Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Se vede de la o posta ca n a mai reusit sa-i alinieze capota si nici spoilerul nu mai pica bine la imbinarea cu aripa.

Comment

• Imi poate spune cineva va rog daca honda asta e euro 5 sau 4? Am dubii cu privire la norma de poluare.
      Last edited by ConstantinS; 02-04-19, 14:39.

Comment

• Originally posted by ConstantinS View Post
        Imi poate spune cineva va rog daca honda asta e euro 5 sau 4? Am dubii cu privire la norma de poluare.
        Este Euro 5.
        I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that. ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Comment

• Din pacate vad ca in anunt apare euro 4. Chiar si noxele emise sunt de 174 gr fata de euro 5 care sunt mult mai mici.

Comment

• Cantitatea de CO2 nu are legatura cu norma Euro. Daca a fost fabricata in prima jumatate a lui 2008, posibil sa fie Euro 4, stiu ca au fost cateva la inceput inmatriculate ca E4.
            ex '92 Civic VTi EG6
            ex '97 Prelude BB9
            ex '05 Civic Sport EP2
            '08 Accord Type S CL9

Comment

• Originally posted by ConstantinS View Post
              Imi poate spune cineva va rog daca honda asta e euro 5 sau 4? Am dubii cu privire la norma de poluare.

Originally posted by ConstantinS View Post
              Din pacate vad ca in anunt apare euro 4. Chiar si noxele emise sunt de 174 gr fata de euro 5 care sunt mult mai mici.

Pai din poza pusa de Dvs. mie imi rezulta ca ar fi EURO 5.

In Brief apare codul 35A0 si EURO5;A;PI/CI;M, N1 I.
              Cautand pe Google cum se poate afla norma de poluare, am gasit tabelul acesta: https://www.adac.de/_mmm/pdf/FTKInfo...0KB_304372.pdf

Dar daca el scrie in anunt Euro 4, poate are el un motiv anume, clarificati direct cu el. Si cu dovezi, acte, nu vorbe.

I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that. ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Comment

• Vreau sa achizitionez o honda accord 2009+ motor 2.0i V-TEC(156 hp) , ca si dotari vreau navi,xenon, trapa, incalzire in scaune, comenzi volan si am gasit masina asta, dar sunt putin reticent. Nu am mai avut niciodata contact cu honda, nu stiu la ce ar trebui sa fiu atent cand o cumpar, nu stiu cum sta treaba cu cutia automata, cat de fiabila e, ce ar trebui sa se auda si ce nu. Nu am mai avut niciodata automata(doar manuala iar in momentul de fata am o mazda 6). Tin sa mentionez ca am citit pe forum in mare parte, dar postul asta nu tot(doar prima parte). In primul rand ce tip de injectie are motorul acesta(multi-punct/directa), cum sta cu consumul de ulei, cum sta cu rugina sau care sunt problemele clasice sau la ce ar trebui sa fiu atent.
                Am citit toate postarile din problemele Accord, dar nu am vazut sa se repete vreo problema. Si am vazut la cateva masini un warning ( i galben, cred) si nu prea stiu ce inseamna.
                Este diferenta mare (la accelerare) intre cutie manuala si automata? Pe net am gasit ca este diferenta cam de 1- 1,5 secunde intre cele 2 la 0-100.
                La masinile din acelasi an, cu acelasi motor de pe mobile scrie ca sunt euro 4 in mare parte, iar cele din tara euro 5...care este adevarul? Sunt mai multe tipuri de motoare pe acest model( 2009-2010 2.0 i-Vtec)

https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...a-IDb6yKZ.html

Am gasit masina asta, dar eu sunt din Timisoara, masina fiind la Constanta. Imi puteti spune parerea voastra despre masina si daca imi puteti rasp la intebari?multumesc
                Last edited by denisblj; 10-04-19, 21:35.

Comment

• Vezi ca s-a mai discutat despre masina asta pe topic. A fost a unui membru de aici, masina dauna totala, reparata etc. Chiar pe pagina anterioara
                  p.s. La banii aia abia daca gasesti generatia anterioara cu dotarile pe care le vrei si sa fie si intretinuta...

Comment

• Originally posted by aalex691 View Post
                    Vezi ca s-a mai discutat despre masina asta pe topic. A fost a unui membru de aici, masina dauna totala, reparata etc. Chiar pe pagina anterioara
                    p.s. La banii aia abia daca gasesti generatia anterioara cu dotarile pe care le vrei si sa fie si intretinuta...
                    chiar acum citeam posturile anterioare, si am vazut masina asta, dar tipul intreba daca de masina asta se vorbeste sau nu si de aia am intrebat. Am inteles cum sta treaba cu ea. O sa mai astept/caut si poate apare altceva. Raman in picioare restul de intrebari

