Accord - viteza maxima -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    pai hai sa-ti explic atunci cum vine cu delay-ul.
    GPS-urile integrate in bordul masinii au si o busola electronica ce specifica exact orientarea masinii. GPS-urile integrate in fel si fel de pda-uri nu au asa ceva si din acest motiv softul asteapta ca tu sa te misti pentru a putea regla headingul si a-si da seama in se pozitie din intersectie te gasesti.
    Metoda prin care se face navigarea este una de tip poll adica softul interogheaza receptorul de GPS din secunda in secunda si afla pozitia exacta dar tu intr-o secunda poti strabate o distanta destul de mare.

    Exemple de distante parcurse intr-o secunda :
    8.3 m la 30km/h
    13.8 m la 50km/h
    27.7 m la 100km/h

    Softul nu stie daca tu in secunda respectiva franezi, accelerezi sau mergi constant si atunci face o interpolare relativ la drumul de pe harta pe care o are in memorie si din acest motiv vezi intarzieri sau fel si fel de lucruri bizare in timpul navigatiei. Ai observat probabil ca ti se schimba pozitia pe harta de mai multe ori pe secunda (3, 4 ori) Asta e interpolarea de care vorbeam in toata splendoarea.

    In cazul vitezei ea se calculeaza folosind datele de mai sus din secunda in secunda si calculand distanta in linie dreapta dintre cele doua coordonate. Nu se mai interpoleaza nimic, e foarte eficient si exact
    Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

    Comment


    • #32
      Originally posted by dics
      LE: facand putin misto de cele calculate mai sus, concluzia este ca daca ai cauciucuri mai mari atunci se uzeaza mai greu
      Civic '03 1.6 VTEC II
      Accord '06 2.4 M/T

      Comment


      • #33
        dics:
        pai tu expui exact o contradictie, viteza este distanta parcursa in timp. iar dak gps-ul nu arata exact distanta, atunci e limpede ca nu calculeaza bine nici viteza, e o relatie directa intre ele

        oricum eu raman la parerea mea ca gps-ul e mai putin exact decat kilometrajul masinii
        NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

        Comment


        • #34
          Originally posted by alexmohora
          Scuze de off topic - azi am trecut iar pe sub radarul de la Arcul de Triumf - Piata Presei - 71 pe radar 71 pe ceas...

          Dupã cum spuneþi voi cã aratã GPS-ul fie radarul ãla dã viteza cu eroare fie la mine e ceva defect de-mi indicã exact viteza cu care merg. :?
          La mine la arcul de triumf 80 pe bord cu cruise control on iar "radarul" arata 76...

          Back On topic, tot pe A2 230 pe bord anul trecut, eu si nevasta-mea in masina. Si nu mai putea mai mult, inghetatase acolo. Real nu stiu cit era, ca n-am avut radar sa ma compar :-)
          Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
          Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

          Comment


          • #35
            Cine inghetase ? nevasta ?
            Honda Accord 2.4i 2004 Ex

            Comment


            • #36
              Originally posted by SAMM
              pai tu expui exact o contradictie, viteza este distanta parcursa in timp. iar dak gps-ul nu arata exact distanta, atunci e limpede ca nu calculeaza bine nici viteza, e o relatie directa intre ele
              oricum eu raman la parerea mea ca gps-ul e mai putin exact decat kilometrajul masinii
              Nu ai inteles Daca ti-ar arata si softul GPS imaginea tot din secunda in secunda nu ar mai fi utilizabil. Vezi ca am scris ceva de interpolari. In fine, nu mai conteaza. Trebuie sa ai macar un mini-background in programare ca sa intelegi exact ce am explicat eu mai sus. Have fun !
              Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

              Comment


              • #37
                nu e vorba de background in programare, interpolarea e o metoda matematica mai degraba si este o modalitate de aproximare, iar aproximarea difera uneori de rezultatul care ar fi obtinut dak s-ar calcula exact

                e exact cum faci interpolarea unui grafic, cand ii gasesti niste puncte si apoi prin interpolare stabilesti un trend, dar care este aproximativ

                in fine discutia ar fi prea lunga si nu face obiectul threadului si nici al forumului, sa ne facem user pe un forum g-math sau ceva asemanator :lol:

                PS - ne mai ajuta cineva ca eu cu dics ne-am blocat in contradictii ? :roll:
                NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                Comment


                • #38
                  este un lucru general cunoscut: cu cat e mai lunga distanta parcursa cu viteza constanta, cu atat indicatia GPS-ului se apropie amenintzator de tare de adevarul absolut.

