Honda FR-V - pareri si intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    tokyodream
    Senior Member

  • tokyodream
    replied
    ........... sau 111 buc cu motor de 1.8 aici:

    http://www.ooyyo.de/gebraucht-honda-...ED38677103FF7/

    BAFTA !

    Leave a comment:

  • wolfydRg
    Senior Member

  • wolfydRg
    replied
    Pai ar trebui de aici sa incepi .... altfel nu vad cum sa vina la tine :

    http://suchen.mobile.de/auto/honda-f...mbitCountry=DE

    Leave a comment:

  • allexino
    Senior Member

  • allexino
    replied
    Legat de costurile de intretinere, KMR a punctat bine. LA acelea se mai adauga si faptul ca nu ma impac cu tinuta de drum a CR-V-ului. Pana una alta, in afara de iesirile din parc dupa-amiaza si 1-2 concedii pe an, masina va merge doar cu soferul. Asa ca mizez pe faptul ca FR-V-ul are o tinuta de drum mai apropiata de Sedanul meu decat CR-V.

    Hondatu. legat de motorul de 2.0 am avut ocazia sa-l vad la lucru pe un accord 2007, mi-a placut. Dar cum ai punctat si tu, eu sunt in postura de a face compromisuri, iar acum 1.8 montat pe FR-V e compromisul ideal.

    Recunosc, am avut momente pacatoase in care m-am gandit si la alte MPV-uri, europene chiar, insa nu am nici timp si nici finante pentru a pacatui prin service-ul Renault, Citroen sau VW si Ford.

    Insa ramane aceeasi problema:
    Caut un FR-V de 1.8 si nu gasesc;
    Caut un FR-V de 1.8 si nu gasesc
    Toate FR-V-urile de 1.8 sa vina la mine

    Leave a comment:

  • hondatu
    Administrator

  • hondatu
    replied
    Originally posted by allexino View Post
    Hondatu, multumesc pentru parerile tale pertinente, sunt sigur. Insa clar nu vreau CR-V. A m vazut ca tu ai motorul de 2.0 pe FR-V. Cred ca ar fi de luat in seama, chiar daca a fost doar pe varianta pre-facelift. Oricum am inteles ca diferentele nu sunt majore dupa facelift.
    Sa traiesti!
    Motorul de 2.0L poate insemna un compromis - pe care eu l-am facut cu cea mai mare placere - in ideea ca iti doresti si chiar iti permiti o masina mai noua.
    Daca tu spui "mai bine motorul de 1.8L ca e masina mai noua, mai putini km si faceliftata (operatie unde stim ca se mai pun la punct tot felul de chichite ce au mai deranjat pana atunci) decat 2.0L si masina putin mai veche", cu siguranta ca nu e nimic rau in decizia asta.
    Tot legat de aceste motoare mai trebuie sa spunem si ca R18A (de pe versiunea 1.8L) e un motor de conceptie mai noua (5 ani diferenta) fata de K20A, ceea ce are si el avantajele lui (norme, taxe, etc).

    Leave a comment:

  • KMR
    Super Moderator

  • KMR
    replied
    Poate se referee si la faptul ca la CR-V este in plus diferential spate, cardan, care trebuiesc intretinute, gresate, schimbat ulei in diferential, etc.

    Leave a comment:

  • hondatu
    Administrator

  • hondatu
    replied
    Originally posted by allexino View Post
    am exclus CR-V deoarece implica costuri de achizitie si intretinere mai mari decat la FR-V

    Deci ... castigator ramane FR-V 1.8.
    Permite-mi totusi sa te intreb: cum ai dedus ca acele costuri sunt mai mari pentru CR-V? In special la intretinere. La achizitie sa zicem ca sunt putin mai mari (si asta daca vorbim de CR-V 2.0L vs. FR-V 1.8L) ca daca punem una langa alta cele doua variante de 2.0L, ma tem ca poate fi si invers (FR-V made in Japan, CR-V made in Europe).

