HONDA LEGEND

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HONDA LEGEND

    Stie cineva ceva concret despre noul Honda Legend in Romania? Cand se esitmeaza ca va fi adus? Este produs doar in Japonia?
    BMWClub Romania

  • #2
    Produs e ca-ntotdeauna exclusiv in Nihon-koku, de adus in Europa nu se stie mai nimic sigur.Revistele auto ni-l prezic odata cu inceputul lui 2006, adica dupa eventuala sa lansare la IAA, altele ni-l prezic in vara, adica dupa eventuala sa lansare la Geneva, iar noi, bem ceai si asteptam.
    Am vorbit cu cineva top-fit in materie Honda si-mi spunea de luna mai in Germania, deci mai adaugam cele 2-3 luni diferenta obligatorii si ne cam iese vara-toamna.In Japonia a depasit orice asteptari, culminand cu castigarea premiului "Masina anului 2004", pe continentul nord-american ca si Acura RL e deja de o luna la vanzare, deci serie 5 bavareza ma gandesc ca-l asteapta
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Legend nu se importa oficial in UK. Si sincer nu cred ca se va importa vreodata oficial in Romania.
      Without racing, there is no Honda

      Comment


      • #4
        Originally posted by Civic Type-R
        Legend nu se importa oficial in UK. Si sincer nu cred ca se va importa vreodata oficial in Romania.
        Asta e o veste trista intr-adevar. Inteleg ca nu se importa nici Legendul actual in UK? Am vazut filmuletele despre Legend-ul nou pe honda.co.jp si mi-a placut mult. La Tokyo am vazut multe modele vechi de Legend, dar mie personal imi pare caroseria lor invechita, decupata dintr-un film vechi. Probabil asta e motivul pentru care Legend nu a mers bine la vanzari in Europa.

        Oricum, asta nou, este super fain. Incerc sa fac rost de niste poze... Interiorul e super fain si linia exterioara e incredibil de frumoasa. Capota si farurile sunt chiar mai agresive decat la Accord. SH-QWD si Night Vision sunt atuurile care ma atrag pe langa forma care-mi place. Are cineva ceva mai multe informatii despre cum se realizeaza Night Vision?

        PS Apropos, as putea rezolva hostare pentru poze pe un alt host in limita a probabil 100-200 Mb, si sa le puteti linkui aici... Poate sunteti interesati.
        BMWClub Romania

        Comment


        • #5
          Legendul se va comercializa si-n tara noastra!Doar data oficiala e necunoascuta, in rest nimic.
          Poze si detalii sant pe honda.co.jp/LEGEND sau pe acura.com/RL
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #6
            Sa se importe oficial? Asa ceva (daca nu ma insel) se poate face doar de o reprezentanta (oficialii Honda in Romania). Noi nu visam asa ceva. Carpatii nostrii sunt doar reselleri adica cumpara din Japan si vand aici. Atat. Singura diferenta intre big_ipaq vanzand honde aici si carpati e discountul cantitativ.

            He, he prieteni, daca am avea o reprezentanta ... s-ar schimba calimera. Preturi mai mici, oameni zambind, brosuri, servicii de calitate, drive test, show room-uri etc. Reprezentanta are reguli foarte stricte, incepand de la hartie igienica pana la felul in care poarta hainele. Ei sunt imaginea Honda in Romania, sunt obligati sa se alinieze la tot felul de reguli.

            Comment


            • #7
              La vanzarile pe care le au inca, nu prea au nevoie de reprezentanta. Sa speram pe viitor, pt ca vad ca a inceput sa se vinda Accordul ca painea calda.

              Comment


              • #8
                cum se poate face reprezentanta in romania?
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • #9
                  nu e chiar asa de usor cu masinile de test drive, nimeni nu e de acord sa cumpere o masina cu 500km facuti in test drive-uri coxata la maxim cu motorul rece, si atunci dealerii astia mici din .ro nu-si permit sa ia masini doar ptr. drive teste, decat cele mai vandute, cum e accord, CRV, dar un drive test cu un S2000 sau NSX deocamdata este imposibil in romania, inca nu vad dealerul ala care sa cumpere un NSX doar ptr. teste dinastea.

