Accord - viteza maxima -

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

creste odata cu viteza, nu e constanta.

am mai zis parca pe aici... gps-urile nu sunt exact, asa ca degeaba va tot ghidati dupa ele.
    daca vreti 100% exacte faceti rost de pe la armata... acolo sunt exacte :P
    cele "civile" au inclusa eroare cu buna stiinta.
    Am fost manechin la fabrica de prezervative!
    Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

Aia-i eroarea de pozitionare , serviciul de GPS civil are o eroare de cativa m sau zeci de metri. Cel militar da, este mult mai precis.
      Dar pt. a masura viteza nu are importanta.
      In continuare spun, la viteza constanta , GPS-ul iti va arta viteza reala (fara nici o eroare).
      K24Reflash

Comment

hai ca m-ai facut curios.. socra-miu e in domeniu si chiar o sa ma interesez daca afecteaza sau nu viteza :roll:
        Am fost manechin la fabrica de prezervative!
        Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

Cum a zis si SirAndrew creste, poti compara viteza bord - GPS fara sa dai in radar considerand pe ultima corecta. Eu sustin ca abaterea respectiva este irelevanta in cazul nostru. Daca te vede sa zicem cu 3 metrii mai in fata la fiecare masuratoare da acelasi rezultat. Evident ca pot sa varieze dar in acelasi timp conteaza si viteza ta (cati m/s parcurgi pentru a scadea eroarea) respectiv timpul intre masuratori.
          Accord 2.0 LS

Comment

Dupa cum spuneam mai demult inseamna ca eroarea depinde de semnalul GPS (timpul dintre masuratori difera in funtie de semnal). Atat timp cat GPS -ul la noi nu e in stare nici macar sa arate exact unde esti e clar cat de corect arata viteza
            '07 Accord 2.0 ES A/T
            '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Eu am eroare pe el de cativa metrii. Dupa ce un timp sta sub 2 asa ca este absolut ok pentru masurarea vitezei. Nu stiu cum sunt altele pentru a compara insa de acum incolo la el ma uit pentru a nu depasii prea mult viteza legala :lol:
              Accord 2.0 LS

Comment

Ai grija cu el ca pe mine m-a filmat la unguri. Aveam pe autostrada pe gps 137 si pe vitezometru 145. Daca aveam sub 140 nu m-ar fi filmat.
                '07 Accord 2.0 ES A/T
                '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

M-am inselat atunci cand am presupus ca viteza se masoara iterativ prin GPS. In realitate este mult mai exact, am gasit ce cautam de mult :

"GPS (Global Positioning System) receivers can accurately measure both speed and distance. Those receivers
                  typically calculate speed by measuring the frequency shift (Doppler shift) of the GPS D-band carrier(s). Therefore,
                  the measurement is very accurate. For speed, they can achieve 0.1 meters/s (0.22 miles/hour) accuracy. If you travel
                  along a straight line, distance measurement is also very accurate, usually within 3-5 meters."

Inca una :
                  "The very fact that data is read from any given
                  satellite is proof that its carrier frequency is
                  tracked with high accuracy.
                  The difference between the known satellite
                  carrier frequency and the frequency
                  determined at the receiver is known as a
                  “Doppler shift”. This Doppler shift is directly
                  proportional to velocity of the receiver along
                  the direction to the satellite, regardless of the
                  distance to this satellite.
                  With multiple satellites tracked it is possible
                  to determine the 3D velocity vector of the
                  receiver. In general, the more satellites are
                  tracked – the better the speed estimate."

Dupa cum puteti vedea eroarea de la masurarea vitezei nu are nimic in comun cu eroarea pozitionarii. Scriam si mai devreme si ramane valabil : luati de bun ce scrie in dreptul campului viteza pe receptoarele GPS
                  Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

Comment

Originally posted by drmyt
                    Ai grija cu el ca pe mine m-a filmat la unguri. Aveam pe autostrada pe gps 137 si pe vitezometru 145. Daca aveam sub 140 nu m-ar fi filmat.
                    Si eu o sa ma citez din nou. Conteaza mult semnalul GPS si numarul satelitilor cu care e in contact si semnalul lor.

Asta poate e intr-un caz ideal si ceea ce se vrea de la aparat pt ca in realitate nu se intampla asa.

La orice viteza arata mai putin cu 7-10km/h. Cum sa spui ca e exact cand in momentul in care stai cateodata pe loc iti arata ca ai intre 1-3km/h?!?
                    '07 Accord 2.0 ES A/T
                    '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Acuratetea datelor receptionate de GPS tine de nr-ul de sateliti la care este conectat simultan, respectivul receptor.
                      De regula orice device se conecteaza la un nr suficient de sateliti a.i. sa ai acuratete foarte buna.
                      Deci in continuare spun ca GPS-ul iti va arata viteaza reala .
                      K24Reflash

Comment

HONDA ACCORD.......asta era topicul......GPS..vitezometru...offtopic? :wink:
                        ex CL7 AT 2006
                        CN1 Sport 2005
                        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

GOARNA

220 SI AVEAM VREO 5800 RPM.... CU ANVELOPDE DE IARNA 195/65R15 PIRELI SZ

ACCORD 2.0 MT
                          2.0 i-VTEC 155cp

Comment

Cumva si cu indice T? :twisted: :twisted: Ai un pic de curaj...
                            Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

Comment

215 si cred ca mai era loc da se apropia o localitate cu radar inauntru

0-100 pe floreasca cu oaresce praf&pietre pe ea: 8.5 (in manual gate)

Anvelope Vredestein "Giugiaro" + EVO de la MOL
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

Comment

mai aveai loc sigur...215 la 2.4 e normal.dealtfel la 2.0 215 e pragul la care se cam opreste cu urcatul ala..frumos.238km/h aproape 240 am vazut eu pe bord dar nu in romanica.am chinuit-o sa ajunga acolo pe o autostrada aproape goala dimineta,la 6AM cred ca erau doar 14-16 grade.in italia la 35 grade c nu prea mai facea fata....225km.h max.si benzina shell 95.
                                ex CL7 AT 2006
                                CN1 Sport 2005
                                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

Working...
                                X