yobit net
Pareri achizitie Accord - Hondafan

Pareri achizitie Accord

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

revenim.. iti iei honda sa mergi cu 2k rpm.. da-o dracu!
    iti recomand un tico!
    Am fost manechin la fabrica de prezervative!
    Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

Sir, iara incepi?
      Imi iau Honda pt asta-mi place, nu o iau sa pilotez pe soselele din RO printe carute si camioane.
      Dupa ce o am o sa vad eu cum merg cu ea, dar pana una alta e o limo cu dotari excelente la pretz rezon si fiabilitate f buna. Pt mine astea au fost motivele de achizitie. Performantele dinamice sunt pe locul 2 in alegere, pt mine.

Ma agaseaza cand citesc peste tot, am honda, tre sa-i dau in gura pana nu mai poate. Eu chiar nu-mi imaginez cum se circula in traficul urban cu schimb la 5-6k rpm. Probabil le si aplici direct cu motorul rece, ca doar e Honda, ce naiba, nu? Personal gasesc asta de natura teribilista.

Eu la profilul meu de mers clar nu am cum sa-i dau asa turatii, pt ca eu merg distante scurte si cand motorul e rece e clar eu nu-i voi da jar. Deci turatii mari de la mine o sa vada doar in momentele in care merg sa-i dau turatii, adica de fun. In cotidian insa nu.
      2007 CL7, Graphite Pearl

Comment

Parerea mea e ca un forum este facut pentru a afla cat mai multe informatii si nu pentru a te lua la harta cu cineva care are o alta parere! Cine are chef de cearta eu zic sa se faca un nou topic pentru certuri si impuneri de pareri!
        '07 Accord 2.0 ES A/T
        '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

@akebono si SirAndrew: Nu trebuie sa ne certam sau sa impunem pareri. Eu conduc sportiv si mie mi-e bine asa. Nu trebuie ca toata lumea sa conduca asa. Eu mai parcurg si distante relativ scurte cu Accordul insa vara motorul se incalzeste foarte repede (2-3 min), deci am unde sa ii dau si in goarna chiar si ziua in oras... :twisted: Nu mai zic ca in general circul noaptea... si atunci e baza... :twisted: Oricum, incalzirea motorului inainte de a-l alerga e sfanta pentru mine...

Revenind acum la subturare, desi total opus cu ce am scris mai sus, mai am si eu momente in care merg usor-usor, sub 2200 rpm. In special noaptea, ca se poate (nu e aglomeratie) si mai ales cand nu am benzina... :lol: Sa stii ca masina consuma mult mai putin, deci chiar merge chestia asta. Subturat este, asa cum a a zis si Catalin Marinarul, cand ai 2000 rpm intr-a 5-a si dai pedala la maxim. Daca accelerezi usor si tii pedala constant apasa putin, motorul merge foarte bine si consuma si mai bine.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

la mine pe at, in mers normal de oras nu sare de 2000 nici batut. de cate ori ma uit pe turometru am intre 1700-2000.
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

Comment

Si eu sunt de parere ca o masina subturata e doar atunci cand esti intr-o treapa de viteza prea mare si o accelerezi tare. Eu stiu ca automata la honda are si un program pentru oras in care motorul este mentinut mai turat (o stiu de la un prieten care chiar mi-a aratat). Eu am observat ca la orice masina consumul e cam acelasi daca mergi constant cu o viteza rezonabila pt oricare din vitezele 3,4,5 ( ex 70km/h mers cu oricare din cele 3 trepte constant consumul e acelasi)
              '07 Accord 2.0 ES A/T
              '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Salutare tuturor,
                Pe mine ma bate gandul sa imi cumpar un accord, toata dilema mea este ca eu vreau cutie automata.
                Are cineva de aici automata? As vrea sa stiu cum este, eventual comparativ cu alte masini.
                Eu am condus RAV4 nou cu automata - e o porcarie de cutie si bmw seria 7 nou si masina mea seria 5 (e39 modelul vechi) iar cutia este incomparabila.
                Sper ca ati inteles dilema mea.

Comment

comparativ cu alte masini, nu stiu, nu am mai condus alte automate. luata singular, cutia este foarte buna, dar nu te astepta la sportivitate, pentru ca e mult mai lunga decat cea manuala. daca mai ai intrebari mai la obiect, iti raspund cu cea mai mare placere. ce nu-mi place la ea: la kick down, are un mic lag, dar asta s-ar putea sa fie de la DBW, nu de la cutie. ar trebui sa conduc si o manuala sa vad cum sta treaba. in rest, numai de bine
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

Comment

@Vallentin - intreaba-l pe Razvan P. , el are Accord AT :wink: si nu numai...
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !

Bazar Acura & Honda Romania - https://www.facebook.com/groups/197406340470123/

Comment

Sau si mai simplu, te duci la aria "My Honda" si vezi cine are un Accord A/T!!
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

@Vallentin: Eu am Accord A/T si sunt foarte multumit de cutie. Am mai condus automate dar se putea simti clar cand schimba. Si la asta se simte dar foarte putin .Intr-adevar scrie si in specificatii ca e mai slaba cu 1s ca manuala dar nu trebuie sa te ingrijoreze ca face treaba buna. Am fost plecat cu ea pana in Austria si nu m-a dezamagit la nici o depasire. (schimba la 6700rpm)
                        La kick down retrogradeaza aproape instantaneu daca mai intai iei piciorul de pe pedala si o apesi apoi brusc. Daca o apesi progresiv sau brusc dar fara sa iei piciorul de pe ea o sa retrogradeze intr-o treapta cam mare. Toata treaba e de obisnuinta. Si fata de o manuala e mai silentioasa tocmai ca are rapoartele mai lungi, asta inseamna turatii mai mici la aceeasi viteza.
                        Motorul e silentios si la 80km/h si la 200 si are un sunet demential la 6700rpm.
                        '07 Accord 2.0 ES A/T
                        '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

Originally posted by drmyt
                          Eu stiu ca automata la honda are si un program pentru oras in care motorul este mentinut mai turat (o stiu de la un prieten care chiar mi-a aratat).
                          NU..e vorba de modul sport, nu pentru oras sau pentru afara...si care tine mereu motorul turat...de exemplu daca iesi afara si apesi pedala de acceleratie la jumatatea cursei e suficient ca sa schimbe aproape de rosu..iar turatia in treapta sa nu coboare sub 3-4ooo (e ca si cum ar tine-o mereu in cuplu
                          Honda Accord 2.4 i-VTec A/T 2004;
                          Honda CR-V 2.0 i-vTec A/T 2004.

Comment

@MrJack: Cand am scis mesajul ala nu aveam inca Accord-ul 2.0 A/T.
                            Acum pot sa te contrazic pentru ca D3 e de fapt treapta pt greu (cand urci pante sau cand tractezi ceva sau la coborari de pante pt ca face frana de motor sau pt oras pentru a nu merge cu a 5-a cu 1200rpm).
                            Nu vad de ce ar fi sport daca nu e indicat sa mergi in D3 peste 140km/h.
                            '07 Accord 2.0 ES A/T
                            '01 Golf IV 1.6 Edition

Comment

ma tot gandesc de cateva zile sa vand actualul Accord si sa-mi iau unul nou....daca este vreun dealer pe aici vreau un pret la un accord 2.2 i cdti, la ambele variante dupa care o sa cer si o calculatie de leasing....thanx all
                              HONDA ACCORD 2.2 i-CTDi 2005
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/

Comment

vezi pe site la asko
                                Am fost manechin la fabrica de prezervative!
                                Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

Working...
                                X