Fisura parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fisura parbriz

    Salut!

    O problema: Am gasit parbrizul fisurat pe cca 15-20cm cu plecare din zona senzorului de ploaie, probabil de la vreo piatra. Cum se procedeaza in asemenea cazuri?Aveti idee fisura se poate intinde? Parca nu l-as schimba acum, desi am casco.Daca totusi l-as schimba cum se procedeaza? Operatiunea de schimbare dureaza mult? Va multumesc anticipat!
    Honda Accord 2.0 Special Edition M/T- Black

  • #2
    Din experienta (nu cu Honda ci cu Opel):

    1 faci constatare la Politie declarand ca ai gasit-o in parcare lovita,
    2.te duci la CASCO sa-ti fac dosarul de dauna
    3.si apoi cum iti este norocul, daca au parbrizul in stoc se poate rezolva in 1-2 saptamani (depinde cat de repede se misca cei de la CASCO cu doarul) daca nu in 1-2 luni
    2008 Honda Accord 2.0 SSE Graphite Pearl
    2002 Opel Astra 1.6 Hatchback

    "Hondas make the solar system look unstable and unreliable." - Jeremy Clarkson

    Comment


    • #3
      pot sa iti zic experienta mea cu parbriz de vw bora. o sa ma fac de rasu lumii un pic dar asta e.
      am vrut sa schimb stergatoarele, iau niste valeo si cand sa il schimb pe ala din dreapta mi-a scapat bratul de stergator de la ~5 cm pe parbriz. s-a facut un punct mic care s-a transformat intr-o panza de paianjen de vreo 15 cm
      am ales sa il schimb pe casco din cauza ca urma sa plec cu masina din tara si sa nu cumva sa am probleme din cauza parbrizului crapat.
      am schimbat la gimarom parca iar omul de acolo mi-a spus ca nu era nici un risc daca il lasam asa pentru ca nush ce are prin el care impiedica sa se sparga asa usor si ca as putea sa merg inca o gramada cu el.
      de schimbat, s-a rezolvat prin comanda in prealabil + deviz trimis la asigurator, iar in momentul in care avea accept + parbriz am fost chemat si in 5-6 ore s-a rezolvat. totul in decurs de o saptamana pt acte + geam
      daca s-a intins pana la 15-20 fisura ta, pe parcursul mai multor zile, probabil ca o sa ramana asa. cum am patit eu, de la un punct a ajuns la marimea lui maxima in cativa km de mers si luat gropi + denivelari + linii de tramvai
      Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
      Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

      Comment


      • #4
        depinde de asigurator. La Laguna 1 prin 2003 eram asigurat la BT Asigurari si mi-a cazut tencuiala de pe bloc in timpul unei furtuni. In 7 zile aveam alt parbriz. Aprobarea in 2 zile, apoi gasit parbriz si programat montarea.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          in general, daca n-a facut ramurele si a ramas o simpla ciobitura, nu ti-l vor schimba pe casco. But of course, oricand poti da o mana de ajutor :lol:
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #6
            Daca nu are ramurele se poate repara: http://www.expertdetailing.ro/ro/101_51_index.php
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Daca este fisurat pe 15-20 cm, poti sa mai mergi cu el asa, dar o sa ai probleme la ITP sau daca iesi cu masina din tara. In plus, trecerile peste denivelari si variatiile bruste de temperatura pot sa o tot mareasca. Pana la urma tot va trebui sa il schimbi. Poti sa intrebi si la Expertdetailing sa vezi cam cat costa remedierea la ei, si daca se poate face la crapatura ta.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Va multumesc pt sfaturi! Curios este ca nu se vede lovitura unei pietre, pur si simplu este o dara care nu are ramificatii. Daca s-ar putea repara fara sa-l schimb ar fi ok.
                Honda Accord 2.0 Special Edition M/T- Black

                Comment


                • #9
                  Astazi am fost la Expertdetailing in legatura cu parbrizul, din pacate mi s-a spus ca nu se poate face nimic. Nu ramane decat sa iau dovada de la politie si sa merg la service sa o vada reprez. de la asigurari si sa vedem ce se poate face.Exista posibilitatea sa am probleme cu schimbarea parbrizului? Multumesc.
                  Honda Accord 2.0 Special Edition M/T- Black

                  Comment


                  • #10
                    Nu vad ce probleme ai putea avea.
                    cand mergi la politie sa declari ca evenimetul s-a petrecut in ultimele 48 ore (sau 24 ?) :?:
                    2008 Honda Accord 2.0 SSE Graphite Pearl
                    2002 Opel Astra 1.6 Hatchback

                    "Hondas make the solar system look unstable and unreliable." - Jeremy Clarkson

                    Comment


                    • #11
                      tocmai l-am schimbat eu
                      Te duci la politie pe la 3 dimineata( sa nu stai la coada ) ii spui ca tocmai ai observat crapatura dupa care cu foaia de la politie hop la casco de acolo te duci la carpati sau asko , comanzi parbrizul vine cam in 1.5 sapt , ii rogi pe baieti de acolo sa aiaba si acceptul de plata de la casco inainte sa iti puna parrbizul ( dureaza cam 5 ore ) si in 1.5 sapt ai parbriz nou,
                      costa cam 1873 lei un prabriz
                      Honda Accord 2006 2.0 ES

                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

                      Comment


                      • #12
                        Aleksey, cat dureaza montarea parbrizului?Vezi vreo diferenta fata de parbrizul original?
                        Honda Accord 2.0 Special Edition M/T- Black

                        Comment


                        • #13
                          Daca e tot original, ce diferenta sa se vada?

                          Zi-mi si mie de ce au zis cei de la ExpertDetailing ca nu se mai poate face nimic? Aveai crapatura prea mare? Am si eu in parbriz o ciupitura mica de la o pietricica luata pe autostrada, abia daca se observa si nu as vrea sa schimb parbrizul. In cazul asta crezi ca se rezolva la ExpertDetailing? (Daca stii, daca ti-au dat ei asemenea informatii). Merci!
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            Ieri m-am pricopsit si eu cu o crapatura, urmaeaza schimbarea din pacate.
                            '07 Accord 2.0 M/T Sport Special Edition Dark Mocha
                            PH 10 BMO
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Vi_n/

                            Comment


                            • #15
                              Xander, du-te la ExpertDetailing, daca este cum spui tu se rezolva imediat..La mine era o fisura de vreo 25cm si nu se putea face nimic.Eu am fost la politie si maine urmeaza sa ma duc la asigurator.Nu stiu daca montatul parbrizului se poate face intr-o zi. Eu sunt din provincie si este destul de naspa sa merg100km sa duc masina si apoi sa ma duc alta zi sa o iau!
                              Honda Accord 2.0 Special Edition M/T- Black

                              Comment

                              Working...
                              X