Inlocuire discuri de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pai probabil ca da, erau ecologice... Mai exista la ora actuala placute neecologice?
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #17
      Originally posted by akebono
      Frana de motor - anybody?
      da la mine "frana de motor"* se obtine cu "frana de servici"**.am fost sa-mi regleze frana de motor dar nu au putut!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ***am schimbat setul complet de placute la 20k.discurile erau perfecte.uzate aproape deloc.cica asta ar fi scopul.sa se uzeze placuta mai repede si discul mai tarziu. :lol: la pretul asta au un scop bine definit.....
      site-ul indicat de dinoc ramane cea mai buna solutie.
      http://www.tirerack.com/brakes/resul...6&autoModClar=

      l.e.:
      *-transmisia automata are un soi de retrogradare menita sa se obtina frana de motor.dar este f complicat de obtinut.
      **-expresie geniala din "biblia militianului de la rutiera" 8)
      ***-am vazut pe fisa de ITP a unuia,la specificatiile pt revenire,completat exact asa cum am scris..........."traim in romanica..."-restul citatului il stiti
      ex CL7 AT 2006
      CN1 Sport 2005
      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

      Comment


      • #18
        Mai lasati ... pe mine m-au tinut 52.000km cand le-am schimbat pentru simplul fapt ca prinsesem pietricele intre disc si placute. Altfel m-ar fi tinut ~70k.

        Discurile aratau super-ok la 52.000km.

        Si da, foloseam (si folosesc) destul de des frana de motor.
        '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

        Comment


        • #19
          da,dar tu esti cu hybrid.+cvt :wink:
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • #20
            Razvan, Dan vorbeste de accord :wink: , 52.000 de km nu poate sa faca in trei saptamani , decat daca isi ia naveta spatiala :wink:
            Chiar daca se rade in cap, nu cred ca il cheama Jean-Luc Piccard ](*,)

            Comment


            • #21
              Si totusi nu e foarte scurt intervalul de schimbare al placutelor de frana, la numai 20.000?! Momentan am un Kalos care are 40.000 si la ultima inspectie a placutelor mi s-a spus ca nu sunt "consumate" nici jumatate din ele... e drept folosesc destul de mult frana de motor... si totusi numai 20k?!

              Comment


              • #22
                Originally posted by Ati
                Razvan, Dan vorbeste de accord :wink: , 52.000 de km nu poate sa faca in trei saptamani , decat daca isi ia naveta spatiala :wink:
                Chiar daca se rade in cap, nu cred ca il cheama Jean-Luc Piccard ](*,)
                dan a incheiat asa:
                "Si da, foloseam (si folosesc) destul de des frana de motor".
                concluzia:
                un accord,nava spatiala cu dan ras in cap la volanul unui civic hybrid????? rayer:
                ex CL7 AT 2006
                CN1 Sport 2005
                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                Comment


                • #23
                  @MCojo:

                  KALOSUL este un DAEWOO.la o LEGANZA pe care am dus-o 190k schimbam placutele pe fata la 60k iar pe sapte le-am inlocuit la 110k!fara sa fi ajuns cu uzura la punctul 0.dar faptul ca au tinut atat nu ma face sa spun ca DAEWOO LEGANZA avea frane macar la jumatate din performantele celor de pe ACCORD.
                  la A.R. 156 placutele de frana s-au inlocuit la 40k.pe la 35k mi-au spus ca trebuie schimbate.pe fata.bucsele la brate se inlocuiau la 10-15k :lol: :lol: :lol:
                  l.e.:eu la accord am transmisie automata(secventiala) si in acest caz durata de viata a placutelor si discurilor este redusa la jumatate. :wink:
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • #24
                    :lol:
                    sorry Udo de OF

                    Comment


                    • #25
                      Frana de motor, frati romani.... la mine, la 20.000 se tineau inca foarte bine placutele (Razvan zicea ca sunt sub 50% uzura), la mers 98% in oras!

                      Am fost acum la Sovata (dupa serpentinele dintre Praid si Gheorgheni o colega din masina m-a rugat sa opresc la primul peco si a decartat tot ce mancase), si pot sa spun ca 75% din franari, inclusiv curbe si serpentine, le-am facut fara sa ating pedala de frana. Cei care au mers cu mine mi-au zis ca nu au mai vazut pe cineva sa foloseasca atat de mult frana de motor (nu l-au cunoscut pe Dan :lol: )
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #26
                        Hmm, astazi mi-am trecut in cont o noua reusita: Tg Frumos - Roman (mers destul de tare) fara franat cu placutele, doar cu frana de motor. A contribuit foarte mult si tinuta de drum a Civicului 4D, incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult ... si ma gandesc cat de frumos s-ar tine un FD2 8)

                        @cryo: incep sa-ti placa serpentinele si franele de motor de cand cu short-shifter, huh?
                        '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                        Comment


                        • #27
                          imi placeau dinainte :wink:
                          2006 Accord CL7 2.0 MT

                          Comment

                          Working...
                          X