ACURA MDX

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ACURA MDX

    http://www.edmunds.com/insideline/do...ticleId=116651

    un nou V6 de 3.7l cu 300CP din pacate transmisia este o hidramata in 5 trepte ( acu' cand Mercedes a intodus cutii hidramate in 7 trepte iar GM e gata sa introduca cutii in 6trepte pe SUV-ui si truck-ui e cam rusinica sa pui 5 trepte pe un SUV premium chiar daca e una reusita):

    The new 3.7-liter power plant still features VTEC variable valve timing and lift control to optimize horsepower and torque characteristics while promoting fuel economy. This time, however, a sky-high 11.0:1 compression ratio, electronic throttle, and variable intake and exhaust systems bring about a far more responsive engine in all rev ranges.

    At 17/22mpg the 2007 MDX is more fuel-efficient than the X5 3.0i's 15/19 mpg or Cayenne's 15/21 mpg.
    suspensii magnetico-reologice ( experimentate initial de Cadillac de vreo 5 ani):

    The MR dampers do as advertised: smoothing out the ride on the rough stuff and firming up for spirited driving. Only a few times did we feel the comfort mode was just a little too apt to float and bound on some undulating highways. Likewise, there were a few times when the MR suspension revealed a slightly artificial feeling. With its prime directive being to keep the vehicle more or less upright, we found it to be slightly meddling and apt to jounce if we weren't absolutely steady with the steering wheel all the way through a corner. Piloted smoothly, however, the MDX's steady-state line tracing is nearly perfect.
    comparatia sumara cu X5, Cayenne si XC90:

    At the track, Acura reps assembled the aforementioned BMW X5 3.0i and Porsche Cayenne V6, and threw in a V8-powered Volvo XC90 to add insult to injury. Granted, there were no representatives from the other vehicles' manufacturers to prepare, observe or defend the contest, so it falls short of an authorized comparison. The unofficial results, however, indicate the MDX was the superior vehicle. It was easily quicker, more controlled and entertaining when compared to the BMW or Volvo. Where the X5 and XC90 summoned either overzealous stability-control intervention or developed terminal understeer entering a corner, the MDX simply dove in and powered out of those same corners.

    The Cayenne behaved like a Porsche should, rewarding an aggressive driving style with precise steering and a balanced chassis that would allow some sideways antics in both on- and off-throttle situations. It was a willing dance partner to be sure; however, the MDX was still the quicker, more confidence-inspiring vehicle — with the Porsche's stability control turned off and the MDX's still on.

    When the Acura's vehicle stability assist (VSA) was shut off, it matched the Porsche's athleticism and penchant for crazy yaw angles. Nevertheless, it was obvious the 300-hp MDX had longer legs than the 247-hp Cayenne, running away on every straight bit of track.
    super handling AWD:

    Because the system is continually active instead of being merely reactive, it always sends power to the individual wheel(s) with the greatest need or use for it. Most people will never detect the seamless transfer of power, nor would they have imagined they had just preempted VSA. Instead, they'd just presume the MDX was an exceptionally talented vehicle, and it is.
    televizoare si alte "bells and whistles":

    Every new ( echipament standard) MDX features three-row seating, the 3.7-liter V6, five-speed automatic and SH-AWD plus a leather-wrapped multifunction steering wheel, 10-way adjustable driver- and eight-way adjustable front-passenger seats, tri-zone climate control, eight-speaker 253-watt audio system with XM Satellite Radio and auxiliary jack for personal audio input, and Bluetooth connectivity. Safety is covered by a bevy of airbags, including one for the driver's knees and impending rollover deployment of the side curtains.

    The Technology package adds GPS navigation with voice recognition and real-time traffic updates, rearview camera, GPS-linked solar-sensing climate control, 410-watt 10-speaker ultrapremium audio with surround sound and CD/DVD-audio changer.

    A Sport package perforates and upgrades the leather seats, adds the button-operated MR dampers, exclusive wheel design and auto-leveling xenon HID headlamps.

    Finally, an Entertainment package is available in conjunction with either the Technology or Sport packages and includes a rear-seat DVD player with 9-inch flip-down screen, an infrared remote and headphones (movie audio playback can also be routed through the MDX's surround speakers), an input jack for gaming and a 110-volt power outlet.
    pret:

    intre 41 si 50K USD. cu care spulbera orice germana similara in aceeasi bani.


    si toate astea concepute de centrul R&D din Ohio. masina va fi asamblata ca si pana acum in Aliston, Ontario.

