Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Salutare. Am nevoie de un sfat. Vreau sa achizitionez un accord 2.0 ivtec cu aprox 180 mii km . Ideea e ca nu stiu la ce sa ma astept. Merita la km astia sa o cumpar?sunt totusi multi. E o masina care merge macar pana la 300mii fara probleme majore? Am nevoie de un sfat obiectiv din partea voastra. Momentan detin o corolla diesel cu 150 mii de km fara nici o vizita in service. Multumesc in avans

Comment

• Salut!

Totul depinde de cum a fost folosita/intretinuta masina, de aceea ar fi foarte bine sa ai acces la istoricul de reparatii si intretinere si eventual relatari ale proprietarului despre ce, cat si cum a folosit-o.

!80 mii km nu e foarte mult pentru o Honda, 300 mii si chiar mai mult poti face linistit.
      Intr-adevar insa, ca la orice masina sh, trebuie sa fii pregatit la orice.

Avand insa in vedere vremurile pe care le traim, ar fi foarte bine ca masina pe care vrei sa o iei sa fie cel putin euro5, ca vin vremuri grele pentru ce e mai jos, sau chiar si pentru motoarele cu ardere interna in general.
      Pe principiul mult-bun- si iefin, eu cred ca nu vei avea probleme.

Dieselul oricum e pe duca, zic eu....
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

• Masina a avut 1 singur proprietar , arata bine si are revizii doar la asko. Am dubii mari cu km fiindca sunt obisnuit cu masini cu km putini . Cred ca e euro 5 , fiind din 2009-2010.

Comment

• Salutari tuturor! Dacă sunt interesati de Honda Accord 2010 pe aici, aștept mesaje in privat. Mulțumesc!

Comment

• Vă salut! Cochetez de ceva timp, să-mi schimb mașina, si tot de ceva îmi stă pe creier Honda Accord! Am găsit acest anunț, care e de acord cu mașina mea la schimb plus diferență de la mine! Nu înțeleg ce inseamna model aniversar 30 de ani si daca îmi puteți da mai multe detalii despre ea!
            https://www.olx.ro/oferta/honda-accord-cl7-IDddBFR.html

Și o serie de sașiu JHMCL75408C209108 daca se pot da mai multe detalii despre opțiuni!
            Last edited by CristiCristian; 03-02-20, 14:22.

Comment

• Salut. E o echipare deosebita care a existat pe final de generatie CL7. Numele ei e SSE (Special Sport Edition). Avea cateva chestii dragute pe care le poti vedea si in poze - scaune jumatate piele, jumatate alcantara, ceasuri de bord rosii, jante fumurii si altele pe care ti le pot spune colegii. Parca si o suspensie ceva mai ferma.

Ca parere personala, mi se pare maricel pretul pentru km aia, dar nu am mai fost la curent cu pretul la CL7. Ma rog, zic asa din avion, poate masina chiar e impecabila. Dar de la 150.000 km in sus la orice masina, cat de intretinuta ar fi fost, intretinerea devine scumpa. Parerea mea.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• La ce te referi scumpă? Ce ar putea sa cadă? Sau ce ar trebui sa verific?

Comment

• nu prea am incredere in cele aduse de afara . motorul e ok la km astia (daca sunt ei ) plus vezi si tu sa nu fi fost lovita. in rest e frumoasa ! bafta

Comment

• De principiu orice masina este scumpa daca ai ghinion cu ea...
                    Honda au motoare fiabile asa ca nu va speriati de 150mii km. Eu as prefera una cu mai multi km reali ceea ce inseamna ca a facut preponderent drumuri lungi care uzeaza mai putin masina si mai mult rulmentii, decat una cu km putini frecata pe 2-3 km dus-intors in oras. La generatiile vechi deaj si piesele de schimb se ieftinesc. Ce-i drept calitatea after market nu este egala cu cea de origine dar se poate folosi masina linistit cativa ani fara probleme.
                    Verifica seria din cartea de identitate sa vezi norma de poluare recunoscuta de RAR.

