Recomandari Grecia

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Aaa, ma iertati, adica cum tigari la oglinda?
    Nu c-as permite cumva cuiva cindva macar sa puna mina pe pachetul de tigari in masina mea indiferent ca masina sta sau ca e in mers, ca afara e placut sau e urgie, ca n-a(m) fumat de-o vesnicie, ca moare daca nu fumeaza (succesuri fara esece, mori sau iesi afara!) dar, iar sa ma iertati: adica merg cu, sa zicem 100 si fac cum? Sting tigara in masina, deschid geamul si pun chistocul la oglinda? Unde, pacatele mele? O rabatez, cu stinga tin chistocul in dreptul deschizaturii si cu mina dreapta apas butonul de pe usa stinga, ala care-mi aduce inapoi oglinzile la loc timp in care masina merge de belehuza incotro o fi?
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

Comment

In masina, indiferent cine e, poate sa fie in dreapta si Trump, nu se fumeaza. Punct. Tigari bagate la oglinda? Mi se pare bataie de joc la adresa banilor cheltuiti pe acea masina.
      In rest, imi mentin parerea. Legi aiurea, o tara supraevaluata, prefer Dalmatia in orice zi, la orice ora. "Nu ai aceleasi facilitati"? Permite-mi sa nu fiu de acord. Autostrada "pana in hotel", oameni desi mai reci, extrem de corecti, mancare super, curatenie, tot ce iti poti dori.
      Si va rog sa nu o dati si voi cu placa aia cu "nu e ultra mega hyper super all inclusive boss". Eu unul sunt de parere ca virgula concediul este pentru relaxare, explorare de alte locuri, traditii si incercat bucataria specifica, nu mers intr-un loc si bagat la ghiozdan cate 5-6 farfurii de burgeri, cartofi prajiti si snitele.
      Si ca o paranteza, la ultima mea experienta in Croatia, s-a nimerit sa fie raiul romanilor, all inclusive. Erau in hotelul respectiv turisti de toate felurile posibile din toate locurile lumii. Din tot restaurantul, desi plin, ghiciti cine era doar in chiloti cu cate 5 farfurii pe masa? Iar dintre 30 familii cu copii de toate natiile, ia ghiciti care copii erau lasati sa sa tavaleasca pe jos, sa faca circ si sa urle, iar apoi sa isi bage mainile in bufet si in vitrina cu prajituri dupa ce au sters cu ele peste tot pe jos. O sa va dau un indiciu: "Gianiiiii, hai la mama sa mananci cartofiori, apoi mergem sa facem cacuta si apoi in mareeee."
      Din cauza chestiilor de genul asta, incerc de fiecare data sa aleg locuri cat mai necunoscute.
      '98 Prelude BB9 "Soul Red Crystal" 2.0i M/T;
      '08 Accord SSE 2.0 i-VTEC M/T;
      '11 CR-V Executive 2.0 i-VTEC A/T;

Comment

asta e imaginea ta despre grecia. ptr mine insulele sunt fabuloase iar mancarea - proaspata din mare - divina;
        plajele minunate si multe
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

Comment

Eu n-am fost in Grecia deloc, deci nu imi pot da o parere. Insa, sunt de-acord cu legile lor. Nu degeaba suntem campioni la persoane decedate pe sosele, campioni ai europei la analfabeti, dar pariez ca minim 50% dintre ei au carnet. Ar trebui sa fie fortati sa invete sa citeasca/scrie in secolul nostru; apoi sa conduca pe strazi, cat mai prudent, nu cu teribilism cat marea.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

Comment

Pai normal cand te duci in locuri comerciale sa gasesti melteni. Si asta e valabil peste tot in lume. Inclusiv in Thassos, daca te duci in principalele puncte de atractie e groaznic, dar explorand gasesti locuri super faine, linistite cu oameni de buni simt.

Grecia si continentala are super. Zilele trecute ce exploram niste forum-uri nemtesti and dat de un tur ar oraselor scufundate. Cautand pe youtube...am ramas masca.
            Nu vreau sa ridic in slav Grecia, dar fiecare tara trebuie tratata in parte si nu in comparatie cu alta. Acum, fiecare cu gusturile sale.

