Difuzoare Accord 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Difuzoare Accord 2009

    Am schimbat difuzoarele la accordul meu pentru cei interesati sistemul audio honda este pe 2 ohmi asa ca daca doriti sa schimbati difuzoarele aftermarket trebuie ca impedanta acestora sa fie 2 ohmi sau maxim 3 ohmi (jbl sau infinty) ori ceva 4 ohmi dar foarte sensibile cu con de hartie. asa ca...mi-a ramas 2 difuzoare originale in stare perfecta. daca sunt doritori luam legatura prin PM

  • #2
    salut, ce difuzoare ti-ai montat? esti multumit de rezultat? tu ai si navi pe masina?
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • #3
      Si eu sunt curios daca sunt variante mai bune la difuzoarele stock. Mai bune dpvd calitativ.
      Nu vreau amplificatoare sau cabluri in plus.

      Comment


      • #4
        Eu am pus difuzoare focal pe fata amplificate +subwooferul amplificat dar pot fi inlocuite cu success difuzoarele originale cu alte de impedanta 2 ohmi iar RMS cat mai mic 30 - 50 RMS.

        Comment


        • #5
          sal, cit vrei pe ele , pm

          Comment


          • #6
            Un raspuns ptr difuzoare

            Comment


            • #7
              Salut.
              Am un accord 2.2 i-cdti 2006 , masina are cd player. ieri am cumparat difuzoare originale pentru usile din spate si nu merg. cu toate ca mufa este trasa in usa si se potrivesc la fix dar nu au semnal. difuzoarele sunt functionale( le-am probat cu mufa de la cele de pe luneta). Ce pot face? Am inteles ca masina vine cu 4 difuzoare sau 6 iar pentru cele cu 6 este alt cd player/navigatie cu un amplificator pentru toate 6. Se poate schimba amplificatorul ( unde se localizeaza separat sau este inclus in cd player?) sau trebuie sa il schimb cu totul. ?

              Multumesc.
              Adrian V

              Comment


              • #8
                Amplificatorul este separat de player, insa nu stiu daca merge pe player-ul normal, fara magazie de CD. Cel mai probabil acele cabluri sunt acolo ca pre-echipare pt masinile cu 8 boxe, dar nu au semnal pt ca nu exista amplificatorul.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #9
                  Multumesc Dragostan. Dar nu stii daca firele sunt trase pana in spatele cd player-ului sau sunt doar pe usa pana in stalpul usii.? Daca imi iau navigatie si exista firul tras pana in spatele cd-player-ului vor merge difuzoarele pe spate.? Am inteles ca daca scot cd-playerul dupa o sa imi ceara un cod.( la fel daca cumpar si navigatie o sa imi ceara codul??) Stii exact unde este pozitionat amplificatorul?
                  Multumesc.
                  Adrian V

                  Comment


                  • #10
                    Pai majoritatea head-unit-urilor (OEM sau aftermarket) au 4 iesiri amplificate: gen 4x35W sa zicem si eventual un pre-out. Acolo unde se cere instalarea unui numar mai mare de difuzoare, se trece semnalul printr-un amplificator.

                    Trebuia sa masori daca ai semnal pe firele alea din usile spate. Desi daca zici ca boxele merg sigur, inseamna ca nu ai.

                    Amplificatorul de care zice Dragostan exista doar la versiunea Executive, e separat de head-unit. Eu am avut Accord CL7 LS, cu 4 difuzoare si nu aveam amplificator, se folosea etajul de amplificare din headunit.

                    Intrebarea reala, inainte sa te apuci sa cumperi amplificator, sa il instalezi etc, este: de ce ai vrut boxe in usile spate? Pentru surround, pentru putere mai mare, sunet mai bun (fidelitate)? in functie de asta te gandesti ce strategie sa aplici.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #11
                      Doar "Premium Sound System" au amplificatoare.
                      Cum spunea și Xander, este important răspunsul la īntrebarea de ce vroiai să pui boxe și īn spate.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #12
                        Am luat difuzoare pentru spate ca am desfacut fata la usa si am vazut ca am firele trase. Si am zis ce mare scofala sa iau doua difuzoare sa le pun daca firele sunt trase. Acum am gasit difuzorele ei originale la 50 lei ambele. Le-am luat si surpriza nu merg la mufa de pe usa, dar difuzorele merg ca dupa le-am probat la mufa de la cele ovale de pe luneta.
                        Acum ca le am si doresc un sunet mai bun in masina si in spate si in fata, nu stiu cum sa fac rost de amplificator sau daca imi cumpar navigatie premium sound sistem vor functiona si cele pe spate??. Ieri am luat un amplificator JBL pentru un subwoofer In phase de dimeniuni mai reduse dar care isi face treaba foarte bine( mai trebuie sa trag firele prin praguri si sa vad cum ajung in compartimentul motor). Asa a inceput povestea si doresc sa o duc la capat.
                        Eu am vazut pe ebay amplificator pioneer pentru Honda 65 $. se merita sa il iau si sa il pun?? ( nu stiu unde se localizeaza daca spuneti ca nu este integrat in cd player)


                        Cum schimb si eu parola daca nu o mai stiu.( Eu va raspund de pe pc de la munca ca este salvata) dar acasa nu pot sa intru in cont ca nu o mai stiu(.

                        Multumesc tuturor. Daca mai aveti sfaturi va rog sa imi spuneti. Sarbatori fericite!
                        Adrian V

                        Comment


                        • #13
                          Amplificatorul Pioneer văzut e probabil cel OEM, și vine montat cumva īn zona din fața scrumierei, de sub bord.
                          Premium Sound System īți va aduce 6CD changer fizic, de văzut doar cum conectezi unitatea la ampli și pe urmă la boxe, sigur nu ai toate firele și mufele precum la varianta premium oem.
                          Cel mai bine īn cazul ăsta cred că ar fi un amp AM și instalarea clasică, cu niște boxe mai bune decāt cele existente.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #14
                            sistemul audio de pe accord executive e bun, destul de bun chiar. Insa, in cazul tau, nici nu m-as gandi sa investesc in sistemul OEM. Cum zice si BM, fara doar si poate as merge pe aftermarket (care oricum se vor auzi demential daca mergi pe un setup bun).
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • #15
                              Problema la ce zice BM este ca headunit-ul va ramane cel OEM, non-premium. Sigur ca amplificatorul AM isi va face treaba si vei avea putere si boxe cate vrei, dar calitatea efectiva a sunetului (fidelitate, banda de frecventa etc) va fi data de headunit, care nu va excela... My 2 cents!

                              LE: Daca vrei putere si bass, atunci un amplificator si un woofer after-market sunt ce iti trebuie, indiferent de headunit. Daca esti audiofil si asculti cu precadere genuri muzicale mai "dificile" pentru sistemul de sunet (jazz de exemplu), ai nevoie de altceva.
                              Xander
                              Senior Member
                              Last edited by Xander; 27-12-16, 14:39.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment

                              Working...
                              X