Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by T-Bone View Post
    Omologarea euro4 vs euro5 o stiu doar la motoarele pe benzina. Posibil la cele diesel sa fi fost tot E4... Din ce vad e un pret corect pentru o masina aparent intretinuta. Daca ar avea si ceva dotari ar fi urcat la 9.500 poate chiar 10.000. Varianta de echipare este Elegance si e ciudat ca zice ca are Xenon. Poate asa s-a vandut in Austria, caci are spalatoare de faruri. Din ce vad strict in poza pare a fi intretinuta. Ca o parere strict personala, eu nu as cumpara un diesel second hand azi. Nici nou sigur nu l-as cumpara, dar acolo e strict opinie personala.
    Vreti putere si oricum sunteti dispus sa platiti impozit mai mare de 200-300 lei, luati 2.4 combi. La un diesel de 190.000 km e exact perioada cand apar problemele tipice diesel-ului: EGR, turbina, DPF. Toate acestea costa mai mult decat consumul putin mai mare al 2.4-ului.
    Hristos a inviat!
    Am inteles opinia dvs, multumesc pt recomandari, dar ca si idee, dieselul are intaietate in alegere, este ceva ce ma satisface, nu detaliez, nu e vb numai de reprize. Nu ma infricoseaza un impozit marit, consider ca pt anumite placeri oamenii trebuie sa plateasca, altfel devin frustrati, in viata trebuie sa-ti acorzi placerile atat cat poti, e benefic. E interesant ca am mai pus in urma cu vreo doua pag un link cu o honda accord, la cateva zile a disparut de la vanzare, desi era postata de prin toamna, am postat apoi acest link de mai sus, cu masina de austria, in vreo 3 zile a disparut si aia, desi si aia era postata tot din toamna, oricum nu era in vizorul meu, asa ca am postat un link cu o masina care mi-a placut dar nu o doream pt ca nu era automata! Oricum nu ma grabesc in achizitie, cu cat trece timpul mai mult, cu atat iau o masina mai tanara...
    ConstantinS
    Junior Member
    Last edited by ConstantinS; 03-05-19, 19:49.

    Comment


    • Nu prea are scor ok la teste, din ceea ce vad, pt mine e un criteriu foarte important avand si copii si locuind si in ph unde e plin de accidente.

      https://www.euroncap.com/en/results/honda/accord/11040

      Comment


      • 5 stele Euro NCAP nu e scor OK?
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • Oamenii, cei care va pricepeti, chestia asta chiar exista? Adica motor K20A Jdm cu Ecu de Tsx pe un sasiu de CL cu volan pe partea noastra?

          https://www.autoscout24.ro/oferte/ho...0ca4?cldtidx=8
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • Exista, daca si-a pus omul motor de Euro R pe sasiu de CL7...
            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

            Comment


            • + cutie de RSX cu LSD, admisie Mugen, multe bunatati acolo.

              Singura chestie ca e posibil sa mearga mai bine un K24 modificat asa serios datorita cuplului mai mare. CL7 e o masina grea (1400 kg), din cauza asta CL7 EuroR OEM nu prea a fost un mare succes, trebuia sa tragi tare de motor sa faci ceva cu el. K20 e mai potrivit pe masini mai usurele.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Salutare,
                Sunt in marea cautare a unei Honda Accord Type S CU2. Sugestii va rog?
                Multumesc

                Comment


                • Din avion asa, asta pare ok. https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...tml#58bcbfcf7d
                  Insa trebuie verificata. E greu doar din poze sa vezi ce e cu ea.
                  Pe mobile mai fusese una gri, 2014 cu 50.000 pe la 16.000
                  Sunt destul de rare.

                  Comment


                  • Tinand cont ca scrie ca a fost cumparata de la Honda Trading si ca e si aceeasi culoare si acelasi model + transmisie MT, tind sa cred ca este masina fostului director (japonez) al HTR, care a fost scoasa la vanzare in 2015, cand avea doar vreo 10.000 km. Stiu pentru ca am fost la un pas sa o cumpar in locul Mercedesului si sincer imi cam pare rau acum ca nu am facut asta...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Dupa mai multe cautari, intre care ma hotarasem sa iau una dintre Mazda 3 BL/Accord CL7 sau CU1/Civic 5D automate, am achizitionat un CL7 SSE destul de intretinut. Masina este din 2008, automata, 160k km, service doar reprezentanta Honda (Nord) si unic proprietar. Interiorul arata destul de bine, insa la exterior ceva zgarieturi pe bara spate. Am si Android Auto + camera spate montat in zona libera de sub consola centrala.
                      '08 CL7 SSE

                      Comment


                      • Salutare tuturor,
                        Intre timp sunt si eu in cautarea unei a 2-a Honda, de data aceasta un Accord CL9 preferabil, sau CL7 benzinare sedan.
                        Asa ca daca stiti ceva dati un buzz!
                        Am studiat piata din Romania si ar fi ceva oferte la bugetul pe care il am max 6000. Piata din afara sta foarte prost la acest capitol, cred au devenit masini de colecție, ori toata lumea e plecată în concedii. Sper sa reusesc si sa deschid un topic nou la Accord, ca e nevoie maxima de a 2-a masina.

                        Trimis de pe al meu SM-A505FN folosind Tapatalk

                        GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                        Comment


                        • La 6000 nu cred ca iei nici macar un CL7 in mintile lui, CL9 in niciun caz. In Germania CL7 sub 80-90k km se vand cu 7000-8000 EUR...
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Poate sa aiba si 200mii important e să meargă, si daca se mai strica câte ceva intre timp se repară, asta e! Nu va sta in garaj. Nici eu nu ma astept sa gasesc perfectiune si nici nu caut asa ceva, tabla îndoită sa nu fie sau ruginită, macar atat. Plăcute , discuri, amortizoare, curele, bujii, distributie, furtune, garnituri, bucsi, pivoti etc. sunt consumabile pentru o masina din anii 2000, chiar dacă a stat în garaj si are 50mii, important pentru mine e ca baza sa fie cat de cat solidă.

                            Trimis de pe al meu SM-A505FN folosind Tapatalk

                            GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                            Comment


                            • Pai cat mai dai pe "consumabilele" astea, mai pui 1000 EUR si iei direct una in stare impecabila. Ma rog, nu ma bag, incercam sa te ajut. Succes la cautari, mai apar din cand in cand CL-uri bune.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Vazusem pe olx de curand un CL7 facelift 2.0 benzina echipare confort, interior crem, undeva la 120 mii km. E pe strada mea, il vad zilnic. Acum nu stiu daca s-a inteles cu cineva sau dc nu mai apare pe olx. Daca te intereseaza am sa incerc sa iau legatura cu persoana respectiva.
                                Last edited by petru; 11-07-19, 18:42.

                                Comment

                                Working...
                                X