Accord 2.4 A/T 100k km vs. CR-V 2.0 A/T 30k

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu inteleg, dai un CRV cu 30k km pe un Accord cu 100k km si mai dai si bani?
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

    Comment


    • #17
      Da Taz, asta a fost intrebare, daca merita sau nu? Avand in vedere ca doar pe drumuri nationale/express umblu si ca masina ar trebui sa fie fiabila pt. inca 50k km.

      Comment


      • #18
        Eu aș păstra CR-V-ul și eventual i-aș extinde garanția. N-aș da o mașină luată de nouă, momentan cu doar 30.000 Km la bord, pe un SH cu 100k, culmea, să mai pun și diferență.

        Comment


        • #19
          si eu as ramane la CR-V
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #20
            Nici macar schimb pe schimb nu mi se pare cine stie ce afacere...

            O masina cu 30k km e una cu un anumit numar de lucruri care trebuie rezolvate (inlocuite, etc), o masina cu 100k km parcuri are o lista mult mai lunga de diverse, indiferent cat de bine a fost (sau nu) intretinuta. Punct.
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • #21
              Originally posted by tracid View Post
              Revin cu un mic update:
              Vineri a rezervat cineva din Bucuresti Accordul. Daca nu apare pana vineri, sambata fac schimbul (+ diferenta din partea mea, bineinteles). Altfel, sper sa ajunga macar la cineva de pe forum, sau cel putin sa-si faca cont ulterior, ca nu exista inca nici un My Accord de culoare Forged Silver Metallic.
              Ce diferenta trebuie sa dai?
              2008 Honda Civic Type-R Mugenized

              Comment


              • #22
                1.500 euro, presupunand ca amandoua sunt ireprosabile. A mea e, cealalta ramane de vazut.

                Comment


                • #23
                  ce an e honda ta si ce an e accordul ala?
                  la prima vedere matale iesi in piedere prin prisma faptului ca masina ta e ca noua. nu te uita la distributie doar. la o masina de 100k km trebuie schimbate mai multe in viitorul apropiat: placute, discuri, bucse, baterie, gumele etc. Va trebui sa cotizezi mai devreme sau mai tarziu.

                  E mai indicat sa vinzi tu crv-ul pe un pret decent si sa iei un accord nou, avand in vedere ca vrei sa tii masina 5-10 ani. cumperi de obicei o masina noua sa o ai pe termen lung, altfel iesi in pierdere.
                  .......

                  Comment


                  • #24
                    Este mai ok pentru el schimbul nu mai pierde timpul

                    Comment


                    • #25
                      nici mie nu mi se pare asa de avantajos pentru tine schimbul
                      dar nu ti-as recomanda sa cauti o masina noua ci tot second hand dar cu niste specificatii mai solide - km mai putini de exemplu
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • #26
                        Eu nu as face schimbul indiferent cat de ahtiat as fi dupa accord. Nu as schimba o masina cu 30k km facuti de mine, intretinuta numai de mine sau in familie cu o masina cu 100k km care cine stie prin ce maini mai putin dibace a trecut. O simpla problema la caseta de directie si ti-a dat lumea peste cap si o sa te faca sa te gandesti "ce masina buna am dat eu". Ai grija ca sunt multi mecanici si multe reprezentante care nu sesizeaza jocuri in caseta sau mai stiu eu ce mici probleme care se dovedesc a fi o adevarata gaura in buzunar. Ai o masina buna, luata de noua, care nu te-a suparat si cu siguranta nu te va supara, cati nu ar visa sa detina o masina cu km putini... Eu zic sa stai linistit, sa te gandesti ca "aia e, poate nu e pentru mine" si uita. Aaaaa, daca nu aveai o masina sau una relativ noua si ai fi vrut sa cumperi o masina sau alta masina si sa aloci automat un buget pentru eventuale reparatii si lucrari de intretinere e alta mancare de fish dar eu zic ca pe langa diferenta aia sa mai pregatesti ceva bani si de ce nu calculeaza tot in euro ca sa vezi cat o sa pierzi.

                        Bafta si intelepciune iti doresc!!!
                        Accord Type S, 2.4 190cp+
                        Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
                        Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

                        Comment


                        • #27
                          @tracid : Eu vad lucrurile cam asa : un CRV cu 30k km ar fi cam 15k€ (cati ani are 30/5=6ani?) hai cu 6ani vechime si AT sa zicem 13k €.
                          Un Accord cu 100k km, nu mai conteaza cat ani are daca nu sunt peste 6, ar fi maxim 12k €. Daca punem ca e si AT si 2.4 as zice 10k €.
                          Deci de ce sa-i dai 1.5k€? Poate sa-ti dea el tie ~ 3k €. Daca nu ma insel de noua CRV-ul a fost mai scumpa.
                          Acum pe bune, am dat eu 13k € pe RAV4 cu 41k km si 4 ani vechime. Si asta acum 2 ani cand preturile erau mai sus iar CRV-urile cu 100k km se dadeau cu 15k €.
                          Deci cam asa ar fi economic, dar inteleg si nebunia cand ti se pune pata ( asa am facut eu cu TypeR-ul, economic am facut o prostie).


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • #28
                            Nu am experienta cu masini rulate mai mult de 100k. La Accord aveam 20k, la CR-V 30k, la cee'd 45k, iar la Daewoo Tacuma 95k (in 12 ani, facuti in familie). In afara de consumabile doar Tacuma a necesitat alte investitii (reconditionare caseta).
                            Asta e motivul pt. care am intrebat - ca nu stiu cat de exponential creste nefiabilitatea si investitiile in piese peste 100k.

                            Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

                            Comment


                            • #29
                              Eu am Accord 2.4 A/T cu 100k km din 2011. Merge perfect, nu are absolut nicio problema. Nu-ti face probleme in privinta kilometrilor!
                              Sfatul meu: vezi masina, verifica-i istoricul, fa-i un test, mai negociaza ceva si daca totul este OK si mai ales ITI PLACE, ia-o!!! E foarte simplu...
                              serbanra
                              Member
                              Last edited by serbanra; 08-04-14, 23:57.
                              Honda Accord 2.4 i-Vtec A/T White Pearl

                              Comment


                              • #30
                                Nu am mai auzit de la vanzatori, au vandut Accordul desi i-am rugat sa ma anunte orice ar fi. Ma asteptam de la mai multa seriozitate de la o reprezentanta de japoneze (Mazda)...

                                In schimb, am gasit la Honda Fugel din Germania un Accord 2.4 A/T Executive (fara navi, bluetooth si advanced safety), cu 16.000km. Luni ii sun sa vad daca ar fi o varianta sa merg cu CR-V-ul pana acolo si sa ma intorc cu Accordul.

                                Comment

                                Working...
                                X