Ulei 5w30 ACEA C3 pe Accord CU1

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ulei 5w30 ACEA C3 pe Accord CU1

Am luat in urma opiniilor exprimate pe forum si a recomandarilor de la aria comerciala, ulei Eneos Sustina 5w30, insa am remarcat acum ca are norma ACEA C3. In manualul masinii apar mentionat A3/B3 si A5/B5. Ma complic folosind un ulei C3 sau e o falsa dilema ACEA C3 fiind un standard mai nou?

Ai primit raspunsuri la aceeasi intrebare pe alt thread.
    “I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.” ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Comment

Multumesc. Am citit specificatiile ACEA, dar nu pot spune ca m-am lamurit. Maine ma duc sa fac schimbul de ulei...si as mai avea timp sa-l schimb.

C3 pare sa fie pentru „motoare pe banzina, de mare performanta”.. foarte relativ

Pe pagina producatorului, apar urmatoarele mentiuni:

ENEOS SUSTINA Motor Oil exceeds API SN. Additionally, ENEOS SUSTINA 0W-20 and 5W-30 exceed ILSAC GF-5

for Gasoline Engine Oils. ENEOS SUSTINA Motor Oil exceeds the service fill requirements of Toyota, Honda, andother OE manufactures where an SAE 0W

-20, 5W-30 or 0W-50 motor oil is specified.

ENEOS SUSTINA 0W-20 and 5w-30 are recommended for gasoline engine vehicles where SAE 0W-20/5W-20 and 5W-30 grades are required by the manufacturer.

NB - am mutat discutia pe topicul de uleiuri
      Last edited by Bazilide; 29-06-17, 17:15.

Comment

Working...
      X