HONDA NSX

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts



  • Am fost la lansarea noului Civic la dealerul meu si aveau 3 NSX-uri in show-room.
    Unul din ele era deschis si nu am ezitat [emoji3]

    Superba mașina....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • Greutatea suplimentara de pe puntea fata data de motorul supraalimentat isi spune cuvantul in cazul FK8 vs EP3. Practic FK8 este mai rapida pe liniile drepte, poate la fel de rapida ca EP3 pe viraje, dar nu va fi niciodata la fel de fun-to-drive precum erau modelele vechi de Honda, EP3 included.

      Acelasi aspect se poate remarca si in comparatia noul NSX vs NSX-R.

      Spre exemplu, pe circuit, noul NSX nici nu prea sta pe viraje, atunci cand este condusa la limita. Si atunci te intrebi daca nu cumva cele peste 1700 de kg sunt cauza.
      https://www.youtube.com/watch?v=pJ7vz7Rx7cs

      In motorsport, regula nr 1 pentru a fi competitiv este: greutatea. Cu cat mai redusa, cu atat mai competitiva si mai agila.

      https://www.youtube.com/watch?v=XcD1To6vsAo

      Comment


      • Dat cu parerea despre noul NSX

        Greutatea celor 3 motoare electrice īngroapă performanțele NSXului.. s-au chinuit ani de zile cu masina asta ca īntr-un final să și-o ia de la GTR care e pe piața de vreo 8 ani și care e la final de carieră.
        Ma bucur totuși ca nu au avut aceeași "genială" idee și cu noul Type R.

        Comment


        • Cred ca la greutate cel mai mult contribuie bateria, nu motoarele

          Comment


          • La cat de nervoasa era pe viraje, cea mai buna explicatie mi se pare faptul ca e greu de gestionat modul de functionare al motoarelor electrice. Pentru un pilot obisnuit sa conduca aspirate (mod de livrare al puterii si cuplului foarte liniar), trecerea la termic + electric e dificila pentru ca motoarele electrice livreaza puterea si cuplul imens instant. Si de aici ruperea foarte usoara a aderentei si nervozitatea la accelerare. Oricum, cred ca daca tragi de NSXul ala pe circuit jumatate de ora, bateriile se vor termina in primele 10 minute dupa care vor deveni alaturi de motoarle electrice doar dead weight. Asta daca nu au pus baterii puternice, ceea ce inseamna greutate mare. Si sa ai intr-o masina sport si baterii performante si motor termic performant si greutate scazuta e cam greu.

            Comment


            • Bateriile sunt permanent īncărcate cata vreme motorul pe benzina e in funcție,așa ca pe circuit nu ai cum sa ajungi īn situația aia. Iar faptul ca pilotul ala a pierdut controlul in viraje se poate datora faptului ca mașina se conduce total diferit fata de o benzinara clasica. NSX-ul are pe el tehnologie SH-AWD, care schimba total comportamentul masinii, iar torque vectoring ajuta si el la viraje. Cred ca a fost surprins de brutalitatea accelerării si de direcția extrem de sensibila. Ai văzut ca la a doua īncercare i-a iesit mult mai bine... Mie mi s-a parut ca a tras mult prea tare de volan, obisnuit fiind cu directia de la GTR
              DarthMaul40
              Senior Member
              Last edited by DarthMaul40; 21-01-18, 10:57.

              Comment


              • Originally posted by BV26CAT View Post
                1. Si de aici ruperea foarte usoara a aderentei si nervozitatea la accelerare.
                2. Oricum, cred ca daca tragi de NSXul ala pe circuit jumatate de ora, bateriile se vor termina in primele 10 minute dupa care vor deveni alaturi de motoarle electrice doar dead weight.
                1. Te inseli amarnic! Din jumatatea de ora in care am fost co-pilot la un drive-test pe un circuit oras-autostrada, n-am putut remarca/simti cele spuse de tine, in absolut nici un modus. HONDA Frankfurt e la nici 5 minute de autostrada si a fost timp de a mi se arata starturile in cam toate modurile posibile. Si mai adaug faptul ca la inceputul lui decembrie astfaltul era cam pe jumatate umed. Dar ma rog, sa zicem ca omul stie sa o stapaneasca.
                In rest astept sa te uiti peste niste timpi, 0-100m sau 0-400m si sa-mi explici si mie unde are loc ruptura aia a aderentei.