                  Un dealer castiga la o masina intre 500-1500 EURO, iar carpati motors (importatorul) castiga si el intre 1000-2000 EURO, noua ca si clienti ni se pare mult, dar ei au foarte mult de investit in reclame, sedii, service-uri, angajati, etc. si la cate Honde se vand in romania de multe ori dau faliment daca numai au si alte afaceri pe langa. Lamco motors e dealer de Honda, Suzuki si mai nou Mazda se pare ca altfel nu au cum sa reziste.
                  http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                  Comment


                  • #10
                    se ofera p reducere pt cea cu 500km. o considera reclama, se scade la taxe etc.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by dixy2k
                      cum se poate face reprezentanta in romania?
                      Oricine poate deschide reprezentanta. Insa ai nevoie de (multi) bani pentru doua chestii: sa iei volum de masini (si sa rulezi bineinteles) si sa te raliezi la imaginea respectivului brand: sa-l reprezinti. Sa zicem ca primul punct e indeplinit de multi importatori din Romania. Insa al doilea punct nimeni nu e interesat sa-l respecte pentru ca romanul oricum cumpara chit ca-i dai doua brosuri full color sau doar o pagina trasa la xerox.

                      Imaginea e un moft la noi in tara.

                      Comment


                      • #12
                        Ca tot vorbim de Legend. Pe mine m-a fermecat masina asta. O astept la cotitura prin toamna anului viitor sa vedem la cati banuti se aduce. Presupun ca o sa fie pe la $48k (tva inclus). Fara taxele vamale. Daca le mai aduni si pe alea, te doare capul ...

                        Comment


                        • #13
                          in europa o sa fie in euro. asta raportat la ziua de azi e mai nasol. apoi la anul pretul va creste inca un pic fata de cit e acum aprox 50k dolari. deci asteaptate pe la un 51k euro in europa la anul.
                          honda x 5
                          "W" stands for Wrong
                          Amerika ist Wunderbar

                          Comment


                          • #14
                            Hm. La asta nu m-am gandit. Acum in state e $48k. Daca punem pretul de Europa (mai scump un pic ca US) iese pe la $50-$51. Transformam in euro si iese pe la 40k-42k euroi. E mai bine decat mi-am imaginat totusi.

                            Masina e socotita in para deci transformarea in euro va aduce masina pe la 40 si un pic de euro.

                            Comment


                            • #15
                              Si eu tot pe la 50.000€ i-am fixat pretul da rcu tot cu taxe.
                              Dealeri Honda in Romania..... mie mi-a zis unu ca, el conduce VW Passat.....
                              La ala i-as fi inchis reprezentanta pe loc!
                              Si pe mine m-a fermecat masina asta si cu ajutorul acelor filmulete dar mai ales cu ajutorul DVD-ului care se da cu tot cu brosura in Japonia, mi-am mai stapanit emotiile.Sant sigur ca-l voi vedea peste 3 luni la Geneva (ca lansare oficiala???) si deci urlu de bucurie.
                              Intr-adevar ca sa-ti deschizi reprezentanta si nu sa devii importator(!!!) trebuie mult malai, mai ales daca vrei sa faci si treaba nu numai sa te stii cu o bodega de dealer.Nu vezi ca, unii n-au nici service, de fapt sant sigur (mi-as dori sa ma insel!!) ca, toti dintre ei au doar accorduri de parteneriat incheiate cu alte serviceuri auto, libere sau ale altor dealeri ca sa nu mai vorbim ca, un service in adevarata maniera Honda e PROBABIL doar cel din Bucuresti!!
                              De NSX-uri si S2K-uri la drive-test...........anno 2010.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X