Cauciucuri de vara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    drmyt...merita jante pe 17 si cu niste dunlop sport maxx sau sport 9000 (daca mai gasesti ca nu se mai fabrica)...exemplul asta e edificator pentru faptul ca marca nu inseamna totul...dunlop 2050 e o anvelopa cu care te poti descurca rezonabil dar nu e ceva specatculos....in schimb dunlop sport maxx este ..din alt film...foloseste o tehnologie numita "touch technology"....adica simte drumul ....si arata si bine profilul (dupa gustul meu)...pe jante pe 17 si masina arata mai bine nu numai ca sta mai bine...singurul inconvenient este ca va fi mai rigida si va trebui sa verifici mai strict presiunea pt ca daca scade si lovesti o bordura mai tare din greseala poti face renumitele galme

    Comment


    • #32
      De luat in considerare, prin prisma preturilor:
      http://www.vanzarianvelope.ro/
      http://www.vreau-anvelope.ro/

      Si eu ma gandesc sa schimb cauciucurile.

      Problema este ca nu reusesc sa ma hotarasc ce anume sa cumpar. Pana acum, am in vedere (ordinea este aleatorie):
      1. GY Hydragrip;
      2. GY Eagle F1 GS-D3;
      3. GY Excellence;
      4. Dunlop SP Sport Fast Response;
      5. Vredestein Sportrac 3;
      6. Vredestein Ultrac;
      7. Bridgestone Turanza ER 300;
      8. Continental Premium Contact 2;
      9. Michelin Pilot Primacy HP.

      Am citit cateva review-uri si diverse opinii (mai mereu contradictorii), care mai mult m-au pus in incurcatura.

      Oricum, indiferent de marca/modelul la care ma voi opri, nu am de gand sa cumpar anvelope produse in ... China, Slovenia, Romania, Malayesia, etc. Germania, Franta, Japonia, Italia, USA, UK ... cam astea ar fi tarile producatoare ce ma intereseaza.
      '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

      Comment


      • #33
        hydragrip nu recomand pt ca se uzeaza neuniform si o sa te deranjeze la viteze mari....despre tara de origine e si nu e adevarat...de exemplu, ai fost in slovenia vreodata ?....ca daca ai fost nu cred ca ai mai fi inclus-o in lista aia......iar, ca si fapt divers, in fabricile din germania lucreaza destul de multi...turci...dar, pe ansamblu este ceva adevar in prejudecata asta, recunosc...dintre toate, eu as alege dunlop sport maxx, fara nicio ezitare...am mers cu multe feluri dar astea mi s-au parut cele mai bune ...."bun" inseamna pana la urma un compromis pentru ca sunt multe aspecte care sunt luate in considerare cand spui "bun" si de cele mai multe ori nu aceleasi pentru toata lumea....o anvelopa de exceptie este si pirelli zero rosso dar banuiesc, pretul e f mare...

        Comment


        • #34
          Eu te sfatuiesc sa incerci Continental PremiumContact 2 chiar daca "fura la cantar" (influenteaza testele).
          N-au facut galme, s-au tocit uniform si stabilitate ireprosabila (m-au tinut 100.000 km).
          '07 Accord 2.0 ES A/T
          '01 Golf IV 1.6 Edition

          Comment


          • #35
            Ciudat... pe mine m-au tinut 40.000 pe Laguna
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Daca stau bine sa ma gandesc poate cu 20.000 mai putin ca am uitat ca in acesti km am mai avut puse si anvelopele de iarna( dar n-am mers prea mult cu ele )

              PS: mi-a dat un prieten 4 Dunlop 2050 (le-a schimbat cu SportMaxx dupa ce i-a intrat un surub intr-unul) si le-am pus asta vara pe golf. Cauciucurile aveau 20.000 km si aratau la fel ca ale mele de pe accord. Diferenta e imensa sunt mult mai tari si nu au aceeasi stabilitate cu vechile Continental.
              '07 Accord 2.0 ES A/T
              '01 Golf IV 1.6 Edition

              Comment


              • #37
                Cred ca Dunlop-urile, in general, sunt destul de "sensibile" la loviturile laterale, pe care le incaseaza din greu pe drumurile noastre.
                La fosta masina eu am avut poroblema asta si, din ce am mai citit pe forumuri, se pare ca mai multi din cei ce utilizeaza marca asta intimpina aceasta problema.
                '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

