Ce motorizare sa aleg pe Accord?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce motorizare sa aleg pe Accord?

    Salutare tuturor forumistilor Hondafan.
    Dupa ce am oscilat o vreme intre Audi A4 si Accord, sunt pe cale sa devin unul de-al vostru insa sunt intr-un impas :roll: : nu stiu ce motor sa aleg pentru viitoarea mea Honda. Mai precis nu stiu daca sa fie 2, 2.4 sau 2.2 CDTI.
    Pe de o parte imi place motorul 2.2 este extraordinar, pe de alta parte mi-ar place si un motor pe benzina care sa traga pana la 7000 rpm. Mentionez ca merg in medie circa 25000 km pe an, insa nu ma raportez neaparat la asta atunci cand imi aleg masina. Vreau sa imi spuneti voi daca ati mers cu cele 3 motoare si cum se comporta unul fata de celalalt. Este o diferenta mare intre ele ca si comportament rutier?

    PS - ce stiu sigur este ca va fi M/T echipare SE 30 :wink:

    Multumesc,

    Gabi
    Honda Accord TypeS neagra

  • #2
    Daca alegi 2.4 M/T o sa ai Type S si nu SE 30. Mai are cateva dotari in plus fata de SE. Eu am ales 2.0 M/T SE 30 si sunt ff multumit de masina, dar daca mi-ar fi permis bugetul as fi mers pe 2.4 Type S. Din cate am inteles nu e mare diferenta de consum intre ele. Depinde in raportul sportivitate- consum ce primeaza pt tine
    Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

    Comment


    • #3
      ia pe benzina daca vrei sa vezi cum merge cu adevarat o honda :P
      Am fost manechin la fabrica de prezervative!
      Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

      Comment


      • #4
        Eu am mers cu toate insa cel de 2.4 avea cutie automata. Nu stiu ce sa-ti spun, alegerea e grea dar daca spui ca iti place sportivitatea si vrei ca viitorul motor sa se tureze mult atunci nu intra in discutie dieselul.
        La 2.2 alimentarea se taie pe la 5000 dar e adevarat ca trage liniar pana acolo iar comportamentul rutier pana la 170 seamana izbitor de mult cu 2.0 benzina. Intre acestea doua trebuie sa alegi tu pentru ca e greu sa sugerezi cuiva o varianta, important este ca sunt cam la fel.
        Daca insa vrei sportivitate, viteza mare, acceleratii mai puternice si nu te intereseaza consumul absolut deloc (nu ca ar consuma mult mai mult) atunci alege 2.4
        Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

        Comment


        • #5
          am auzit si eu ca nu ar fi o mare diferenta de consum intre 2 si 2.4.
          Un plus pt TypeS ar fi navigatia cu touch screen si extensiile de spoilere. Si bineinteles un plus de sportivitate pentru 2.4.
          Revin insa: intre 2 si 2.4 diferenta de 0,6 s la demaraj cum se simte de catre sofer? este o diferenta mare?
          Honda Accord TypeS neagra

          Comment


          • #6
            Nu conteaza numai demarajul, ai cuplu mai mare si 35 cp in plus. Iar o treapta in plus la cutia de viteze iti va permite sa mergi relativ economic cand vrei iar cand retrogradezi....fuge, fuge tare. Sincer din toata gama Honda Accordul Type S mi se pare cel mai bun compromis sportivitate-comfort, dar asta e parerea mea. Alegerea iti apartine :lol: :lol:
            Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

            Comment


            • #7
              Daca te-ai uitat pe site la Honda Trading atunci sa stii ca e o greseala acolo. Acceleratia 0-100 a lui 2.4 M/T nu este 9, au copiat valoarea de la A/T. Cred ca e ceva gen 7.x sau 8.x dar in nici un caz 9.
              Diferenta intre cele doua este de aproape 2 secunde la acceleratie libera 0-100 km/h
              Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

              Comment


              • #8
                Originally posted by Gabi A
                Un plus pt TypeS ar fi navigatia cu touch screen...
                nu merge in romania mirifica navigatie
                Am fost manechin la fabrica de prezervative!
                Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

                Comment


                • #9
                  deci ar fi o diferenta destul de mare la demaraj - nu sunt doar 0.6 sec ca in prezentare - asta este interesant!
                  cat priveste navigatia, am inteles ca de la anul se va introduce si aplicatia pt Europa de est - stiti si voi de asta?
                  Honda Accord TypeS neagra

                  Comment


                  • #10
                    Salut
                    Intr-adevar este gresit siteul unde ti se spune ca demarajul este de 9 secunde. Uite aici cat este: http://www.km77.com/eli/motor/fichac...a.asp?id=13667
                    Ori deja la valorile astea vorbim de performante... oneste
                    Iar cand te vei satura de performantele astea si vei iesi cu masina din garantie, pe motorul de 2.4 se pot face niste upgrade-uri de o sa-ti :-({|= inima de placere si or sa te [-o< toti posesorii de 4cercuri sa ii dai o tura.
                    Doar ca nu vei avea integrala...
                    Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                    La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                    Comment


                    • #11
                      ..da, 7.9 sec este altceva! multumesc pt info.
                      Despre ce upgrade-uri vorbesti la 2.4 - stii pe cineva care a modificat motorul asta?

                      Gabi A
                      Honda Accord TypeS neagra

                      Comment


                      • #12
                        Pe la Romanica nu, dar stiu ca exista modificari. Vorbeste cu Doc pe tema asta, el este ceva mai documentat cand vine vb de modificari.
                        Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                        La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                        Comment


                        • #13
                          da, Doc mi-a resoftat si mie un 307 HDI mai demult, o sa vb cu el
                          Honda Accord TypeS neagra

                          Comment


                          • #14
                            La 2.4 n-ai ce sa-i faci (vis a vis de ECU) .
                            Doar daca iti cumperi diesel , il remapezi in 170-180 cai.

                            Comment


                            • #15
                              bine dar pt mine este suficient ce poate motorul stock.
                              La 7.9 sec trebuie sa se miste foarte bine. In legatura cu asta ai rog si pe cei care au 2.4 MT sa posteze- m-ar ajuta in luarea unei decizii :roll:

                              Gabi A
                              Honda Accord TypeS neagra

                              Comment

                              Working...
                              X