Cauciucuri de vara

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Stiu ca e un pic offtopic dar Falken Eurowinter a iesit cel mai prost la testele efectate de Auto Motor si Sport nr. din decembrie si pe uscat si pe umed si pe zapada. Era un test acolo unde cel mai tare era GoodYear al 2-lea Continental si ultimul Falken( nu al 3-lea ci al 10-lea sau 11-lea dupa 2 anvelope allseason).

PS: este catalogat chiar ca NEINDICAT.

Am luat eu de la www.depozituldeanvelope.ro si la 3 anvelope am luat-o pe a 4-a gratis. am dat 1300Ron pe 4 Dunlop SportMaxx
    '07 Accord 2.0 ES A/T
    '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

www.cauciucuridirect.ro de aici am luat si eu , super ok.

drymit, asa mare incredre ai in Continental , incat ai pune oice ?
      Orice producator are modele mai putin performante sau mai performante - in functie de pret.

Cele de iarna nu prea conteaza (in opinia mea, doar ) , important este sa fie de iarna, ca nu prea mergi cu viteze mari .

Falken Fk-452 de vara le recomand oricui (este anvelopa de varf a lor).
      K24Reflash

Comment

Eu sunt de parere ca oricine ar alege anvelopa cu tractiunea cea mai buna si distanta de farnare cea mai mica. O diferenta chiar si de 2-3 metri conteaza ff mult. Tot intre anvelope de iarna exista o diferenta si la manevrabilitate una e sa-ti fuga de spate la 30 si alta la 50 intr-o curba stransa......

Daca exista diferente mari intre anvelopele de vara atunci clar exista si intre cele de iarna.

Varul meu are anvelope Scop parca resapate si eu Firestone Winterhawk si a lui la un test de franare s-a dus cu mai mult de 5 metri mai mult ca a mea :wink: Daca in fata era un tir conta diferenta :lol:

Si Continental am avut PremiumContact si am fost forte multumit de ele si m-au tinut si cam 100.000km asa ca le recomand fara probleme.
        '07 Accord 2.0 ES A/T
        '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

@drmyt: exista mai multe tipuri de Eurowinter, ele difera f mult de la o specificatie la alta.

ai vazut ca in teste pt acelasi tip de cauciuc dar de dimensiuni diferite, rezultatele sunt total diferite, unul poate fi nr. one iar celalalt....

PM: nu sunt un fan Falken, dar pe zapada sunt super, fapt ce reiese si din testele studiate de mine si apropo nu mi-a intrat niciodata abs-ul
          '07 Honda Accord 2.0 Executive M/T, Dark Mocha
          Toyota Yaris 1,3 vvti
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danielz/

Comment

Sunt relative parerile fiecaruia pt ca asa spune si varul meu de cauciucurile alea resapate ca sunt super dar exista loc si de mai bine. Daca nu am compara lucrurile intre ele fiecare ar fi in parte cel mai bun :lol:
            '07 Accord 2.0 ES A/T
            '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

cel mai bine este sa te dai cu o masina care are anvelopele pe care ai pus ochii ca sa vezi cum te impaci cu ele....
              parerea fiecaruia este corecta dar este subiectiva si simpla catalogare dupa marca producatorului nu este deloc edificatoare...chiar mai mult, aceeasi marca, acelasi profil dar dimensiune diferita si poti avea un alt comportament (e adevarat , USOR diferit).....
              eu de exemplu am fost incantat de un model pe o masina mai veche dar nu mi-a placut pe masina actuala...pe ansamblu, citeste review-urile de pe net dar tine cont ca s-au mai gasit cazuri in care producatorii furnizeaza pentru teste anvelope ..."usor" imbunatatite fata de cele care se vand pe piata ...chiar anul trecut continental a fost dat in vileag cu asemenea practici , dupa ce, cativa ani la rand, iesea sistematic primul in majoritatea testelor.....in germania, a iesi primul in teste inseamna sa iesi primul si in vanzari deci, merita un "pic" de efort....
              conteaza si cat de mult conduci la limita pt ca daca nu mergi frecvent asa, atunci orice alegi e bun....

