Ulei original

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei original

    Vreau sa-mi cumpar 1L de ulei original pentru completare, dar nu stiu ce ulei are masina acum. In manual apare doar Honda Original Oil ACEA A1/B1 sau ACEA A3/B3. Aveti idee ce ulei se pune din fabrica la CL9?
    '07 Accord 2.4 Executive A/T

  • #2
    Masina are ulei Honda, deci cumpara-i tot Honda pt completare. La schimbare, ii poti pune ce vrei. :wink:

    Comment


    • #3
      Ca-i ulei Honda eram sigur. Dar din care mai exact?
      '07 Accord 2.4 Executive A/T

      Comment


      • #4
        5w40, din cate stiu.

        Comment


        • #5
          Ai putea sa faci un efort si sa afli mai exact? ops: Plz... Si care-i treaba cu A1/B1 si A3/B3.
          '07 Accord 2.4 Executive A/T

          Comment


          • #6
            sunt niste standarde. vezi http://www.acea.be/files/070308%20AC...20and%20HD.pdf
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • #7
              la diesel ce fel de ulei Honda se pune?...si cam cat costa 1 litru?
              HONDA ACCORD 2.2 i-CTDi 2005
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/

              Comment


              • #8
                :idea: Da un telefon la service la Asko si intreaba-i. Uita-te pe www.hondaauto.ro la nr. de telefon. Oricum nu il gasesti decat in service. Nu stiu daca la diesel e diferit de benzina, dar pe undeva spunea un coleg de forum care si-a pus ulei original Honda ca e 60 RON/litru.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  E sigur 5w40 si cred ca e mai putin de 60RON. Intreaba la Asko
                  '07 Accord 2.0 ES A/T
                  '01 Golf IV 1.6 Edition

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by BogdanCTR
                    5w40, din cate stiu.
                    De unde honda 5w40?

                    Si daca in cartea service scrie mobil 5w40?
                    masina are numai vreo 500 km, insa la 1000 trebuie completat...cel putin asa am inteles....
                    Please!!!!

                    Comment


                    • #11
                      Ai inteles foarte gresit. Un prieten are una cu care am fost eu la revizia de 20.000 si nu a completat nimic. Uleiurile la honda sunt HONDA sau TEXACO (aftermarket) 5w40. Si nu trebuie completat nimic la 500km pentru ca e deja cat trebuie si daca pui mai mult strici catalizatorul
                      '07 Accord 2.0 ES A/T
                      '01 Golf IV 1.6 Edition

                      Comment


                      • #12
                        Rov, trebuie completat numai daca se consuma. Uita-te intai la nivelul uleiului pe joja.

                        Poti sa pui ulei original Honda 5W40 care se gaseste la service (la Asko are cu siguranta), sau poti sa iti cumperi tu Mobil1 5W40 din alta parte.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Am completat eu (eu eram colegul mentionat de Delphi mai sus :lol: ) si intr-adevar costa 63 RON litrul la Asko. Este 5w40 (eu am benzina) si este facut de Honda. Texaco este probabil mai ieftin, dar nu m-as risca... La diesel stiam ca se pune 0w40, dar nu sunt sigur, mai bine verificati. Pretul tot pe aici trebuie sa fie...

                          @Rov: Completezi doar daca verifici joja si observi ca ti-a mancat din el. Mie mi-a mancat cam un litru la 10.000 km, deci nu trebuia sa-mi fac griji (era inca in limite), dar am completat "just in case". Ca idee generala, ii faci MULT mai rau unui motor sa pui ulei mai mult decat sa rulezi cu el cu uleiul aproape minim pe joja. Deci nu exagera cu completarea la 1000km daca nu ti-a mancat nimic. :wink:
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            La mine e 5w 30 A1 B1 si am dieselul ...
                            cat am fost plecat din tara am completat cu 5w30 a3 b3 .... a fost cel mai apropiat .... nu mai tin minte marca dar parca era Texaco
                            2007 Accord Executive 2.2 iCDTI M/T, Dark Mocha
                            -= PH 33 GZS =-

                            Comment


                            • #15
                              Eu as merge pe Mobil1 5W30 sau 5W40. Vedeti care este pentru Diesel (scrie pe bidon).

                              Nu fac reclama la Mobil1 (eu am renuntat la el si acum folosesc Valvoline), dar 1 L de Mobil1 5W40 este mult mai ieftin decat cel original Honda. Ulei original Honda va recomand sa puneti doar la cutie, fie ea manuala sau automata.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X