Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut o tura cu masina unui prieten, o Honda Accord 2009, 2.0 Executive, automat. Am iesit un pic pe autostrada si mi-a placut senzatia de confort si "linistea" motorului. Pe site-urile de anunturi nu am gasit o echipare Executive dupa facelift.
    Ma poate lamuri cineva, care este diferenta intre echiparile Elegance si Lifestyle?
    Multumesc!

    Comment


    • Lifestyle are in plus xenoane, senzori de parcare fata+spate, incalzire in scaune, sistem audio premium si parca mai era ceva ...

      Comment


      • Originally posted by teodorr View Post
        Salut, cunoaste cineva aceasta masina? https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...i-IDcN2rK.html
        Ce probleme specifice acestui model ar exista? Multumesc!

        Il stiu pe proprietar, este fan Honda.
        Si a luat CL9, acesta este motivul pt care vinde CL7.

        Comment


        • Originally posted by Jozsi View Post
          Lifestyle are in plus xenoane, senzori de parcare fata+spate, incalzire in scaune, sistem audio premium si parca mai era ceva ...
          Multumesc frumos! Am gasit 2 masini, una cu echipare Lifestyle, una cu echipare Elegance dar in descriere si dotari nu gasesc diferente, ambele au xenon, jante de 17', senzori de parcare, audio premium, scaune fata incalzite. Stie cineva care ar putea fi motivul?

          https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...283944954.html
          https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...293692540.html

          Comment


          • Nu te intereseaza un Type S ? Am eu unul 2013 inmatriculat in 2014 cca 100.000 km
            ....

            Comment


            • Lifestyle se mai numea la un moment dat Elegance Advantage in Germania.

              Dar sa stii ca eu in urma cu 4 ani am vandut un Lifestyle cu nici 25.000km la 65.000 lei. Daca tot e sa dai atatia bani, recomand sa investesti intr-un CU2 (2.4L) ca a lui
              Dan P
              Senior Member
              Dan P ca isi va pastra pretul/valoarea pe termen lung.

              Comment


              • Originally posted by Dan P View Post
                Nu te intereseaza un Type S ? Am eu unul 2013 inmatriculat in 2014 cca 100.000 km
                Am vazut anuntul...mai caut

                Comment


                • Ce parere aveti despre aceasta masina:
                  https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...296901862.html

                  O masina de aproape 10 ani, pare bine intretinuta. E varianta CU2, impozit, RCA si consum mai mare. Credeti ca merita costurile suplimentare fata de motorizarea 2.0?
                  Vi se pare o oferta corecta? (la pretul masinii se adauga cheltuieli de aducere, cand va fi permisa deplasarea...)

                  Comment


                  • Originally posted by ionutzone View Post
                    Ce parere aveti despre aceasta masina:
                    https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...296901862.html

                    O masina de aproape 10 ani, pare bine intretinuta. E varianta CU2, impozit, RCA si consum mai mare. Credeti ca merita costurile suplimentare fata de motorizarea 2.0?
                    Vi se pare o oferta corecta? (la pretul masinii se adauga cheltuieli de aducere, cand va fi permisa deplasarea...)
                    Mai adaug o rugaminte:
                    Credeti ca facelift-ul din 2011 a adus imbunatatiri majore masinii, in special dpdv mecanic?

                    Comment


                    • La facelift au imbunatatit izolarea fonica, regandit senzorul pentru auto-inaltarea farurilor (care e predispus la defectare pe pre-facelift), si cu siguranta si altele. Am detinut 2.0L 2009 si 2.0L 2013. As da oricand bani in plus pe 2.4L, atat la achizitie cat si costurile recurente.

                      Comment


                      • Originally posted by Jozsi View Post
                        La facelift au imbunatatit izolarea fonica, regandit senzorul pentru auto-inaltarea farurilor (care e predispus la defectare pe pre-facelift), si cu siguranta si altele. Am detinut 2.0L 2009 si 2.0L 2013. As da oricand bani in plus pe 2.4L, atat la achizitie cat si costurile recurente.
                        Multumesc mult, Jozsi, raspunsurile tale sunt mereu valoroase!

                        Comment


                        • Cum este cutia automata la Accord? E mai indicata cutia manuala, la motorizarile pe benzina? Din date tehnice reiese ca este mai lenta cutia automata dar m-ar interesa opinii ale utilizatorilor care folosesc/au folosit efectiv masinile. (tot din date tehnice pare ca e o diferenta de 100 kg intre cele doua versiuni de motorizare)
                          Multumesc!

                          Comment


                          • E fiabilă, asta e foarte clar. Și mult mai leneșă.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Fiabila.Probabil mai fiabila decat ansamblul manual daca includem si ambreiajul.

                              Mai lenesa comparativ cu manuala. Mai ales daca te uiti la 0-100. Dar in viata reala tu nu o vei conduce comparativ cu manuala.

                              La mersul zilnic nu o vei percepe asa. In multe dintre reprizele de care ai nevoie in viata reala o vei simti agila. Mai ales daca o remapezi.
                              Ca sa nu mai vorbim ca probabil nu o iei ca sa faci liniute si sa umilesti bmw-uri din generatie cu ea.

                              Consuma mai mult.
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • Salut.
                                Sunt in catarea unei masini, de preferinta Honda, Toyota
                                Ce parere aveti de acest anunt
                                https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...tml#1eb64ad8da

                                Comment

                                Working...
                                X