                Comment


                • #38
                  loviturile nu sunt laterale ci frontale si provoaca strivirea si fisurarea filmului impermeabil pe care il are anvelopa pe interior si care impiedica aerul sa treaca prin anvelopa...de exemplu, daca ai presiunea scazuta si lovesti intr-o muchie, anvelopa este pur si simplu STANTZATA intre muchia respectiva si janta....flancul anvelopei se face cu atat mai subtire cu cat indicele de viteza este mai ridicat, pentru a permite racirea anvelopei....de aia spuneam "cate bordeie atatea obiceie".....nu exista anvelopa care sa tina si mult , sa reziste si la gropi si sa poti si sa mergi cu 200 la ora cu ea.....o anvelopa de performanta inalta nu tine multi km...poate 30-40 k....una ruseasca o poti lasa mostenire.....e ca la formula 1...daca motorul tine mai mult de o cursa inseamna ca mai poate fi subtziat....
                  am auzit si eu ca ar fi bune conti premium contact dar n-am avut....dunlop sport maxx am ros pana acuma 2 seturi si le cunosc cel mai bine si cu certitudine sunt foarte bune...ca sa stea bine pe drum masina trebuie sa fie rigida...de aia se pun jante mai mari, de aia balonaj mic la anvelope, de aia se pun amortizoare sport etc etc....daca nu se urmareste performanta ci confortul atunci, nu e nevoie de anvelope sport....anvelopele sport sunt rigide, sensibile la lovituri, zgomotoase si se uzeaza mai repede...deci nu prea corespund idealului....dupa cum stiti si in formula unu s-a intamplat acum putin timp, ca o anvelopa de o marca renumita sa nu poata rezista mai mult de 2-3 curbe..(indianapolis)...deci...depinde ce vrei dar pe toate nu le poti avea sigur...

                  Comment


                  • #39
                    http://www.tirerack.com/tires/tires....Potenza+RE-01R

                    ce parere aveti? de astea?
                    good year EAGLE F1-am avut si sunt f bune!par cam grele totusi :roll:
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment


                    • #40
                      N-ai avut probleme de zgomot dupa 10-15000 km? Am gasit multi care se plang de asta cu Dunlop Sport Maxx...
                      2.0i 2005

                      Comment


                      • #41
                        nu am sesizat un zgomot care sa ma deranjeze, dar dupa cum spuneam, nici nu m-as mira sa fie mai zgomotoase pentru ca sunt anvelope sport si compoundul folosit la ele nu are ca scop sa reduca zgomotul ci sa se "lipeasca" cat mai bine de drum si atunci e de asteptat sa fie mai zgomotoase dar, dupa parerea mea nu e ceva care sa deranjeze.....niste anvelope ceva mai zgomotoase dar fantastice pe apa si ca suprbe ca design sunt eagle f1 gsd3...daca e sa fim corecti si accordul in general nu este extrem de bine insonorizat......ce pretentii sa ai de la o anvelopa !

                        Comment


                        • #42
                          A auzit cineva de cauciucuri syron ? si daca da cam ce stiti de ele ( tre sa-mi iau ceva cauciucuri pe 17 si ar fi ceva oferta )
                          Accord 2.0i i-VTEC 2007
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by ANT76
                            A auzit cineva de cauciucuri syron ? si daca da cam ce stiti de ele ( tre sa-mi iau ceva cauciucuri pe 17 si ar fi ceva oferta )
                            pai noi ne chinuim sa aflam care dintre modelele unor producatori de varf sunt bune si care nu si tu .......pai exista si montana sau victoria si macar stii ceva despre ele....adica stii ca poti sa mergi cu 40 la ora dar macar stii ceva !.....eu unul nu m-as risca pentru o diferenta de 2-3 beri sa umblu cu masina timp de cativa ani cu niste anvelope facute pe vreun vapor sau in vreun beci.....e vorba de viata ta (si a celor la care tii) si cred ca valoreaza mai mult decat ...o oferta speciala.....

                            Comment


                            • #44
                              bine spus omule de bine :wink: :lol:
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Legat de cauciucuri am vazut la oferta in metro Dunlop SP sport01 205/55 R16 la 230RON.
                                '07 Accord 2.0 ES A/T
                                '01 Golf IV 1.6 Edition

                                Comment

                                Working...
                                X