bine accordul la toate capitolele. Honda rulsz
                        Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE White Pearl


                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/doru_div/

                        Comment


                        • #13
                          Accord (nu necesita argumente )

                          Comment


                          • #14
                            Noul Accord 2008 ce vine in iunie sau iulie, fie ca iti place mai mult benzinara sau dieselu'. Mie nu mi-ar fi rusine cu nici una
                            Honda Accord 2.2 i-ctdi Nighthawk Black Pearl Executive-2007

                            Comment


                            • #15
                              Pe la aceeasi dilema sunt si eu: 2009 Accord 2.0 Confort A/T sau noul Civic Sedan ES 1.8 A/T? Un sfat pro sau contra? Cam ce are una si nu are cealalta? Multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X