    In situatia stramtorata in care te afli acum, faptul ca versiunea de 2.0L e in medie cu vreo 1.500-2000€ mai scumpa, cu siguranta ca versiunea de 1.8L e cel mai bun compromis posibil.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    nu, dar sunt majore la taxa de prima inmatriculare ... :|

    Leave a comment:

  • allexino
    Senior Member

  • allexino
    replied
    Hondatu, multumesc pentru parerile tale pertinente, sunt sigur. Insa clar nu vreau CR-V. A m vazut ca tu ai motorul de 2.0 pe FR-V. Cred ca ar fi de luat in seama, chiar daca a fost doar pe varianta pre-facelift. Oricum am inteles ca diferentele nu sunt majore dupa facelift.

    Leave a comment:

  • allexino
    Senior Member

  • allexino
    replied
    Wow...mersi de avalansa de pareri. Insa cred ca s-a omis esentialul ... am exclus CR-V deoarece implica costuri de achizitie si intretinere mai mari decat la FR-V, iar la acest moment banii trebuie sa mearga in alta parte, nu in masina.
    Deci ... castigator ramane FR-V 1.8.
    Intrebarea e .... de unde il iau?

    Leave a comment:

  • dinoc
    Senior Member

  • dinoc
    replied
    Mie sincer FRV mi s-a părut o mașină foarte buna doar ca Honda nu a știut s-o promoveze.
    Cumva scaunul acela al 6-lea (mijloc fata), a făcut sa para cam ciudata mașina asta

    Ignorand acel scaun , consider ca au conceput-o foarte ingenios a.i. să încapă 3 adulți în spate pe 3 scaune de dimensiuni normale (nu 2.5 ca la celelalte mașini ).
    Și cu toate astea nu au făcut rabat vis a vis de calitate (de ex au pus suspensie double wishbone (nu ca la ultimele generații de civic) și faruri bi-xenon, doar pe Legend găseai asa ceva la acea vreme).
    Cred ca dacă o făceau cu 5 locuri ar fi avut mai mult succes
    dinoc
    Senior Member
    Last edited by dinoc; 19-03-14, 21:59.

    Leave a comment:

  • CatalinP
    Senior Member

  • CatalinP
    replied
    Are DPF?

    Leave a comment:

  • BlackMagic
    Senior Member

  • BlackMagic
    replied
    Just, totul tine de necesitati pana la urma. Subscriu si la partea cu diesel-ul

    Leave a comment:

  • dinoc
    Senior Member

  • dinoc
    replied
    La spațiu interior pentru pasageri, FRV este peste CRV.
    Dacă ai nevoie de 3 adulți în spate sau 2 scaune de copil + 1 adult, în FRV poți face asta în CRV nu.
    FRV are suspensie double wishbone, CRV nu.
    FRV are bi-xenon, CRV anterior nu are.
    Este totuși o mașină grea, cel mai bine s-ar preta motorul diesel.

    Leave a comment:

  • ro861
    Senior Member

  • ro861
    replied
    Originally posted by BlackMagic View Post
    Cr-v vine cu o poziție mai înaltă şi vedere mai buna asupra drumului, şi cu CR-V poți să faci ce faci cu FR-V-ul, însă invers nu știu dacă e posibil.

    Ar ajuta să mergi cu ambele, însă eu cred că CR-V e numai bun ca all-rounder pentru o familie cu 2 copii, de ex.
    Si as mai ajuta, este mult mai sigur! Si o spun din propria experienta.

    Leave a comment:

  • BlackMagic
    Senior Member

  • BlackMagic
    replied
    Cr-v vine cu o poziție mai înaltă şi vedere mai buna asupra drumului, şi cu CR-V poți să faci ce faci cu FR-V-ul, însă invers nu știu dacă e posibil.

    Ar ajuta să mergi cu ambele, însă eu cred că CR-V e numai bun ca all-rounder pentru o familie cu 2 copii, de ex.

    Leave a comment:

Working...
X