yobit net
Pareri achizitie Accord - Hondafan

Pareri achizitie Accord

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Pareri achizitie Accord

sunt 90 % hotarat in achizitionarea unui accord modelul 2.0 benzina , echiparea ES . as vrea sa va intreb daca merita diferenta de bani echiparea ES fata de cea de baza . din cate stiu are cateva lucruri in plus ( trapa , xenon , jenti aliaj , faruri ceata,piele, sistem audio superior ) dar si o acceleratie putin mai slaba decat modelul de baza ( 8.9sec fata de 9.3 ) . As vrea sa stiu daca aceasta diferenta este sesizabila si daca dotarile extra merita diferenta de pret de aproape 3500 de eur. Multumesc daca ma puteti ajuta cu opinii .
    '07 Accord 2.0 SPORT special edition BLACK

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/tudor18/

Pentru 3500E ai jante aliaj, xenon, piele si sistem audio bun, pe langa restul de maruntisuri. Daca le pui costul fiecaruia, ajungi usor la suma asta si poti privi restul ca bonus

Daca tie iti trebuie sau nu ce ai in plus, e partea a doua. Xenon-ul pentru mine de exemplu era obligatoriu. Partea aia cu demarajul nu cred ca e reala, nu prea are de ce sa existe o diferenta atat de mare la acelasi motor, transmisie si greutate.
    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

Comment

mersi frumos de raspuns . cam cam platesti casco. sunt interesat sa stiu cam la ce sa ma astept

Comment

Cam cam 1400E

Comment

motoarele sunt identice, era gresit unde ai vazut tu diferenta probabil.
          diferenta la casco e de cateva sute de euro pe an... vreo 400.
          Am fost manechin la fabrica de prezervative!
          Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

motoarele or fi identice , diferenta e data pe toate siturile din afara LS 8.9 ES 9.3 sec

Comment

poate varianta automata
              Am fost manechin la fabrica de prezervative!
              Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

Comment

E posibil sa fie diferenta de transmisie. Oricum pe site-ul UK datele sunt total diferite de ce e la noi (alta greutate, alte valori de turatii cuplu si putere, alti timpi 0-100, etc).

Nu exista vreun site sigur cu informatiile astea?

Comment

Probabil masina este mai usoara in varianta LS, rotile sunt mai inguste si jantele mai mici. Daca jantele de le ES nu-s cele mai usoare impreuna cu greutatea echipamentului aditional este normal sa consume si mai mult si sa fie si mai lenta. Oricum 8.9 vs 9.3 0-100 este absolut neglijabil, oricum nu este o campioana de performanta.
                  2007 CL7, Graphite Pearl

Comment

Si eu cred ca exista mici diferente de acceleratie intre LS si ES, in special datorita jantelor si greutatii mai mici a masinii. Totusi 0.4 sec mi se pare cam mult, si sincer nu mai stiu ce sa cred. Am un prieten care tocmai si-a cumparat si urmeaza sa ii vina un 2.0 ES. Eu ii povestisem treaba cu 0.4 sec diferenta si era un pic nehotarat pe care sa o aleaga. A vorbit cu Alin Dinca (Asko) si acesta i-a spus ca astea sunt prostii si ca ambele masini iau suta in 9.6 sec.

Stiu ca si Dinoc ridicase problema asta. Asa cum spunea si el, si pentru mine a contat faptul ca mi-am cumparat o masina care sa ia suta in sub 9 sec, nu aproape 10... Nu ca ar fi masina sport, dar in aproape 10 sec iau suta mai toate berlinele de clasa medie care se reppecta. In 8.9 nu prea se intampla...

Ar fi bine sa ne lamureasca si pe noi cineva care e adevarul si care e diferenta reala de greutate intre aceste 2 masini? Oricum tind sa ii dau dreptate lui Alin, tinand cont ca alti producatori nu iti dau mai multi timpi de accelerare in functie de dotari si altele...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

Nu e mai simpla "sacrificarea" unei bijuterii pentru un test "ad-hoc", eventual filmat? :lol:

Comment

Poate fac ceva in privinta asta fiindca 9.6 mi se pare cam mult. Vom vedea
                        '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                        '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

Comment

9.6 apare doar la dealerii romani, pe siteurile din UK si Germania apare cu 8.9-9.3 , nici eu nu stiu de unde au scos ai nostrii 9.6
                          Alta ciudatenie, civicul 1.8 indiferent de dotari face 8.9 sec in specificatii, dar accordul nu. De ce ?

Sincer cand am facut drive test cu civicul 1.8 (eu avand de cateva luni Accord-ul ES) ,
                          civicul mi s-a parut mai lent, deci trageti ce concluzii credeti
                          K24Reflash

Comment

Si eu zic ca 9,6 nu e real. Si compar cu CR-V-ul care e dat la 10,2 (benzina). Diferenta e sesizabila asa ca trebuie sa fie mai mare. Eu zic ca e de cel putin 1s.
                            Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                            Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

Comment

Diferenta pana la ES depinde de fiecare. Dotarile luate separat si adunate clar depasesc 3500 E insa conteaza si cate din ele iti sunt cu adevarat utile. Personal vroiam doar cruise control, xenon si faruri de ceata, restul ma interesau mai putin asa ca am preferat LS.
                              La CASCO ar trebuii sa platesti in plus prima care la mine este 5.5% * 3500 deci 200E.
                              Accord 2.0 LS

Comment

Working...
                              X