Accord 2.4 A/T 100k km vs. CR-V 2.0 A/T 30k

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ticker
    replied
    Pai si in tara se plateste daca nu a fost platita

Leave a comment:

• dinoc
    replied
    @ticker ma refeream sa o caute în tara

Leave a comment:

• sakerut
    replied
    Originally posted by WeaselMan View Post
    De acord cu serbanra, trebuie sa ai rabdare si sa cercetezi bine ofertele si vanzatorii, altfel te arzi... vorbesc din experienta proprie
    Poti sa o pui si la vanzare si sa specifici ca faci schimbi cu Accord 2.4, dar la numarul astia de km trebuie sa pui si un pret mai mare si cam greu cu vanzarea.
    Eu sper ca nu te referi la mine

Leave a comment:

• WeaselMan
    replied
    De acord cu serbanra, trebuie sa ai rabdare si sa cercetezi bine ofertele si vanzatorii, altfel te arzi... vorbesc din experienta proprie
    Poti sa o pui si la vanzare si sa specifici ca faci schimbi cu Accord 2.4, dar la numarul astia de km trebuie sa pui si un pret mai mare si cam greu cu vanzarea.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    La cl9 ai de platit taxa pe euro4 care mi se pare imensa

Leave a comment:

• dinoc
    replied
    Poți sa cauți și un CL9 de ex.

Leave a comment:

• serbanra
    replied
    Si eu am fost in cautari ca si tine, acum 2 luni. Am gasit masina din semnatura, impecabila cu carte service la zi. A fost masina unui director slovac, care facea naveta Cluj-Bratislava.
    Pana sa o gasesc, am mers fara masina aproximativ o luna (vandusem masina anterioara inainte sa gasesc Accordul).
    Dupa o luna de mers cu ea, zi de zi, nu regret nicio clipa alegerea. Este o masina care te face sa zambesti ori de cate ori o conduci, o masina in care te simti bine la propriu si din care te uiti de la egal la egal la orice nemtoiaca din clasa ei.

Succes si rabdare!
    Last edited by serbanra; 13-04-14, 10:32.

Leave a comment:

• Jozsi
    replied
    Da, despre acel Accord din Baia Mare era vorba initial. Dar l-a luat cineva din fata mea

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Leave a comment:

• serbanra
    replied
    Ai putina rabdare, stai pe Autovit, intra pe forum si o sa apara si masina visurilor tale. In Romania, de obicei cine are o Honda in special modele cu motoare mari si echipari de top, au grija de ele.

Vinde CRV-ul, altfel discuti cand ai banii cash de un Accord 2.4 in mana.

P.S.: Stiu ca era de vanzare un 2.4 A/T a unui doctor la un dealer din Baia Mare.

Leave a comment:

• Jozsi
    replied
    Nu vreau sa imi asum riscul sa vand CR-Vul bun si sa nu gasesc un Accord la fel de bun (stare, rulaj, istoric). Iar in Romania e mai riscant, a scris un coleg de pe forum ca a fost sa vada 2 Accorduri 2.4 cu ~45k km dar erau batai de joc (incl. kilometrajul dat inapoi). Asta e, sunt prea multi samsari.

Leave a comment:

• serbanra
    replied
    Eu zic sa cauti cu navigatie, pierzi mult la revanzare daca este fara! Iar "advancec safety" este o echipare pentru siguranta ta, esti sigur ca nu vrei asa ceva?
    Mai am o intrebare: de ce nu incerci sa vinzi CRV-ul si abia apoi sa-ti cauti alta masina? Iesi mult in avantaj.

P.S.: Cauta 2.4 A/T in tara, au echipari si preturi mai bune decat in Germania.

Leave a comment:

• Jozsi
    replied
    Nu am mai auzit de la vanzatori, au vandut Accordul desi i-am rugat sa ma anunte orice ar fi. Ma asteptam de la mai multa seriozitate de la o reprezentanta de japoneze (Mazda)...

In schimb, am gasit la Honda Fugel din Germania un Accord 2.4 A/T Executive (fara navi, bluetooth si advanced safety), cu 16.000km. Luni ii sun sa vad daca ar fi o varianta sa merg cu CR-V-ul pana acolo si sa ma intorc cu Accordul.

Leave a comment:

• serbanra
    replied
    Eu am Accord 2.4 A/T cu 100k km din 2011. Merge perfect, nu are absolut nicio problema. Nu-ti face probleme in privinta kilometrilor!
    Sfatul meu: vezi masina, verifica-i istoricul, fa-i un test, mai negociaza ceva si daca totul este OK si mai ales ITI PLACE, ia-o!!! E foarte simplu...
    Last edited by serbanra; 08-04-14, 23:57.

Leave a comment:

• Jozsi
    replied
    Nu am experienta cu masini rulate mai mult de 100k. La Accord aveam 20k, la CR-V 30k, la cee'd 45k, iar la Daewoo Tacuma 95k (in 12 ani, facuti in familie). In afara de consumabile doar Tacuma a necesitat alte investitii (reconditionare caseta).
    Asta e motivul pt. care am intrebat - ca nu stiu cat de exponential creste nefiabilitatea si investitiile in piese peste 100k.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Leave a comment:

• Taz
    replied
    @tracid : Eu vad lucrurile cam asa : un CRV cu 30k km ar fi cam 15k€ (cati ani are 30/5=6ani?) hai cu 6ani vechime si AT sa zicem 13k €.
    Un Accord cu 100k km, nu mai conteaza cat ani are daca nu sunt peste 6, ar fi maxim 12k €. Daca punem ca e si AT si 2.4 as zice 10k €.
    Deci de ce sa-i dai 1.5k€? Poate sa-ti dea el tie ~ 3k €. Daca nu ma insel de noua CRV-ul a fost mai scumpa.
    Acum pe bune, am dat eu 13k € pe RAV4 cu 41k km si 4 ani vechime. Si asta acum 2 ani cand preturile erau mai sus iar CRV-urile cu 100k km se dadeau cu 15k €.
    Deci cam asa ar fi economic, dar inteleg si nebunia cand ti se pune pata ( asa am facut eu cu TypeR-ul, economic am facut o prostie).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Leave a comment:

Working...
X