Ce se schimba in/pe garantie si ce nu ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce se schimba in/pe garantie si ce nu ?

    Stiu ca orice japoneza are garantie 100 de mii de km sau 3 ani,cum de

    altfel si honda.

    Sunt curios ce intra in acea garantie ? Este din bara in bara ,sau exista

    si lucruri ascunse care nu sunt scrise in manual.

    De exemplu bateria este in garantie 3 ani sau 100 de mii?

    Exemplele pot continua....
    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
    epitesti.ro
    anunturi.epitesti.ro

  • #2
    sorin iti voi putea spune in cate-va zile cum sta treaba cu acumulatorul!100k stiu ca tine de tot ce nu e consumabil!!aici se scadlacute frana,stergatoare,filtre ulei..da vezi ca am impresia ca scrie toata lista asta in ghidul service!
    ai 5 ani garantie la tot sistemul de evacuare!asta e sigur!...da,ce ai stricat si nu au schimbat?
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #3
      Nu mi s a stricat nimic si sper sa nu se strice asa repede ,e japoneza

      ( a se citi fiabila) pana la urma...dar inainte de a mi lua type s ,am avut

      avensis si era cam acelasi lucru cu garantia ,dar la o discutie mai

      amanuntita cu un dealer toyota mi s a spus ca ambreiajul nu intra in

      garantie.

      Pana la urma nu a fost bara n bara cum sa spus.

      Alt exemplu ( pozitiv)a fost bateria care a "murit" dupa cca 1 an

      jumate ,bine si cu

      ajutorul meu, dar de data asta au pus un aparat pe ea , au masurat o

      au observat ca nu mai poate fi folosita si au schimbat o in garantie.

      As vrea sa stiu cu siguranta ce este si ce nu este.....
      Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
      epitesti.ro
      anunturi.epitesti.ro

      Comment


      • #4
        discul de ambreiaj e consumabil. Se schimba pe garantie doar daca exista dovada unui defect de fabricatie, altfel....
        2006 Accord CL7 2.0 MT

        Comment


        • #5
          bateria are 1 an garantie scrie in certificatul de garantie
          Honda Accord 2006 2.0 ES

          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

          Comment


          • #6
            sa fiu al naibii, eu nu gasesc mentionata bateria in certificatul de garantie. mi-e clar ca nu poate sa tina la nesfarsit, dar macar 24 luni... am vazut ca la multi acumulatori vanduti separat se acorda garantie de 24 luni, de ce n-ar fi si la cei livrati odata cu masina?...

            Comment


            • #7
              Eu am cautat in carnetul de service si nu scrie nici de baterie nici de

              disc....

              Intreb si eu ,de ce naiba sa zicem discul este considerat consumabil ?

              Pai ce e placuta de frana sa se schimbe la anumti km ? :-k

              Chiar si bateria ,sa spuna clar ,se schimba dupa 2 - 3 ani....

              Am spus mai sus, la fosta masina toyota avensis mi s a dus bateria

              dupa un timp de si mi au schimbat o....dar tot nu am inteles treaba cu

              discul care si acolo nu intra in garantie....si nu mi se pare firesc...

              Ori este garantie bara-n bara cum se lauda ( nu am pretentia sa mi

              schimbe uleiul ,filtrele ,placutele ,stergatoarele si orice ce se schimba la

              anumti km sau timp ) ori numai e...
              Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
              epitesti.ro
              anunturi.epitesti.ro

              Comment


              • #8
                Discul de ambreiaj este considerat consumabil pentru cã gradul lui de uzurã este direct determinat de modul în care este folosit...

                ªi cu bateria se poate spune acelaºi lucru, dacã se ascultã muzicã sau se þin farurile aprinse mult timp, cu motorul oprit, e normal cã durata ei de viaþã scade drastic...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by primus
                  sa fiu al naibii, eu nu gasesc mentionata bateria in certificatul de garantie. mi-e clar ca nu poate sa tina la nesfarsit, dar macar 24 luni... am vazut ca la multi acumulatori vanduti separat se acorda garantie de 24 luni, de ce n-ar fi si la cei livrati odata cu masina?...
                  Pot sa va spun ca la Avensis-ul anterior, mi-au schimbat bateria la 3 ani fara cateva zile (garantie 3 ani sau 100000km)
                  Honda Accord 2.0 S E 155 HP

                  Comment


                  • #10
                    la accord-ul meu din 2005 scrie pe un abtipild lipit in carte ca garantia la acumulator este de 12 luni.
                    soferia este mai inselatoare decat viata..

                    Comment


                    • #11
                      ATI a schimbat acumulatorul.!in garantie!dupa 12 luni!deci are garantie mai mare!
                      ex CL7 AT 2006
                      CN1 Sport 2005
                      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                      Comment


                      • #12
                        E posibil sa intre in garantie de 3 ani.

                        Eu nu am gasit nimic in cartea de service a masinii in care ar spune ca

                        are garantie mai mica bateria....
                        Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                        epitesti.ro
                        anunturi.epitesti.ro

                        Comment


                        • #13
                          o sa fac maine o poza cu mobilul sa va arat unde scrie la mine
                          Honda Accord 2006 2.0 ES

                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

                          Comment


                          • #14
                            Stie cineva daca se schimba pe garantie bieletele de directie, amortizoarele si bucsele la brate?
                            Honda Accord 2.0 Executive MT, 2006

                            Comment


                            • #15
                              ai prob la ele???esti primul... :lol: :lol: .teoretic intra si ele dar daca ai reusit sa le strici poate ne spui cum ai reusit.. :wink:
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005
                              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                              Comment

                              Working...
                              X