Comment

• Originally posted by denisblj View Post
                      Vreau sa achizitionez o honda accord 2009+ motor 2.0i V-TEC(156 hp) , ca si dotari vreau navi,xenon, trapa, incalzire in scaune, comenzi volan si am gasit masina asta, dar sunt putin reticent. Nu am mai avut niciodata contact cu honda, nu stiu la ce ar trebui sa fiu atent cand o cumpar, nu stiu cum sta treaba cu cutia automata, cat de fiabila e, ce ar trebui sa se auda si ce nu. Nu am mai avut niciodata automata(doar manuala iar in momentul de fata am o mazda 6). Tin sa mentionez ca am citit pe forum in mare parte, dar postul asta nu tot(doar prima parte). In primul rand ce tip de injectie are motorul acesta(multi-punct/directa), cum sta cu consumul de ulei, cum sta cu rugina sau care sunt problemele clasice sau la ce ar trebui sa fiu atent.
                      Am citit toate postarile din problemele Accord, dar nu am vazut sa se repete vreo problema. Si am vazut la cateva masini un warning ( i galben, cred) si nu prea stiu ce inseamna.
                      Este diferenta mare (la accelerare) intre cutie manuala si automata? Pe net am gasit ca este diferenta cam de 1- 1,5 secunde intre cele 2 la 0-100.
                      La masinile din acelasi an, cu acelasi motor de pe mobile scrie ca sunt euro 4 in mare parte, iar cele din tara euro 5...care este adevarul? Sunt mai multe tipuri de motoare pe acest model( 2009-2010 2.0 i-Vtec)

https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...a-IDb6yKZ.html

Am gasit masina asta, dar eu sunt din Timisoara, masina fiind la Constanta. Imi puteti spune parerea voastra despre masina si daca imi puteti rasp la intebari?multumesc
                      Masina a fost a mea. Cauta atent pe forum si vei gasi cum a aratat la accident si nu o vei vrea. Adica poate e reparata ok, dar cu siguranta in caz de un alt accident cu siguranta nu va mai salva vieti cum a facut atunci.
                      Revenind la pareri despre Accord. Pai eu mi-am mai luat una cu motor de 2.4 ) Spune multe zic eu. Automata e de confort. Manuala e...daca vrei manuala. Eu pentru 3-4 reprize de accelerari fortate nu sunt dispus sa mestec toata ziua in oras. E fiabila si fara probleme daca e intretinuta cum trebuie (schimb ulei la timp si filtru). La fel ca si masina in general. Piese nu foarte scumpe si nu vin greu cum mai aud pe la unii. Problemele intampinate de mine in vreo 3 ani de Accord (si 1 de Civic) : caseta de directie e pacatoasa si poate prezenta un zgomot pe ax. Merge foarte bine, dar pe drum denivelat bate. E parca un blestem pentru mine. Dar se poate trai cu el (si se poate reconditiona caseta...sau alta noua la 8000 lei). Si 1/4 Accord-uri pierd bucata aia cromata de sus. E prinsa slab si sare la un moment dat. Nici eu nu am crezut ca mi se va intampla...dar s-a produs evenimentul. Consumul nu e cel mai prietenos, dar nici nu iti vine sa o ierti. Reprizele de accelerari sunt fenomenale. Comfortul in scaune este foarte bun (cel putin pentru mine, comparativ cu alte marci).
                      Accord-ul CU (2008-2015) sunt toate in teorie Euro 5. Dar primul lot a fost omologat in Europa ca Euro 4. Imediat ce s-au desteptat, restul ce au urmat au fost omologate ca Euro5.
                      Semnul exclamarii poate reprezenta cateva chestii uzuale ca: necesita alimentare, pune centura. E practic un info. Bineinteles poate prezenta si alte probleme. Apesi pe butonul de pe volan si te duce la problema afisata. Daca vrei informatii mai punctuale, imi poti scrie pe mesagerie.

Oricum ceva exemplar de CU1 / CU2 care sa merite cumparat nu il gasesti sub 9000 EUR. Ce e sub e ori neingrijit ori cu alte probleme survenite deobicei din motivul anterior.
                      CL-urile sunt pe la 6000- 6500 EUR.
                      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

Comment

• Toti vor sa-si vanda masinile cu un pret cat mai bun, e normal, dar aici depinde de uzura masinii, km, intretinere , etc, Cand cineva posteaza un anunt, prospecteaza piata sa vada care e pretul pt masina, unii indiferent daca au intretinut-o sau nu, daca au investit in ea sau nu, daca a fost servis-ata la timp si cu consumabile ok, cer pe masina cat cer altii care au intretinerea la zi si care n-au facut rabat de la a investi in masina piese si consumabile, asadar intrebarea este: care este pretul corect a unei honda accord tourer 2.2 i-dtec cw3 din 2010 inmatriculata in 2011 si intretinuta ok? preturile se invart cum am zis de la 6-7000 pana spre 9-10000
                        M-am uitat la masina asta, vad ca e trecuta ca euro 4, se mai omologa in 2011 cu norma asta de poluare, nu trecusera toti la e5? https://www.autoscout24.ro/oferte/ho...2bd5?cldtidx=8
                        Last edited by ConstantinS; 15-04-19, 21:31.

Comment

• Omologarea euro4 vs euro5 o stiu doar la motoarele pe benzina. Posibil la cele diesel sa fi fost tot E4... Din ce vad e un pret corect pentru o masina aparent intretinuta. Daca ar avea si ceva dotari ar fi urcat la 9.500 poate chiar 10.000. Varianta de echipare este Elegance si e ciudat ca zice ca are Xenon. Poate asa s-a vandut in Austria, caci are spalatoare de faruri. Din ce vad strict in poza pare a fi intretinuta. Ca o parere strict personala, eu nu as cumpara un diesel second hand azi. Nici nou sigur nu l-as cumpara, dar acolo e strict opinie personala.
                          Vreti putere si oricum sunteti dispus sa platiti impozit mai mare de 200-300 lei, luati 2.4 combi. La un diesel de 190.000 km e exact perioada cand apar problemele tipice diesel-ului: EGR, turbina, DPF. Toate acestea costa mai mult decat consumul putin mai mare al 2.4-ului.
                          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

Comment

Working...
                          X