yobit net
Schimbător care cloncăne... ar putea fi un defect ceva? - Hondafan

Schimbător care cloncăne... ar putea fi un defect ceva?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Schimbător care cloncăne... ar putea fi un defect ceva?

Chiar de când am luat mașina mi s-a părut că schimbătorul se mișcă cam greu și cu zgomotul specific ”clonc, clonc”. Am zis că e nouă și poate se mai ”așează”

Acum după 2.000km începe să mă enerveze din ce în ce mai rău. Chiar am început să lungesc pauza la punctul mort când schimb dintr-o viteză în alta. Zgomotul nu e înfundat și se simte o rezistență nejustificată - compar de exemplu cu Megane sau Cilo cu care am mers de curând.

Aș putea să spun că ”agață” dar nu sunt sigur de semnificația termenului când se vorbește de ”cutia agață puțin”.

Chestia asta + ambreiajul căriua îi ia o veșnicie să cupleze îmi fac viața amară prin traficul bară la bară din București unde nu poți merge nici în treapta I nici în II că e subturată.

La voi cum se schimbă vitezele?

PS: azi am mers cu vechiul Cielo și e mai comfortabil la mersul în coloana din București din punctul ăsta de vedere. Asta m-a enervart și mai rău și încep să cred că poate e ceva defect/prost reglat pe la a mea.
    Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

Eu zic sa o lasi sa se mai aseze pana pe la 5000km ca 2000 sunt destul de putini. E posibil si sa fie senzatia data de schimbatorul care se vrea sa aiba o abordare sportiva.
    Daca chiar te enerveaza poti merge in service ca presupun ca ai garantie si cred ca se rezolva daca e vre-o problema
    '07 Accord 2.0 ES A/T
    '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

in ipoteza ca la 5D-ul meu e la fel ca la sedanul tau...

...da, schimbatorul e destul de exact (adica nu e soft) si iti poate da senzatia de "clonc, clonc" in functie de experientele anterioare.
      eu la solenza il aveam mai soft si mai scurt si sincer, era o minune a tehnicii, tinand cont ca era pe o dacie...
      oricum sunetul nu tre sa fie pronuntat, ci mai mult o senzatie, ca atunci inclin ca e ceva naspa la tine...

e si o chestie de obisnuinta...
      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

Comment

Da, si la mine face clonc clonc, dar nu agata. Sa stii ca sunetul asta il fac mai toate masinile inclinate spre sportivitate. Eu asa am obsevat, nu stiu sa dau detalii. Zgomotul se aude cel mai mult cand stai pe loc si "manevrezi" cutia de viteze. In mers (adica in masina) se aude, dar trebuie sa fii destul de atent. Spun asta ca nu cumva ce se aude la tine sa fie mult mai pronuntat decat la mine...

Iar partea cu agatatul, la mine intra perfect in toate vitezele, cu exceptia vitezei a doua, care fie opune o mica rezistenta (agata daca asta vrei sa auzi), fie o carai in momentul schimbarii la "rosu" 1->2... Oricum nu e ceva deranjant, adica nu agata rau, doar un pic si destul de rar face asta. Restul vitezelor intra absolut perfect, e chiar de vis cutia.

Iar faza cu ambreiajul caruia "ii ia o vesnicie sa cupleze"... Mie mi se pare ambreiajul foarte sport, cupleaza instantaneu si are si o portiune foarte mica la inceputul cursei cand cupleaza (decupleaza) aproape complet (80% sa zicem)... D-aia daca nu sunt atent cu el resusesc sa zgaltai masina chiar si la schimbarile la 2-3000 rpm...

Acum te las pe tine sa decizi ce e de facut. O vizita la service nu ar strica, dar te anunt ca eu am acum 10.000 km si Accordul meu e o alta masina (se lasa rau dupa 5-6000 km)... Nu ar strica nici sa mai astepti.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

Ok o să mai aștept deși am un feeling că prea pronunțată treaba!

Mulțumesc de răspunsuri.

Ca să nu mai deschid alt topic rog un coleg de forum (cu Accord evident) să se uite când are timp la placa de plastic din interiorul portbagajului partea din dreptul spoilerului dar pe interior și să-mi spună si mie:

1. Se mișcă ușor cu mâna? are tendința să bălăngăne la denivelări
          2. Are cumva o pâslă, cauciuc sub ea sau e direct pe tablă montată?

Întreb asta pt. că am avut-o lăsată la service să-mi vopsească spilerul și evident că l-au demontat iar la montaj acea placă de plastic nu mai stă așa bine.

Comment

daca vrei sa vezi cum face iti stau la dispozitie...

daca ai drum prin zona mea te ajut cu placere si poti vedea diferentele.

da un pm daca te intereseaza
            Am fost manechin la fabrica de prezervative!
            Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

@alexmohora: la mine plasticul din portbagaj e destul de rigid. Nu se misca aiurea. Daca impingi in el mai tare se infunda dar nu se misca in nici o directie.

Sub el nu stiu ce e ca nu am fost curios sa vad ce e acolo

Si ca sa nu mai deschid nici eu un topic nou Cam cat a fost devizul pentru vopsirea spoilerului?
              '07 Accord 2.0 ES A/T
              '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

A fost 850 lei care include evident și montat demontat (+ 2 zgârieturi pe laterala mașinii care nu țin minte să fi fost acolo - nici în pozele făcute înainte nu se văd dar sunt prea fine și se văd numai după ce e splată)!

Dacă ridici mocheta (de deasupra roții de rezervă) ar trebui să vezi ușor dacă e tablă sub plasticul ăla sau e ceva pâzlă...

Comment

Iti spun diseara cand ajung acasa cum e :wink:
                  '07 Accord 2.0 ES A/T
                  '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

mie chiar imi place click-clack-ul schimbatorului
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

Comment

Originally posted by alexmohora
                      A fost 850 lei care include evident și montat demontat (+ 2 zgârieturi pe laterala mașinii care nu țin minte să fi fost acolo - nici în pozele făcute înainte nu se văd dar sunt prea fine și se văd numai după ce e splată)!

Dacă ridici mocheta (de deasupra roții de rezervă) ar trebui să vezi ușor dacă e tablă sub plasticul ăla sau e ceva pâzlă...
                      Uite acum m-am uitat la masina. Am iesit in pijamale din casa pentru ca uitasem sa ma uit cand am venit Sper ca apreciezi gestul! glumesc

Sub plastic nu e nimic (tabla goala). Daca imping in el zdrangane de tabla (la miscari fata-spate) si daca ridic cred ca sare si raman cu el in mana ca nu are nimic de prindere decat o buza cred in zona chederului de la clapa portbagajului.

Asa ca stai linistit nu ti-au pus plastticul aiurea ci asa e el (cam de proasta calitate daca e sa o luam asa).
                      '07 Accord 2.0 ES A/T
                      '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Mulțumesc mult!

M-am mai obișnuit cu cloncănitul...

Comment

Cu care din cloncanituri?
                          Cu cel al schimbatorului sau cu cel al plasticului din portbagaj?
                          '07 Accord 2.0 ES A/T
                          '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Cu schimbătorul.

Plasticul l-am rezolvat cu o bucată filtru hotă pusă sub el - nu se mai mișcă deloc și nici nu mai face așa zgomot când se lovește un obiect de prin portbagaj de el.

Comment

Working...
                            X