                2. "De tras" de un NSX pe circuit nu o vor face decat pilotii profesionisti, 99% din posesorii sai nu sunt asa ceva si oricat de multe cursuri ar face, tot nu-i va lasa inima sa-i exploreze limitele. Intr-adevar, nici un hybrid nu e gandit pentru circuit dar sa nu uitam ca nici un circuit (cu exceptia unui oval, eventual) nu are numai sectoare de viteza ci si zone de franare, zone in care putina energie cinetica recuperata, reincarca catusi de putin bateriile.
                In nici un test al presei de specialitate facut cu noul NSX n-am citit ceva de rau referitor la sistemul hibrid pe circuit.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • Originally posted by BV26CAT View Post
                  La cat de nervoasa era pe viraje, cea mai buna explicatie mi se pare faptul ca e greu de gestionat modul de functionare al motoarelor electrice. Pentru un pilot obisnuit sa conduca aspirate (mod de livrare al puterii si cuplului foarte liniar), trecerea la termic + electric e dificila pentru ca motoarele electrice livreaza puterea si cuplul imens instant. Si de aici ruperea foarte usoara a aderentei si nervozitatea la accelerare. Oricum, cred ca daca tragi de NSXul ala pe circuit jumatate de ora, bateriile se vor termina in primele 10 minute dupa care vor deveni alaturi de motoarle electrice doar dead weight. Asta daca nu au pus baterii puternice, ceea ce inseamna greutate mare. Si sa ai intr-o masina sport si baterii performante si motor termic performant si greutate scazuta e cam greu.
                  Daca ai fi urmarit cu atentie filmul postat de mine, ai fi remarcat ca NSX-ul rupe aderenta rotilor fata prima data, atunci cand se doreste inscrierea pe viraj, ceea ce denota un comportament subvirator, ce nu are legatura cu modul in care masina pune puterea la asfalt.

                  LE: un film edificator care arata slabiciunile noului NSX:

                  IB
                  Senior Member
                  Last edited by IB; 21-01-18, 12:02.

                  Comment


                  • Nu-s nici pe departe cel mai mare fan NSX, dar GTR-ul din filmul asta nu are nicio legatura cu GTR-ul original. Masina oricum a evoluat mult, iar ala e oricum un Nismo. Si de la Honda ne asteptam sa iasa cu un NSX Type-R.

                    NSX-ul s-a dorit altceva si este altceva. Mie nu-mi place altceva-ul asta, de asta as lua oricum un R8 V10 sau un 911. Dar NSX-ul a iesit ce si-au dorit si este cu adevarat o revolutie, in zona lui de joaca.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Da, este un "supercar" hibrid destinat pietei americane. Cum stim ca americanii sunt un popor de idioti, pentru ei un supercar trebuie sa sprinteze cat mai rapid pana la 400 km/h in detrimentul maniabilitatii, atunci Honda chiar a reusit ce si-a propus.

                      Comment


                      • Asta deja e o exagerare fara sens. Nu e deloc asa. Mai ales ca, in primul rand, nu e un supercar, este sports car, de acolo ii vine si numele. New Sportscar Experimental.

                        Mai arunca un ochi si in alte parti:

                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • Eu consider ca platforma hibirida a NSX-ului este geniala.
                          Tehnologia Sport-Hybrid ajunge incet si pe alte modele mai pamantene: (a se vedea noile modele Acura RLX, MDX, etc)
                          https://www.acura.com/sport-hybrid
                          dinoc
                          Senior Member
                          Last edited by dinoc; 21-01-18, 20:13.

                          Comment


                          • Originally posted by IB View Post
                            Daca ai fi urmarit cu atentie filmul postat de mine, ai fi remarcat ca NSX-ul rupe aderenta rotilor fata prima data, atunci cand se doreste inscrierea pe viraj, ceea ce denota un comportament subvirator, ce nu are legatura cu modul in care masina pune puterea la asfalt.

                            LE: un film edificator care arata slabiciunile noului NSX:

                            Ia da la minutul 11:50 in ultimul filmultet pus de tine si vezi cat de "nervoasa" e pe virajul ala. Intai ii fuge spatele, dupa aia fata, e o lupta continua sa tii masina pe traiectorie. Din punctul asta GTRul parca e mult mai previzibil si usor de controlat. Anyway, Honda cred ca a vrut mai mult un exercitiu cu masina asta, un fel de etalare al tehnologiilor de care sunt ei capabili.

                            Comment


                            • Depinde pe cine punem la volan si cat de mult intelege cand conduce o astfel de masina.

                              O alta parere:

                              Comment


                              • Originally posted by BV26CAT View Post
                                Ia da la minutul 11:50 in ultimul filmultet pus de tine si vezi cat de "nervoasa" e pe virajul ala. Intai ii fuge spatele, dupa aia fata, e o lupta continua sa tii masina pe traiectorie. Din punctul asta GTRul parca e mult mai previzibil si usor de controlat. Anyway, Honda cred ca a vrut mai mult un exercitiu cu masina asta, un fel de etalare al tehnologiilor de care sunt ei capabili.
                                Acolo si in alte viraje ii fuge spatele pentru ca se incepe accelerarea si iesirea din vitaj, apexul era deja atins.

                                Nu contesta nimeni tehnologia inglobata, dar nu este o masina in spiritul Honda. Exceleaza la orice capitol mai putin in modul Track in care nu va excela niciodata penalizata de greutatea ridicol de mare pentru o astfel de masina.

                                Comment

                                Working...
                                X