    P.S. nu uitati sa vizionati pozele din link.
    ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
    ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
    Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
    Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

  • #2
    Daca n-ar fi spatele ala morocanos (si destul de asemanator cu al lui Q7) ar fi masina perfecta din punct de vedere al designului, asa ca si prima generatie, asa insa mie unul imi va mai lua ceva timp sa ma obisnuiesc cu forma ei.
    Cred ca critica principala din partea clientelei nord-americane va veni tot in legatura cu lipsa unui V8, oricat de potent ar fi a V6le asta.
    Concurenta germana Marius, e mai scumpa nu numai din cauza brandurilor ci si a taxelor!
    In rest n-am ce comenta, o super masina! Pe care cine stie cand si unde o voi vedea vreodata. ops:
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Hai sa facem lobby sa fie aduse si in Ro! Asa cum de la reprezentantele Toyota poti sa cumperi Lexus de ce nu si Acura de la Honda?

      Cu atit mai mult ca nu o sa mai vorbim de CM (suna ca adezivul de faianta :lol: ) ci de Honda Trading, ei ar trebui sa fie mai deschisi si cu buget (pt. stoc, promovare, etc.) mai mare.

      Deja avem chiar pe forum un candidat de Tribeca pe motiv de lipsa Acura din oferta si probabil ca s-ar stringe clienti de Acura (modelele care nu au echivalent in modele Honda pt. Europa).
      Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
      Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

      Comment


      • #4
        Diferenta intre Lexus si Acura e foarte simpla: prima se importa oficial peste tot in Europa, cealalta nu! Dar pentru cine are bani si vrea neaparat Acura, sunt sigur ca exista o cale: cei de la Dom Automobile.
        E adevarat, de preferat ar fi sa se importa oficial, dar domnii de la Honda Trading Romania nu pot face mare lucru fara accordul Honda Europe. ops: :lol:
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          Exista si un filmulet cu ea in test pe circuit, pe vtec.net. Nu prea ma dau eu in vant dupa SUV-uri agabaritice, dar mi se pare ok.

          Comment


          • #6
            Originally posted by hondatu
            Diferenta intre Lexus si Acura e foarte simpla: prima se importa oficial peste tot in Europa, cealalta nu! Dar pentru cine are bani si vrea neaparat Acura, sunt sigur ca exista o cale: cei de la Dom Automobile.
            E adevarat, de preferat ar fi sa se importa oficial, dar domnii de la Honda Trading Romania nu pot face mare lucru fara accordul Honda Europe. ops: :lol:
            Din cite am inteles e o problema cu asigurarea garantiei daca iei de la Dom Auto. Cel putin la tribeca se pare ca e.
            Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
            Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

            Comment


            • #7
              Atunci cei care vor Tribeca vor trebui sa astepte pana cand Subaru Romania il va importa oficial. Iar daca nu se va importa, atunci sa astepte pana cand se va lansa in Eurpa de vest. N-as folosi Dom Automobile decat pentru importul masinilor care nu se ofera oficial nicaieri in Europa, precum cazul de fata.
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #8
                eu sunt cel care vrea tribeca din lipsa de Acura. Vanzarile de tribeca (oficial) vor incepe in octombrie dupa salonul de la Paris unde va fi lansata oficial varianta europeana. din pacate politica Honda m-a impins spre tribeca. eu prefer sa cumpar varianta adusa oficial de producator decat sa apelez la firme gen dom leasing (nu am nimic cu ei, dimpotriva chiar il cunosc pe patron), dar nu vreau sa am probleme cu garantia. chiar imi pare rau ca renunt la honda (ca masina in general), dar nu am ce face. ca de obicei competitia le-a luat-o inainte. subaru mators trading au intrat oficial si in forta (importator direct, showroom, service etc), cu ganduri mari de a se raspandi in toata tara si de a face investitii mari, toyota vinde lexus la greu si au un showroom nou-nout formidabil in pipera atat pentru toyota cat si pentru lexus, pe cand honda inca se cacaie. nici macar nu au facut vreun anunt oficial ca sunt aici si ce au de gand in viitor. nu mai vorbim de aducerea variantei de lux adica Acura. sigur marca, ca atare se vinde singura, dar eu sunt putin dezamagit de faptul ca honda a cam pierdut perioada de boom a vanzarilor de masini in romania, pe motiv de inertie si strategie ingusta. acum se pare ca s-au trezit in sfarsit, dar dupa cum merg lucrurile le va lua vreo doi ani sa inceapa sa miste, ori in ce ma priveste nu mai am chef sa astept.
                ce sper eu este ca chiar daca voi deveni un subarist, sa ma mai primiti totusi pe acest forum. stiti cum e prima dragoste nu se uita niciodata.
                EX: HONDA CR-V, 2.0, 150 CP;
                ACTUAL: SUBARU B9 TRIBECA, 3.0, 245 CP.

