Honda FR-V - pareri si intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by dacliber View Post
    Din pacate nu asta e piesa la modelul meu. Initial cand am inceput sa caut doar dupa modelul masinii si a sasiului, mam bucurat ca am vazut preturi ok, doar ca repede am observat ca difera piesele chiar dupa aspect fizic. Apoi la o cautare mai detaliata, am aflat ca totusi piesa e diferita pentru modelul din 2007, cu motor R18A1 1.8 automat.
    Piesa originala arata asa: https://images.ua.prom.st/2270666470...dvigatelya.jpg

    Comment


    • #47
      Originally posted by xgeox View Post

      Din pacate nu asta e piesa la modelul meu. Initial cand am inceput sa caut doar dupa modelul masinii si a sasiului, mam bucurat ca am vazut preturi ok, doar ca repede am observat ca difera piesele chiar dupa aspect fizic. Apoi la o cautare mai detaliata, am aflat ca totusi piesa e diferita pentru modelul din 2007, cu motor R18A1 1.8 automat.
      Piesa originala arata asa: https://images.ua.prom.st/2270666470...dvigatelya.jpg
      da stiu, cand am pus linkul am vazut ca difera codurile, asta nu inseamna ca nu au piesa ta, trebuie sa le dai mail si o sa stii sigur atunci. Pe multe siteuri nu mai gasesti corespondent la coduri originale, mai ales pe cele nemtesti. Doamne feri sa cumperi orice masina care s-a vandut in serii mici
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • #48
        @dacliber

        Mersi. O sa incerc cu emailul. Am gasit un service auto, specializati pe honda, mi-au promis ca imi rezolva problema cu o perna de la crv, cu ceva modificari. Vor sa preseze cumva ceva, n-am inteles bine procedura. Dar spun ca asta ar fi unica solutie alternativa daca nu se merge pe original. Ati auzit de asa proceduri?
        hondatu
        Administrator
        Last edited by hondatu; 27-09-20, 09:16.

        Comment


        • #49
          Se poate orice daca se vrea.

          Trimis de pe al meu SM-A105FN folosind Tapatalk

          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

          Comment


          • #50
            Originally posted by xgeox View Post
            Revitalezez postarea.
            Posesori de FR-V, ati avut probleme cu perna dreapta de la motor? Part number la modelul meu 1.8 A/T, sasiu BE1 ar fi asta 50820-SJD-013. Cred ca sa dus cu totul in jos si se atinge motorul de sasiu. Da vibratii toata masina. Piesa originala e a naibii de scumpa. Poate ati reusit sa gasiti inlocuitor? Stream, CR-V? Pe net, doar cei de la Tedgum ar avea piesa alternativa, doar ca nu am auzit nimic de ei, si nu vreau sa pun cu ochii inchisi.
            Am nevoie mare de sfaturile voastre din experienta.
            Baieti, revin cu solutia pe cazul meu care m-a costat cel putin de 2 ori mai ieftin decat daca as fi inlocuit perna cu una noua de pe FRV. Sper sa fie de ajutor cuiva pe viitor.
            Mecanicii de la service-ul unde am apelat, mi-au inlocuit doar perna care sta in suportul de metal, si nu tot mecanismul, cu una ce vine pe Honda Civic. Deci, desi pe FRV AT 1.8 sta piesa cu part number 50820-SJD-013, iar pe Civic sta piesa cu nr. 5820-SMG-E04, doar suportul de fier este putin diferite pe ambele, insă pernutele sunt de aceeasi marime.
            Ce-au facut mecanicii?! Au scos perna de la FRV cu totul din suportul de metal, iar pentru asta, putin de tot au ridicat marginea pernei, care are parca un inel de metal, ca so poata baga sub presa, astfel să o scoata cu totul de acolo. Apoi, suportul de metal de la piesa noua 5820-SMG-E04, au taiato cu polizorul din 2 parti, in asa fel ca so deschida fara sa deterioreze insăsi perna.
            Dupa asta, sub presa, foarte usor au introdus perna noua in suportul de la piesa care a stat pe FRV-ul meu. O ora si jumate de lucru. 150euro - piesa, 15 euro - lucrul mecanicului. Sunt sigur ca perna de pe Civic costa si mai ieftin daca e so cauti personal, fara sa apelezi la service, care in cazul meu a fost un intermediar. Doar ca eu nu am avut incotro. Menționez ca piesa originala pentru FRV costa cel putin 300-350euro. Bafta la toti.



            Click image for larger version  Name:	2020-09-24.jpeg Views:	0 Size:	63.3 KB ID:	872163 Poza 1: Perna veche, cu inelul de metal putin deteriorat incat sa fie scos din suport.
            Click image for larger version  Name:	2020-09-24 (1).jpeg Views:	0 Size:	51.2 KB ID:	872164 Poza 2. Suportul de metal de la FRV gol, fara perna.
            Click image for larger version  Name:	2020-09-24 (2).jpeg Views:	0 Size:	38.0 KB ID:	872165 Poza 3. Asa arata suportul de la FRV cu perna de la Civic.
            Click image for larger version  Name:	2020-09-24 (4).jpeg Views:	0 Size:	64.7 KB ID:	872166
            xgeox
            Junior Member
            Last edited by xgeox; 24-09-20, 13:02.

            Comment

            Working...
            X