Cauciucuri de vara

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• oViDiU
    started a topic Cauciucuri de vara

Cauciucuri de vara

Se incalzeste vremea, si vreau sa pun gumele de vara. Mai am doar trei bucati de Bridgestone, asa ca vreau sa le schimb toate. M-am oprit la trei variante:
    1.Michelin Pilot Sport PS2
    2.Goodyear Eagle F1 GS-D3
    3.Bridgestone Potenza RE050A
    Ce ati alege?

• hondaru
    replied
    67 dB e ceva! la 3 dB se dubleaza presiunea acustica....deci cred ca fata de alte anvelope ale tale nici nu le auzi!
    Pe umed am avut experiente negaive cu Debica dar erau gama buget si acum multi ani....Sa revii te rog cu feedback.

Leave a comment:

• T-Bone
    replied
    Eu din motive financiare am ales sa imi iau pentru noile jante de 18 niste Debica-uri Presto UHP2. 320 lei bucata, A/C. 67 dB. Pana in acest moment sunt foarte multumim de ele, mai ales de faptul ca sunt chiar foarte silentioase. Acum ca si comportament voi vedea in timp. Le-am testat mai agresiv pe drum umed, totul foarte bine.

Leave a comment:

• ivladbogdan
    replied
    Nu stiu ce sa-ti spun vis-a-vis de zgomot, A4 fiind si o masina foarte bine insonorizata. Dar din moment ce nu m-au enervat, e clar ca foarte zgomotoase nu sunt.

Leave a comment:

• hondaru
    replied
    Multumesc ptr feedback ivladbogdan! Fata de anvelopele precedente cum ai sesizat nivelul de zgomot mai mare sau mai mic?!

Si eu apreciez in primul rand comportamentul pe ud/uscat, franare si curbe dar in urma unor experiente negative cu Continental care sunt foarte zgomotoase as vrea ceva care sa imbine fericit toate aspectele enumerate si sa fie si silentioase cat se poate de mult. Performanta exclude silentiozitatea, am avut si Toyo R1R pe masina si erau si ele zgomotoase insa pe uscat la nivelul lor de pret nu prea au egal la comportament.

Leave a comment:

• ivladbogdan
    replied
    Am avut eu pe fostul A4 B7, 235/45/17 cu XL, luate de noi, evident. Numai cuvinte de lauda din partea mea. Pe mine cel mai mult ma intereseaza aderenta "in curbe" la o anvelopa, precum si cum franeaza. Iar la capitolele astea stralucesc. In rest, nu prea m-au interesat chestii precum zgomot, consum, etc. Cumpara linistit, sunt best buy.

Leave a comment:

• hondaru
    replied
    Aveti vreunul experienta cu Falken Azenis FK510? Se pare ca in teste au iesit foarte bine la dimensiuile 225/45R17 si mai sunt si silentioase pe deasupra. Ce nu-mi place este ca au XL la coada...

Leave a comment:

• BlackMagic
    replied
    Originally posted by andrei_juv View Post
    Ce cauciucuri aveai anterior ?
    GY Eagle NCT5 made in Turkey, jalnice cand se uzeaza. Am inteles totusi ca modelul made in germany n-ar fi asa rau...

Leave a comment:

• andrei_juv
    replied
    Ce cauciucuri aveai anterior ?

Leave a comment:

• BlackMagic
    replied
    Am promis ca revin cu un feedback pentru pirelli pzero nero 205/55/16 de vara - sunt super ok si stabile, si pe ploaie si pe uscat; la o ploaie f. torentiala ce m-a prins saptamana trecuta, mergeam cu 140 - 160 fara emotii, fara sa simt ca as avea ceva probleme de aderenta (erau si incalzite bine anvelopele).
    Totodata, dupa ce le-am schimbat si pe fata, s-a schimbat major stabilitatea masinii, dupa experienta neplacuta cu cele anterioare, cand aveam impresia ca suspensia e pa si ca trebuie schimbata.

Overall, o alegere foarte buna, aderenta extraordinar de buna dupa ce se incalzesc, dar si reci sunt ok. Made in Italy, pret foarte bun.

Leave a comment:

• Grey
    replied
    Originally posted by Xander View Post
    @stilistu: La 7-8 mm carne sunt aproape noi... Cred ca ai gresit tu masuratoarea, 4-5 mm inseamna un cauciuc uzat si 2mm e limita de siguranta!
    7 mm au alea care au fost pe spate, cealalta pereche are intradevar in jur de 5mm.

Leave a comment:

• Xander
    replied
    @stilistu: La 7-8 mm carne sunt aproape noi... Cred ca ai gresit tu masuratoarea, 4-5 mm inseamna un cauciuc uzat si 2mm e limita de siguranta!

Leave a comment:

• BlackMagic
    replied
    Originally posted by Rumburak View Post
    Revenim la aceeasi problema: care e tara de fabricatie?
    Raspunsul corect (cu intarzierea de rigoare, sorry) este: Turkey ! Deci posibil ca cele made in germany sa fie mai de doamne-ajuta, da' astea nu vor mai sta ever pe jantele accordului !

Leave a comment:

• Grey
    replied
    Eu am michelin pilot primacy (205/55/r16) am ajun s cu ele la aproape 50 mii si mai au cam 7-8mm, cred ca mai merg fara probleme 10-15mii dar e cauciucul un puic cam copt dupa 3 veri si la anul imi iau altele. Acum au devnit cam zgomotoase o data cu cresterea gradului de uzura, initial am crezut ca am probleme cu rulmentii, am verificat si rulmentii sunt ok. Sau comportat foarte bine pana acum si pe ud si pe uscat am mai luat si cateva gropi de ziceam ca am facut jantele bucati si nu au patit nimic. Eu sunt multumit de ele, urmatroarele cred ca vor fi tot michelin dar pilot sport 2 sau 3 cu toate ca am auzit de bine si de continental sport contact 3, o alta optiune mai eftina ar fi si goodyear eagle f1 asymmetric.
    Last edited by Grey; 04-08-10, 15:34.

Leave a comment:

• HMiller
    replied
    Originally posted by cristi_negru View Post
    Chiar nu ma poate sfatui nimeni? Intre Continental Premium Contact 2 si Michelin Primacy HP ce sa aleg? Modelul "castigator" sa fie cel cu durata de viata cea mai lunga.
    Eu folosesc Continental Premium Contact 2 205/55 R16 pe Accord din 2008 (este al treilea an - si ultimul, caci vara viitoare va avea anvelope noi bineninteles, tot Continental) si cred ca aceste anvelope sunt o buna alegere fiind excelenta atat pe ud cat si pe uscat atat dpdv aql stabilitatii cat si al distantei de franare. In plus, nu sunt zgomotoase si au durata de viata foarte buna (eu am 40.000 km acum cu ele si cred ca se mai poate rula linistit cel putin 15-20.000 km). Sfatul meu: alege Continental, daca nu ai cumparat deja anvelope.

Leave a comment:

Working...
X