                  un alt lucru general cunoscut: in conditii de anvelope standard ( dimensiunile agreeate de producator) vitezometrul totdeauna va indica o viteza mai mare decat cea reala pentru ca producatorul nu vrea sa iti creeze necazuri - adica tu sa rulezi cu 50kmh pe vitezometru cu constiinta impacata si sa iei radar pentru ca viteza reala este 55kmh (e doar un exemplu)
                  2006 Accord Tourer Sport 2.2i-ctdi
                  2012 Volvo XC60 D3 Ocean Race 2.4d

                  Comment


                  • #39
                    asta mi se pare inselatorie, vb serios, si nu cred ca este adevarata, pe mine m-a luat radarul cand mergeam cu 50 intr-o zona cu 30 limita si mi-a zis ca radarul m-a luat cu 50

                    deci ce spui tu mie mi s-a intamplat si nu prea sta in picioare
                    NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                    Comment


                    • #40
                      incercam si eu sa mint pe aici... dar vad ca nu imi merge :lol:

                      n-am nici un interes sa te conving, treaba ta ce crezi.
                      2006 Accord Tourer Sport 2.2i-ctdi
                      2012 Volvo XC60 D3 Ocean Race 2.4d

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by BogMW
                        incercam si eu sa mint pe aici... dar vad ca nu imi merge :lol:

                        n-am nici un interes sa te conving, treaba ta ce crezi.
                        inselatorie din partea producatorului m-am referit
                        NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                        Comment


                        • #42
                          E simplu: pentru omologare in EU, un autoturism nu are voie sa indice NICIODATA o viteza mai mica decat cea reala, insa diferenta maxima sa nu depaseasca Vreala+10%+4kmh.

                          Vezi aici la punctul 4.3
                          http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...9970725-en.pdf
                          2006 Accord Tourer Sport 2.2i-ctdi
                          2012 Volvo XC60 D3 Ocean Race 2.4d

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by SAMM
                            nu e vorba de background in programare, interpolarea e o metoda matematica mai degraba si este o modalitate de aproximare, iar aproximarea difera uneori de rezultatul care ar fi obtinut dak s-ar calcula exact
                            e exact cum faci interpolarea unui grafic, cand ii gasesti niste puncte si apoi prin interpolare stabilesti un trend, dar care este aproximativ
                            in fine discutia ar fi prea lunga si nu face obiectul threadului si nici al forumului, sa ne facem user pe un forum g-math sau ceva asemanator :lol:
                            PS - ne mai ajuta cineva ca eu cu dics ne-am blocat in contradictii ? :roll:
                            Nu ne-am blocat deloc, e simplu. Chiar e nevoie de background in programare, e nevoie sa iti dai seama cum ai face tu un astfel de soft si atunci vei intelege. Restrictiile impuse de un simplu receptor de GPS (comunicatie, rezultate, delayuri) te obliga sa faci un design de software plin de compromisuri pentru a putea scoate pe piata un produs competitiv. Pe de alta parte, citirile GPS-ului sunt "dead-on target" cu o eroare foarte mica. Gandeste-te la interpolarile de care vorbeam in sensul unei solutii de compromis si nu in purul sens matematic. Nu cred ca e nevoie de cont pe forumuri de profil, trust me. E vorba de niste distante, de cateva unitati de timp si de o harta oarecum exacta pe care softul trebuie sa o urmareasca.
                            Dar colegul nostru a expus problema mult mai clar si mai exact, acum inteleg si eu de ce e eroarea asa mare. Practic daca eu merg cu 200 si vitezometrul imi arata 224 inseamna ca e ok, fiind maximul acceptat.
                            Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                            Comment


                            • #44
                              ce a spus BogMW se refera la ceva ce este acceptat, asta nu inseamna ca asta se si intampla

                              hai sa fim mai concisi: este interpolarea o metoda de aproximatie sau nu ?

                              iar dak este inseamna ca aproximeaza si viteza

                              cine aproximeaza mai bine vitezometrul sau GPS-ul eu cred ca nimeni nu poate raspunde, niciun expert nu a testat masina mea sau a ta precis in acest scop

                              si repet, din punctul meu de vedere dak producatorii ar face chestia asta, si ma refer la ceva flagrant eu personal nu mi-as mai cumpara niciodata o masina de la acel producator ba chiar as reclama acest lucru ca defect de fabricatie

                              cum e posibil ca eu sa merg cu 150 si de fapt in realitate sa fie 130, pai asta ar fi inselatorie in toata regula
                              NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                              Comment


                              • #45
                                Daca ar fi sa iti respecti principiile, nu ar mai fi masina pe care sa o cumperi :lol:

                                Iar daca ai reclama, ti s-ar pune sub nas directiva Europeana 75/443/EEC.
                                :roll:
                                2006 Accord Tourer Sport 2.2i-ctdi
                                2012 Volvo XC60 D3 Ocean Race 2.4d

                                Comment

                                Working...
                                X