Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deh...asta i-am zis si omului. Cand voi vedea masina pot sa ma hotarasc. CU am avut (executive) fara ADAS si stiu cum e si ce are. Acum vreau sa vad cat de diferit (in minus)e in CL. Diferenta e de vreo 4000 cel putin si vreau sa stiu daca merita. Totodata azi am mers cu un CR-V normal si cu manuala si mi s-a parut mai interesant decat ma asteptam (mentionez ca am mers doar o data in dreapta)... Clar e lenes dar nu atat de lenes pe cat credeam (sau nah...raportat la ce nevoie am eu la acest moment). Decizii...decizii...
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

    Comment


    • Ahh si pe langa asta, daca eram atat de nehotarat, am gasit un CU2 Type S in Germania de toata frumusetea (cu ceva kit optic dragut pe el...si aparent cu toate acasa si la dealer ok).
      Oricum ce am aflat cu mirare e ca aparent in Germania am vazut si Executive fara navigatie... foarte ciudat.
      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

      Comment


      • Majoritatea CUx Exec din Germania sunt fara navi (a fost dotare optionala). Si nu este ciudat, sunt destul de mari diferentele intre cum au fost configurate pachetele pe diverse tari.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Originally posted by T-Bone View Post
          Deh...asta i-am zis si omului. Cand voi vedea masina pot sa ma hotarasc. CU am avut (executive) fara ADAS si stiu cum e si ce are. Acum vreau sa vad cat de diferit (in minus)e in CL. Diferenta e de vreo 4000 cel putin si vreau sa stiu daca merita. Totodata azi am mers cu un CR-V normal si cu manuala si mi s-a parut mai interesant decat ma asteptam (mentionez ca am mers doar o data in dreapta)... Clar e lenes dar nu atat de lenes pe cat credeam (sau nah...raportat la ce nevoie am eu la acest moment). Decizii...decizii...
          M/T e alta poveste. A/T e penalizat tare, face 0-100 cu 2s mai mult (10.2 vs 12.2s)

          Comment


          • Citind pe aici 1-2 post-uri noi ... aflu ca CU2 ar avea suspensii mult mai rigide decat CU1 ? Si daca da...care e senzatia pe drumurile patriei ? Mentionez ca in alegerea urmatoarei Honda ( de preferat ) confortul psihic cel putin daca nu si cel fizic vreau sa primeze ( si 2 portiere in plus ). Nu mai vreau sa injur la fiecare groapa sau denivelare cum fac acum in Civic.
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • CU2 are discuri mai mari de frana. Din cate stiu eu, doar Type S-ul e posibil sa aibe suspensie diferita decat restul nivelelor de echipare.

              Pune-ti intrebarea altfel: ai avut confort psihic si fizic cu fostul Accord? Daca da, ia-ti Accord. Daca nu, CR-V.

              Nu stiu ce sa spun despre Civic Sedan, teoretic e o masina minunata, practic nu am incercat - poate ar fi o alternativa viabila.

              Comment


              • Cu 2 Type S este o masina confortabila. E peste Civic. Mie mi se pare excelenta ca masina de familie.
                ....

                Comment


                • Și CU2 este foarte comodă ( mă refer la CU2 , nu la TypeS )
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • CU2 e o masina fff comoda; TypeS in schimb nu stiu cum e.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • CU2 este foarta placuta si comoda la drum fata de CL9 Type S care era mai rigida.
                      Honda Accord CU2 2.4 AT
                      "Never drive faster than your angels can fly"

                      Comment


                      • Azi m-am plimbat toata ziua cu un CU1 A/T a unui prieten... zau ca imi era dor. Inca nu-s hotarat ca 2.4 mi-e necesar pentru 2-3 iesiri si cateva slalome prin oras. Asa ca am inceput sa ma uit sa vad ce oferte sunt pe piata. Supriza ... cam...foarte putine.

                        1. https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...tml#29b463f6dd Vorbesc cu omul...pare ok. Dar mi-a cazut pitic pe creier seria JHMCU16609C219449 care indica ca masina a fost produsa in 2009. Si prima inmatriculare in 2011 ? Parca e o distantata cam mare
                        2. https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...tml#1de5ca6589 Asta e mai veche, dar e executive. Drept e ca nu am vorbit...
                        3. https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...tml#c4eb3ec9bd e 2.4 si adus din Germania la origine. e Executive dar fara Navi si nu-s sigur de ce sistem audio are...

                        Decizii....
                        '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                        ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                        ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                        Comment


                        • Tinteste la un Lifestyle (se mai numeste Elegance Advantage) sau un Executive (poate fi fara navi, fara bluetooth si/sau fara piele; eu am avut un Executive de Ungaria cu bluetooth dar fara navi si piele, in Germania e cu piele dar fara navi si bluetooth, etc.). Ai sistem audio premium pe Lifestyle, Executive si Type S indiferent de bluetooth si/sau navi.

                          Eu cred ca ai pierdut un tren. Sau 2. Masina lui KMR si a lui ady_uaic erau oferta mult mai bune decat cele de sus. Mai asteapta frumos, inteleg ca e greu fara Honda (presupun ca s-a intors Civic-ul la Timisoara), dar eu as avea ca etalon 12.000 euro, CU2, Executive cu 100.000km, impecabil cu istorie curata si documentata. Daca au mai fost exemple*, nu vad de ce ar trebui sa creasca preturile odata cu vechimea.

                          * http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-M-T-Executive
                          * http://www.hondafan.ro/forum/showthr...y-2-4-CU2-2009

                          Comment


                          • Inca nu a plecat, dar va pleca peste cateva zile. Am tanjit mult dupa masina lui Ady, dar nu plecase inca Civic-ul. Banuiesc totusi ca saptamana care vine voi vedea si CL9-le care a fost a lui Geoars. Nu am mers niciodata cu un CL si nu stiu exact care va fi experienta ( fiind fost posesor de CU ). Oricum nu ma grabesc avand masina prietenei ca backup ( tractoras Ford Fiesta )
                            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                            Comment


                            • Stie cineva daca scaunele de pe Executive sunt diferite ca forma decat cele de pe Elegance / Type S ? Stiu ca difera ca si acoperire. Totodata stie cineva daca se pot pune scaune de Type S pe un Elegance ? (tare sunt faine alea cu piele pe margini)
                              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                              Comment


                              • Baza e aceeași pentru aceeași generație cel puțin, ar trebui să fie interschimbabile fără probleme.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X