Comment

• Salut comunitatea si caut lumina:

Vreau si eu sa intru in clubul posesorilor de Honda, am ceva potential de fan. Trec de pe Golf6 benzina, turbo mic, masina excelenta pentru nevoile mele de la data achizitiei(2009), care dpdv al costurilor de utilizare tine cu casa.
                      Imi place Honda Accord, e eleganta si de incredere dar pare ca are costuri mari de utilizare, am gasit cateva optiuni, nu sunt multe, in Romania 2.4 Executive, 2009 cu 145 000km, in Germania, 2.0 cu Elegance sau Lifestyle, 2014 cu 54 000 km.
                      Am mai multe intrebari pentru comunitatea cu experienta, m-ar ajuta mult raspunsurile voastre:
                      - Masina este confortabila si pentru pasagerii spate? Pare mic spatiul la picioare, intentionez sa o folosesc inclusiv pentru drumurile mai lungi de vacante cu doi copii in spate.
                      -Mai merita un motor 2.0/2.4 aspirat in zilele noastre? Raportul consum/performante/costuri utilizare/fiabilitate vs noile motoare turbo (inclusiv cel de 1.5 Honda sau VW).
                      -2009 2.4 Executive 145 000km 9000E(Romania) vs 2014 Elegance(facelift) 54 000km 13000E(Germania) 12 500E(+ costuri aducere) ambele variante par foarte bine intretinute. Probabil ca cel de 2.0 fiind mai nou, cu km mult mai putini este mai putin predispus la cheltuieli in viitorul apropiat dar este mai scumpa masina si echiparea mai saracacioasa.
                      -care e diferenta intre echiparile Elegance si Lifestyle.? Vad denumirea diferita intre link 3 si 4 dar la dotari par la fel.
                      -A tapitat/retapitat cineva cu piele vreun Accord, a iesit bine, cost/beneficiu?
                      1.-https://www.autovit.ro/anunt/honda-accord-ID7GAxjC.html
                      2.-https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...290690910.html
                      3.-https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...293692540.html
                      4.- https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...283944954.html
                      5.- https://www.autoscout24.ro/oferte/ho...f8c5?cldtidx=2 (Asta e un anunt deosebit)

- Honda Accord sau Civic Sedan Nou (cu Rabla, oferte comerciale, echipare Elegance, aproximativ 21 000E) 5 ani garantie, masina mai usurica dar cu noile tehnologii, spatiul la picioare in spate este mare, portbagajul este mare, spatiul la cap nu este cel mai generos, o placere la condus, nu stiu daca si la drum lung .

Va multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta in conturarea unei decizii!

Comment

• Salut, cunoaste cineva aceasta masina? https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...i-IDcN2rK.html
                        Ce probleme specifice acestui model ar exista? Multumesc!

Comment

• [QUOTE= si caut lumina:

,,Lumina" o gasesti in masonerie.

Accordul asta, generatii intregi de masini de-a lungul anilor, dupa cum povestesc prin review-uri in USA, este si a fost o masina nemaipomenita,asa ca nu gresesti daca o iei decat daca cel care a folosit-o pana la tine si-a batut joc de ea.

Comment

• La o masina de 14 ani te poti astepta sa mai pice cate ceva... Problema ar fi sa nu fie ceva grav.

Comment

• Cat de grav ar putea sa se strice o Honda cu motor pe benzina aspirat și cutie manuala? CL-ul a fost și este în continuare un model reușit cu probleme puține care se remediază ușor, din ce reușesc sa îmi aduc aminte despre probleme la acest model: scârțâit al pedalei de ambreiaj, furtunul de tur al servodirectiei și altceva nu-mi mai aduc aminte momentan. Dacă era sa aibă multe probleme sigur știam de ele ca am mașina asta de 7 ani. Ca trebuie sa mai schimbi un kit de ambreiaj, sa recondiționezi sau înlocuiești un alternator, electromotor, sa schimbi un amortizor și alte consumabile asta e altceva, nu înseamnă că mașina nu este fiabila mai ales când vorbim de o mașină de 14 ani. Mulți care intra în contact pentru prima oara cu o mașină japoneza au pretenția sa nu bage nimic în ea 200k dacă se poate pentru ca au auzit ei ca japonezele sunt fiabile. Asta asa ca paranteza.

Comment

• Am facut o tura cu masina unui prieten, o Honda Accord 2009, 2.0 Executive, automat. Am iesit un pic pe autostrada si mi-a placut senzatia de confort si "linistea" motorului. Pe site-urile de anunturi nu am gasit o echipare Executive dupa facelift.
                                Ma poate lamuri cineva, care este diferenta intre echiparile Elegance si Lifestyle?
                                Multumesc!

Comment

Working...
                                X