                Comment


                • #9
                  Nicu, cu parere de rau, cred ca te entuziasmezi prea tare. Subaru a intrat oficial in Romania prin Subaru Grecia, care se dovedesc a fi niste mari tepari, pusi numai pe smecherii. Din ce aud foarte des in ultima vreme, Radacini inca este solutia cea mai buna, din toate punctele de vedere. Eu zic, totusi, sa nu te arunci la un model care inca nu a fost omolgat la noi, poate doar si din motive de garantie sau piese. Dar, daca e sa mergi pe Tribeca, incearca prin Radacini.
                  Totusi, chiar iti place atat de mult uratenia aia??? Personal, mi se pare ca noul CR-V e principesa de gala pe langa ea, fara sa ma uit la embleme. Iar Infinity FX mi se pare mult mai spectaculos, in absenta Acura.
                  Politica Honda mie mi se pare clara: Acura e o marca dedicata pietei americane si nu o vom vedea prea curand in Europa, poate doar si din motive financiare. O fi prezent Lexus pe piata europeana, dar la vanzari nu exceleaza mai deloc. Intr-o piata indoctrinata de BMW, Audi sau Benz, e si normal.
                  Ca sa fiu si ontopic, MDX chiar e impresionant. Si ca design, si ca tehnologie. Mi se pare o masina mult mai "clara" in segmentul ei decat RDX.

                  Comment


                  • #10
                    Bogdane, MDX-ul e din toate punctele de vedere fratele mai mare al RDX-ului, dimensiuni, clasa, putere (2.3L vs. 3.7L), pret.
                    MDX tinteste X5, RDX pe X3, la care clasa celor din urma s-a nascut chiar numai de dragul niselor. Cred ca cu urci mai sus in clasa automobilistica, distinctiile se fac tot mai usor si masinile devin "masini".
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • #11
                      Bogdan chiar nu ma entuziasmez. Nu stiu cat de tepari sunt cei de la SMT. Poate ca sunt si daca stii ceva da-mi si mie un pm cu detalii te rog. Da, paradoxal imi place tribeca. asta e ce sa fac. SMT va aduce varianta europeana, care se lanseaza acum la salonul de la Paris. Radacini (toata stima pentru ei) deocamdata importa ca si dom leasing varianta americana care nu stiu cum sta cu omologarea. cand am fost la dom leasing mi-au spus ca va trebui sa platesc ceva cam la 400 EUR pt. omologare. nu stiu ce inseamna asta, dar asa mi-au spus.Sigur daca Radacini vor comercializa si specificatia pentru Europa ma voi duce si la ei. pe de alta parte, cat de tepari ar fi SMT, nu cred ca-si permit sa vanda o masina neomologata. cat despre cr-v am spus motivele pentru care nu mai vreau si care nu tin de masina in sine ci sunt pur subiective.
                      EX: HONDA CR-V, 2.0, 150 CP;
                      ACTUAL: SUBARU B9 TRIBECA, 3.0, 245 CP.

                      Comment


                      • #12
                        Nicu, ti-am trimis PM, ca sa nu mai fim offtopic aici.

                        Comment


                        • #13
                          Guys, am vazut azi un MDX cu numar de CJ. Pe la 10:00 iesea pe autostrada de Pitesti. L-am tras si in poza cu telefonul dar nu a iesit prea clar.

                          Bogdane, a trecut prin fata serviciului tau, trebuia sa il simti :lol:

                          Cum l-o fi adus?

                          @Nicu: Ai intrebat la Dom automobile daca aduc acura? Pe site-ul lor nici vorba de asa ceva.
                          Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                          Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                          Comment


                          • #14
                            Sigur era noul MDX??? N-as prea crede. Cred ca ai vazut vechiul MDX.
                            L-o fi adus prin Dom mai mult ca sigur.

                            Comment


                            • #15
                              Daca a fost vreun MDX nu putea fi decat prima generatie, 99%!
                              Sunt multe masini rare in tara, daca ne gandim cati romania traiesc in SUA/CDN (si nu plecati dupa revolutie) nici nu-i de mirare, dar asta abia a aparut pe piata si daca ne gandim la transport si alte chestii parca nu prea iese.
                              Tot in Cluj am vazut si eu Honda Pilot, daca nu ma insel fusese si la vanzari auto.
                              Cristi, nu-i bai calitatea pozei, da-ne.-o si asa!
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X