Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce credeti despre Accord-ul asta? Cica ar fi Executive dar eu il vad cam chel pentru echiparea asta. Jante de 16, fara navigatie, tapiterie textil. Are totusi cutie 6MT, eu credeam ca daca are cutia asta e automat Type S. Am niste rude stabilite in Danemarca, daca merita masina poate fac o incercare.

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...c-1450b6edf6cc

    Comment


    • Mie imi atrage atentia mai degraba pretul, nu echiparea - ca astea oricum difera de la tara la tara. Nu ar fi exclus ca pe DK modelele Exec sa fi venit "standard" fara piele (datorita preturilor si asa mari ale masinii).
      Este extrem de mic pentru o masina de DK, unde - pe piata interna - masina ar trebui sa valoreze peste dublu... si poate chiar aproape triplu fata de pretul afisat in link.
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • Da, ai dreptate în privința prețului, pare mic în comparație cu prețul mediu cu care se vand astfel de mașini. Știu de la rudele de acolo ca mașinile sunt scumpe și plătesc pentru înmatriculare încă o data valoarea mașinii dar m-am gândit ca pentru un Accord Executive asa slab dotat, vechi de 11 ani, într-o tara civilizata precum Danemarca, prețul ar fi justificat. Nu cunosc deloc piața de mașini de acolo dar cred ca nici nu se dau în vânt danezii după Honde, poate de aici și interesul/prețul mic.

        Comment


        • La Accord-ul 2006-2008 motor 2.4 6MT care sunt diferențele intre echiparea Executive și TYPE S? Exista și Type S cu automata?

          Comment


          • Type S e manual. Exista si Executive Manual dar e super rar...

            In rest diferente de dotare, alt fel de jante si tapiterie, cateva dotari in minus...
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • --------------------------
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • Diferentele intre CL9 Type-S facelift (ce s-a vandut in Romania, ca pe alte piete era mai sarac in dotari) si Executive ar fi in mare cam asa:
                - Type-S are suspensia o idee mai joasa (~15mm), fuste fata/spate, chrome-ul grilei si a ornamentelor de geam sunt fumurii, inclusiv jantele care sunt fumurii si diferite de executive, scaunele nu au piele ci un fel de alcantara (estetic arata ca un Euro-R face-lift, la exterior doar), si nu are:
                - trapa, scaune cu reglaj electric (cele de Type-S sunt o idee mai joase fara motorasele electrice), incalzire in scaune ... ingreuneaza aiurea masina
                - Type-S CL9 a fost vandut doar cu transmisie manuala
                dinoc
                Senior Member
                Last edited by dinoc; 17-05-18, 18:28.

                Comment


                • bine punctat DINOC ..

                  Comment


                  • + coolness factor la Type S. Chiar are, e mult mai cool decat Executive.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Just, Xander
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Masina aia postata mai sus este echipare Elegance. Nu are piele si navigatie, fata de un Executive, in rest sunt la fel. S-a vandut si prin alte tari echiparea asta, posibil chiar si la noi.
                        TYPE S, din cate stiu, este dotat identic cu SSE, dar cu alte jante si are niste prelungiri sport pe exterior.
                        Eu unul prefer interiorul de SSE/TYPE S oricarui interior de pe orice fel de Accord. Pe scaune nu este alcantara deloc, Alcantara se gaseste pe o anumita echipare de pe CR-V-ul 2007-2011, pe scaunele astea este un material textil foarte moale, combinat cu ceva piele ecologica (musama) pe exterior. Oricum arata foarte bine si se mentin extrem de bine fata de alte scaune de "piele" de la alte marci.

                        Comment


                        • Sunt cateva lucruri in plus fata de SSE, pe langa kit-ul exterior si jantele: navigatia, bluetooth-ul, xenon-ul si senzorul de lumina. Si evident, motorul
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • TypeS parca nu are trapa daca nu ma insel.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • Cum a spus si dinoc, Type S nu are trapa.
                              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                              Comment


                              • Plus cutia in 6 trepte față de 5 la SSE care face o mare diferență, iar.
                                In altă ordine de idei, pielea în TypeS eu știu că e naturală, ceea ce la Executive nu e cazul (piele ecologică).

                                A existat și TypeS SE (Special Edition) cu trapă. Demult văzusem unul la vânzare.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X