Honda Accord accident

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Honda Accord accident

Buna seara. Dupa ce m-am bucurat 3 luni de zile si aproximativ 6ooo km de masina, s-a produs inevitabilul (25.10.2013). O persoana care avea masina inscrisa pe bulgaria mi-a taiat calea si din pacate masina mea a suferit daune majore.Eu nu am avut casco, devizul celor de la Honda Craiova a insumat suma de 12500 euro, iar eu acum astept raspunsul celor de la bucuresti care intarzie cu desavarsire referitor la suma pe care o sa o primesc, masina fiind declarata dauna totala. Doresc sa va intreb daca stiti pe cineva care cumpara masini pentru dezmembrari, sau cei care au piese cu preturi omenesti in tentativa de o repara. Masina avea 101000 km si era modelul SSE.

Click image for larger version

Name:	DSCN5945.jpg
Views:	1
Size:	51.4 KB
ID:	728325Click image for larger version

Name:	DSCN5928.jpg
Size:	78.4 KB
ID:	728326Click image for larger version

Name:	DSCN5927.jpg
Size:	69.6 KB
ID:	728323Click image for larger version

Name:	DSCN5947.jpg
Size:	75.0 KB
ID:	728324

http://www.fpvs.ro
    http://avacromania.ro

Bafta!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Comment

Sincer, cred ca e dauna totala.
      Sa o repari e mai mult decāt una de pe piața.

Doar dacă găsești o epava lovită in spate sau lateral atunci ar fi șanse sa iei piesele mai ieftin.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Dacă lonjeronul este ok, restul sunt uşor de pus la loc. Şi nu cred că treci de 6000 EUR reparaţia cu totul, la un dealer bun.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

Comment

Asta e dauna doar din airbag-uri, plansa bord, tapiterie plafon si calculator airbag. Nu prea gasesti honde la dezmembrari.

Comment

airbag-urile frontale si cortina + senzorii + calculatorul de airba fav vreo 3 mii si doar ele

sent using digital smoke
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

Comment

Pe Audatex? Niciodata. Poate la furnizorii de piese.

Comment

Lonjeronul s-ar putea sa fie si el afectat. Dupa accident am luat in considerare cu toate ca nu este in regula si periculos reparatia fara airbag-uri, sau chiar recarosarea fie pe o masina din anglia sau un swap cu o masina cu un motor de 2.4 fara taxa platita. Toate aceste variante mi se par un pic cam complicate.O sa incerc sa vad cat as putea sa incasez pe masina in starea actuala si sa aflu cat trebuie sa incasez de la asigurari. Dupa spusele lor Avus Group intermediarul firmei din Bulgaria, dosarul este inchis si l-au mai trimis la Politie sau Judecatoria din Craiova pentru ce nu stiu exact(m-am gandit sa se clarifice situatia referitor la dosarul penal sau la alte daune morale fiindca pasagera din masina vinovatului a fost dusa la spital si internata cred). Eu am calculat cu ajutorul tabelului acela din anexa2 parca cu coeficientii de uzura raportat la anul de fabricatie si la un pret de catalog de 20000 -22000 si ar trebui sa fie o suma cuprinsa intre 5000 si 6000 euro plus epava.
                Mhh39 o sa ma interesez in legatura cu cele doua linkuri postate de tine, mai ales ca peste 5 zile expira si termenul pe care mi l-au transmis inca de la inceput ca o sa se rezolve dosarul.

Comment

Nu am observat poza cu airbag-urile, scuze. Īn cazul ăsta, Turkish are dreptate.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

Comment

Cea mai ieftina si viabila varianta este recarosarea. Adica sa aduci din Vest una identica si sa folosesti actele actuale.

Comment

Reacarosarea nu mi se pare nicio afacere. Mai ales de pe o mașină de UK. Mai bine vinzi epava și īți cauți altă mașină pe aici.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Lyvache, apeleaza la FPVS daca ai probleme cu asiguratorul bulgar sau valoarea despagubita.

Asta este dauna totala, fara dubii. Ai putea s-o faci in regim propriu, mai ieftin, dar... mai bine vezi cati bani iti da asiguratorul, cum negociezi cu el, iar cu banii incasati cauti alta. Scenariul optimist: primesti 6000-6500E plus epava, pe care o vinzi cu 2000-2500E. De banii astia iti cauti alta masina, tot la rulajul respectiv, in stare buna. Pe forum e un 2.0 SSE bun, in suma asta. Vezi ca si pe aici se mai vand "cioace", ca masini bune, nelovite etc. Intreaba, cand/daca e cazul.

Daca o dezmembrezi sau vinzi ca epava, da un semn aici.

Bafta si nervi de otel, in relatia cu asiguratorul "texanului"!

Comment

Intradevar pare cel mai facil sa cumperi alta masina , poate ca deja ai gasit una, oferte sunt destule.
                          Problema vine de la asigurator. Ar trebui sa primesti mai mult de 6000 euro, clar o dauna totala la acest model este minim 8000 euro, epava o poti vinde sau dezmembra si mai scoti ceva din paguba.

De reparat se poate repara , n-as crede ca e atins lonjeronul, masina nu a suferit impact frontal 100% , atunci s-ar fi deformat controlat , este mai mult stearsa in fata.

In mod cert autoturismul este perfect reparabil !
                          Nici macar parbizul nu este fisurat, nu a iesit din rama , chederele nu sunt deranjate, celula pasagerilor este intacta.
                          Rotile fata nu par afectate/deplasate , sunt intacte, nu au primit socul.
                          Din prima constatare se schimba: aripa dreapta , far drept, masca fata, bara fata, armatura bara, capota motor, calandru, radiatoare (poate , nu se vede bine in poze). Restul se indreapta.
                          Nu vor costa foarte mult elementele enumerate mai sus.
                          Vezi la Autokarma pt piese noi , unele le gasesti la dezmembrari de la modele din UK.
                          Cu airbag-urile e ceva mai greu dar nu imposibil, clar airbag-uri cortina (si genunchi daca avea in dotare) nu mai poti avea.
                          Insa airbag sofer + pasager e doar chestiune de timp sa gasesti.
                          Calculatorul de airbag nu se schimba daca a fost acesta primul accident.

Dupa toate acestea mentionate poti cere repararea in regie proprie , asiguratorul iti vireaza suma in cont .

Comment

Nu prea ai cum sa obtii 8000... O masina e asigurata la o valoare in jur de 8000-9000 (din 2008) in functie de asigurator. Ei dau 75% din suma + iti lasa epava, deci 8000 sigur nu primeste.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Salutare! Astazi am primit raspuns de la asigurari, exact cand au trecut fix 3 luni de la termenul pe care mi l-au spus. Suma este una foarte buna si anume 32180 lei plus epava. Acum urmeaza sa le trimit IBAN-ul si sper sa primesc banii cat mai repede. Inca nu m-am hotarat ce o sa fac in privinta masinii.

Comment

Working...
                              X