Bec in bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bec in bord

    Buna ziua,

    Imi cer scuze daca postez pe unde nu trebuie. Doresc sa achizitionez un Honda Accord din 2009, am testat masina si merge impecabil, un singur lucru ma nedumereste. In bord exista un bec I ("i") aprins. Cica ar fi becul de informatii cam de la orice chestie. Este adevarat? Sau acel bec semnaleaza probleme mai grave ale masinii?

    Va multumesc.

  • #2
    La i trebuie sa apesi pe butonul i (e sub butoanele de cruise control) si iti arata motivul notificarii
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Aaaa ok, n-am stiut acest lucru o sa il rog pe proprietar sa mai merg odata sa vad ce scrie exact. Sper sa nu fie probleme enorm de mari cu ea. Nu ii mai merg luminile de la plafon in interior, cica de la o groapa...sa speram ca aia vrea sa zica cu I . Mersi

      PS: Din cate am inteles omul nu a vrut sa dea bani sa puna hartile de Romania pe masina, exista cumva DVD-uri aftermarket cu care as putea sa bag eu acele harti?
      jeyml
      Junior Member
      Last edited by jeyml; 22-10-15, 14:03.

      Comment


      • #4
        Exista piratate, nu aftermarket. Gasesti aici pe forum link.

        Acel i sigur nu are legatura cu plafoniera.

        Comment


        • #5
          Am inteles , o singura intrebare mai am si sper ca nu am fost foarte insistent cu intrebarile. As dori sa stiu de la un posesor de accord sau de la cineva care stie pe bune daca e posibil ca aceasta masina sa aiba taxa platita. eu stiam ca in 2009 masinile euro 5 erau scutite de taxa de inmatriculare. Am cautat pe net si Accord dupa 2008 are euro 5. Acest domn a terminat leasingul anul trecut la ea si apoi a pus-o pe firma. El sustine ca are taxa platita dar as fi putin surprins. Stie cineva exact sa ma ajute cu acest mic detaliu? Intreb fiinda nu prea exista e metoda sigura de a verifica daca are taxa platita.

          Comment


          • #6
            Atentie! Accord-ul din 2008-2009 este euro 4. Diferenta de taxa intre euro 4 si euro 5 este de vreo 1000 euro. Cand a inmatriculat masina pe firma, taxa era achitata. Problema este daca nu a recuperat-o intre timp.

            Comment


            • #7
              Cel mai simplu e sa ceri de la proprietar o adeverintade la ANAF in care sa se precizeze daca taxa e platita sau nu,
              dureaza 1-2 zile sa o primesti dupa ce depui cererea, si oricum o sa ai nevoie de ea la inmatriculare.

              Comment


              • #8
                Iar legat de warning-ul din bord,
                incearca site-ul asta:
                http://repairpal.com/warning-lights-1

                sau verifica in manual, este explicat fiecare "warning" in parte

                poate ajuta PDF-ul de mai jos
                http://techinfo.honda.com/rjanisis/p...1/TA1111OM.pdf
                http://owners.honda.com/vehicles/inf...-Sedan/manuals

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cosminlzr View Post
                  Atentie! Accord-ul din 2008-2009 este euro 4.
                  Nu e chiar asa. Eu am Accord fabricat in 2008, a doua jumatate a anului, si este Euro 5.
                  A fost o problema de omologare la RAR, problema ce a afectat doar primele modele livrate.
                  Practic, toate masinile sunt Euro 5, insa o parte au fost omologate de RAR ca fiind Euro 4.

                  Insa, ce ai scris tu, nu este adevarat. Exista multe masini din 2008 ce au fost omologate corect, Euro 5.

                  Comment


                  • #10
                    Normal ca toate sunt euro 5, ca au aceleasi motoare incepand din 2008 si pana in 2015, dar conteaza ce este trecut in cartea de identitate.
                    A mea are cartea de identitate scoasa in 23-09-2008 si este euro 4. Numarul de omologare este 7887/30.05.2008.

                    Comment


                    • #11
                      Pai si de aici ai dedus ca toate din 2008-2009 sunt Euro 4?

                      La a mea, Cartea de Identitate a fost emisa pe 23.12.2008, este specificata norma Euro 5, certificatul de omologare nr. 8612 din 15.12.2008 (oricum e normal sa fie diferit, precum sunt 2.2 diesel si 2.4 benzina).
                      CatalinP
                      Senior Member
                      Last edited by CatalinP; 23-10-15, 22:48.

                      Comment


                      • #12
                        Anul trecut, inainte sa iau masina, am urmarit vreo 6 luni anunturile cu Honda Accord CU de vanzare. Toate anunturile in care masinile erau importate direct in Romania erau euro 4, iar in cele care se spunea ca sunt euro 5, se dovedea ca cel care punea anuntul mintea.
                        Apoi cand am facut prima revizie la reprezentanta, cei de acolo mi-au confirmat ca abia cu modelul facelift HTR a facut o noua omologare.

                        Comment


                        • #13
                          S-ar putea ca motorul de 2.4 sa fie diferit. Eu ma refeream la motoarele 2.0 si 2.2 (pe acestea le-m urmarit).

                          Comment


                          • #14
                            Eu zic ca toate Accord-urile benzina noi, inmatriculate in 2009, au fost omologate ca fiind Euro 5. Problema cu Euro 4 a fost doar in 2008, si s-a remediat spre finalul anului.

                            Da, la diesel e foarte posibil sa fi fost Euro 4 pana la facelift.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by jeyml View Post
                              Am inteles , o singura intrebare mai am si sper ca nu am fost foarte insistent cu intrebarile. As dori sa stiu de la un posesor de accord sau de la cineva care stie pe bune daca e posibil ca aceasta masina sa aiba taxa platita. eu stiam ca in 2009 masinile euro 5 erau scutite de taxa de inmatriculare. Am cautat pe net si Accord dupa 2008 are euro 5. Acest domn a terminat leasingul anul trecut la ea si apoi a pus-o pe firma. El sustine ca are taxa platita dar as fi putin surprins. Stie cineva exact sa ma ajute cu acest mic detaliu? Intreb fiinda nu prea exista e metoda sigura de a verifica daca are taxa platita.
                              Dupa ce a terminat leasingul, a fost necesar sa o treaca pe numele lui sau a societatii lui, ceea ce inseamna transfer de proprietate. Dat fiind ca in 2009 nu a platit taxa de poluare/emisii poluante, a fost nevoit sa plateasca timbrul de mediu ca sa o poata inmatricula. Cum cu un an in urma nu se castiga nicio cauza cu privire la inmatricularea fara plata timbrului de mediu, e clar ca omul nu te-a mintit. 100% sigur.

                              Originally posted by CatalinP View Post
                              A fost o problema de omologare la RAR, problema ce a afectat doar primele modele livrate.
                              Cu siguranta a fost o chestiune legata de omologare.
                              Oarecum la fel s-a intamplat cu Civicul 1.8 care a fost initial omologat in 2006 ca fiind Euro IV, la vremea respectiva neexistand normativ pentru Euro V pentru ca mai tarziu, in 2009, sa se procedeze la o noua omologare, la aceleasi modele (FK, FN, FD) pentru Euro V.
                              Accordurile CU aparand in 2008, mai mult ca sigur ca au fost omologate initial ca fiind Euro IV, ca mai apoi, in acelasi an sa se faca o noua omologare pentru Euro V.

                              Comment

                              Working...
                              X