Recomandari Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multumesc de lamuriri.

    Comment


    • #32
      Originally posted by alexme24 View Post
      Eu sincer recomand Thassos. Am fost 3 ani la rand si nu regret, nu m-am plictisiti niciodata. Anul asta vom incerca Lefkada, chiar daca drumul este de 2 ori mai lung, dar am vazut niste peisaje superbe acolo. Cei care ati mai fost pana acolo, ati ales varianta Bucuresti-Sofia-Lefkada ?
      Sigur, e multa autostrada, iar in Grecia e si impresionanta, tuneluri si poduri formidabile.
      E bine sa nu faceti intr-o bucata, drumul este totusi foarte lung Bucuresti Lefkada.
      La Lefkada am fost de mai multe ori, chiar cativa CR-V isti de aici, si este formidabil.
      Daca ajungeti in zona pe acolo, va recomand o zona pe continent aproape de Lefkada, absolut fabuloasa: Koronisia.
      Este un sat cu plaje fabuloase si cu taverne minunate, legat de continent printr-un dig cu sosea asfaltata foarte lung. Minunat.
      La Lefkada sunt cateva plaje clasice, la care se ajunge simplu cu vaporul de la Vasiliki. Minunata este Agiofili Beach, la 15 minute de mers cu salupa.
      Sivota si Micros Gialis sunt alte doua locuri superbe langa Vasiliki; in port la Vasiliki sunt taverne cu peste proaspat, fabuloase.
      Daca aveti timp si va place drumetia, cascada de la Nidri este superba.
      Plaja Kathisma o sa va placa fara discutie; un albastru de poveste.
      Ca si Porto Katsiki desigur.
      Toata partea vestica este fabuloasa, pe tarm sunt sate cu taverne de poveste si jos, plaje minunate.
      Eu de cate ori am fost am rupt drumul in doua, Bulgaria o zi si pauza la Villa Belles Hotel, aproape de granita, in Grecia; apoi o zi pana la Lefkada.
      Vedeti ca Lefkada este legata de continent cu un tunel si apoi in loc de pod se trece pe un feribot care sta, pe post de pod; asta m-a mirat imens dar... m-am obisnuit.
      Prima oara m-am mirat imens, ce sa caut eu pe feribot, dar am mers cu ceilalti si a fost OK.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #33
        Inca ceva: la greci benzina costa intre 1,68 si 1,74 EUR / litru, in functie de benzinarie. Daca mergi cu Civic-ul (chiar si cu Accord-ul), asigura-te ca ai benzina suficienta in rezervor, sunt pante destul de abrupte de urcat, iar in sudul si vestul insulei sunt destul de putine benzinarii. Eu era sa o patesc, am ajuns la Porto Katsiki cu autonomie pe CB de 15 km (adica eram un pic pe vapori), iar cea mai apropiata benzinarie le la mai mult de 30 km, din care jumatate de urcat - am avut noroc cu un prieten care era mai in spate cu masina si care mi-a adus niste benzina la "canistra". Ma rog, mi-am facut-o oarecum cu mana mea, cand am vazut ce curbe sunt pe-acolo, m-am dat pe ele ca un copil in tiribombe, fara sa ma gandesc macar ca nu sunt benzinarii pe-aproape.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #34
          Originally posted by Wagner View Post
          Inca ceva: la greci benzina costa intre 1,68 si 1,74 EUR / litru, in functie de benzinarie. Daca mergi cu Civic-ul (chiar si cu Accord-ul), asigura-te ca ai benzina suficienta in rezervor, sunt pante destul de abrupte de urcat, iar in sudul si vestul insulei sunt destul de putine benzinarii. Eu era sa o patesc, am ajuns la Porto Katsiki cu autonomie pe CB de 15 km (adica eram un pic pe vapori), iar cea mai apropiata benzinarie le la mai mult de 30 km, din care jumatate de urcat - am avut noroc cu un prieten care era mai in spate cu masina si care mi-a adus niste benzina la "canistra". Ma rog, mi-am facut-o oarecum cu mana mea, cand am vazut ce curbe sunt pe-acolo, m-am dat pe ele ca un copil in tiribombe, fara sa ma gandesc macar ca nu sunt benzinarii pe-aproape.
          Da, da, benzinariile sunt o problema. Trebuie avuta o harta google map si deseori trebuie iesit de pe autostrada si mers si 20 km pana la o benzinarie. Benzinariile de pe autostrada sunt rare, rarisime.
          Si ca sa inchei, am vrut sa plec de pe Lefkada la 5 dimineata, ca sa ajung devreme la urmatoarea escala.
          Grava eroare... toate benzinariile inchise! Se deschideau la 8 cel devreme! Am stat ca prostu sa vina omu` la lucru la benzinarie.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #35
            Faceti plinul in Bulgaria, diferenta de pret este consistenta. Saptamana trecuta am pus motorina (in Grecia) cu 7.75 litru Bulgarii lucreaza intens la autostrada Blagoevgrad- Kulata, deja unele segmente (ce se vedea de pe drum) sunt asfaltate au balustrada, separatoare etc.

            Comment

            Working...
            X