Comment

Pentru vara as merge pe Dunlop SP 9000, le-am avut si pe Avensis, 2 randuri de Dunlop, apoi am avut pe fata Michelin, foarte nemultumit in comparatie cu Dunlop.
                Pentru iarna am avut Avon, excelenta comportare.
                Honda Accord 2.0 S E 155 HP

Comment

@om_debine: "a iesi primul in teste inseamna sa iesi primul si in vanzari deci, merita un "pic" de efort.... "

Nu sunt deloc de acord cu remarca asta. Nu trebuie ca cel mai vandut produs sa fie si cel mai bun sau invers. Dau exemplu din domeniul meu : dintii ceramici sunt cei mai buni dar nu sunt cei mai solicitati, sau OralB face cele mai bune produse pt igiena bucala, dar nu sunt cele mai vandute etc.......
                  Sau ca exemplu din domeniul auto : toti spun ca Mercedes e cea mai buna marca de masini (nu e si parerea mea), dar nu are cele mai mari vanzari........ :lol:
                  '07 Accord 2.0 ES A/T
                  '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Originally posted by drmyt
                    @om_debine: "a iesi primul in teste inseamna sa iesi primul si in vanzari deci, merita un "pic" de efort.... "

Nu sunt deloc de acord cu remarca asta. Nu trebuie ca cel mai vandut produs sa fie si cel mai bun sau invers. Dau exemplu din domeniul meu : dintii ceramici sunt cei mai buni dar nu sunt cei mai solicitati, sau OralB face cele mai bune produse pt igiena bucala, dar nu sunt cele mai vandute etc.......
                    Sau ca exemplu din domeniul auto : toti spun ca Mercedes e cea mai buna marca de masini (nu e si parerea mea), dar nu are cele mai mari vanzari........ :lol:
                    Ma rog, daca o luam intr-un sens mai larg, poate e ceva adevarat. De exemplu, Mercedes e pe locul 2 sau 3 in lista celor mai valorosi producatori de automobile (Honda e sigur pe 4 si Toyota pe 1). Daca ne gandim la dintii ceramici vs. cei normali de plastic, iei pe o lucrare din ceramica cat pe 3 lucrari normale, nu?
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Trebuie sa mai introducem si partea financiara aici.......... Normal ca ce e bun costa si e normal sa nu fie cel mai vandut. Continental nu e o marca ieftina si de aceea poate nu are vanzare foarte mare.
                      '07 Accord 2.0 ES A/T
                      '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

@ ovidiu....dunlop sport 9000 e o anvelopa excelenta deci e f buna alegerea ba chiar este un profil care si arata foarte bine

@ drmyt ..vroiam sa transmit ideea ca in germania a fi number one in teste te ajuta enorm in vanzari si de aceea unii au incercat sa faca..."TOTUL" pentru a iesi primii in teste...daca sunt sau nu primii in vanzari e cumva secundar dar ei asta incercau prin clasarea cat mai sus in teste...

@ delphi...daca nu ma insel pe locul 4 este (fir-ar sa fie) tot un H dar ala deshelatu', ala strambu'.....de necrezut, nu ?....poate de aia imi zice lumea tot timpul "vai ce hyundai frumos aveti!"....
                        :?

Comment

@om_debine: am inteles ideea acum! Scuze pt. neintelegere :wink:

Legat de cauciucuri minunatele Dunlop 2050 nu se descurca nici pe uscat cu temperaturi de 14- 15 grade. Am intrat acum 2 seri parca in rondul de la arcul de Triumf cu o viteza acceptabila (nu alergam) si masina mergea frumos inainte dar si in lateral(ce-i drept nu foarte mult dar se simtea).

Nu stiu ce sa fac mi-as lua jante de 17 si sa pun cauciucuri de vara pe ele si sa le las pe astea de 16 pt la iarna sa le incalt cu anvelope de iarna si sa dau foc la 2050 :twisted:
                          '07 Accord 2.0 ES A/T
                          '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Pai 2050 nu sunt cine stie ce... in schimb SportMaxx si SP 9000... sunt cu totul alta mancare de peste :wink:
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Dunlop SP 2050 nu sunt cauciucuri performante. Nici producatorul nu sustine asta si nici vreun test facut pana acum. Asa ca nu inteleg de ce le comparati cu SP2 si GS D3?!! Pentru un sofer normal, ele sunt cat se poate de ok.

De altfel, toata discutia asta nu mai are nici o legatura cu subiectul. Omul ne-a rugat sa postam pareri despre anvelopele propuse de el, iar aici s-au aprins polemici...
                              If Honda built people, nobody would ever die.

Comment

eee, polemici pot sa fie ca sunt benefice :lol:

eu am vrut doar ca omu' asta sa nu evite Dunlop pe vecie doarca 2050 e slabut :lol:
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Working...
                                X