Cat despre tigari la oglinda...zic si eu ce am vazut, auzit, ca la mine in masina sincer dupa ce stinge tigara mai tin persoana respectiva 5 min afara sa se aeriseasca )
            Iar la drum lung, daca cei mici poa sa stea in scaun legati 5 ore, si un adult poate sta fara sa fumeze, bea apa, mancare wc, etc.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

Comment

Inteleg ca faza cu tigara la oglinda o faceti din "eleganta" sa nu zica lumea "uite si la taranul ala cum arunca mucurile pe geam"?
              Sper ca am inteles gresit, nu de alta, dar aveti scrumiera in masina si poate fi golita in gunoi la prima oprire. Eleganta suprema .
              ....

Comment

Trebuie dat mail la producatori si specificat foarte clar: a se atasa o scrumiera mica ori pe portiera, ori a se remodela oglinda sofer, in asa fel incat sa existe un "orificiu" pentru tigari, special conceput .

Comment

Originally posted by Dan P View Post
                  Inteleg ca faza cu tigara la oglinda o faceti din "eleganta" sa nu zica lumea "uite si la taranul ala cum arunca mucurile pe geam"?
                  Sper ca am inteles gresit, nu de alta, dar aveti scrumiera in masina si poate fi golita in gunoi la prima oprire. Eleganta suprema .
                  Ideea mucului de tigara la oglinda, din ce am inteles e sa nu miroasa toata masina a tutun. Ca odata stinsa si lasata acolo, incepe sa puta instant ca sa zic asa.

Eu ca nefumator nu sunt foarte afectat, dar...altii se pare ca sunt.

@Ady_uaic, pai e deja orificiu. E spatiu lasat intre geam si carcasa.
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

Comment

Nu cred ca orificiul ala e pentru mucuri de tigara )

Comment

Tocmai ce m-am intors din vacanta petrecuta in Grecia, in Peloponez, in apropierea orasului Nafplio - satul Milli. Am parcurs in total 4204 km. Vreau sa spun ca nu se vad in trafic modificarile aduce codului rutier. Majoritatea grecilor merg cu viteza peste limita legala, fac depasiri pe linia continua, nu acorda prioritate pietonilor angajati in traversare pe trecerea de pietoni, apasa butonul "avarie" si opresc acolo unde au nevoie. Singurele echipaje de politie pe care le-am vazut erau de patrulare pentru asigurarea ordinii publice (nu tin minte sa fi vazut vre-un echipaj al politiei rutiere). Vorba unui localnic: "Politia in Grecia este pentru a ne proteja, nu pentru a ne amenda."

Comment

Am fost de câteva ori în Grecia și nu m-a impresionat cu nimic.
                        E foarte adevărat că nu am fost in insulele îndepărtate, unde e posibil să fie totuși mai mișto. Thassos, Skiathos, Atena și Halkidiki (doar in trecere) am vizitat.
                        Sincer, grecii au fost cei care m-au dezamăgit, majoritatea fiind neglijenți și chiar au încercat să mă intepe la bani de câteva ori.
                        Experiente nasoale:
                        1. Chelneri indolenți și tupeiști la restaurante
                        2. Deși am platit in avans hotel cu anumite condiții + AC, când am ajuns am găsit o camera mizeră, cu igrasie și fără AC.
                        3. Pe unele plaje, îți aruncau un scor la șezlonguri + umbrele de te lua amețeala când transformai in lei. Țepe bineînțeles, că după ce ne făceam că plecăm, începeau negocieri țigănești, unde reveneau la scoruri mai umane.
                        4. Îți vând pișat de măsline in loc de ulei bun, dacă nu te pricepi.

Experiente bune:
                        1. Niste plaje sălbatice superbe, însă unde trebuie mers cu mâncare și băutură la portbagaj.
                        2. Fructe de mare bune și la preț ok.
                        3. Zone de promenadă frumos amenajate și curate.

Compar cu Turcia și Cipru, unde am fost de multe ori și unde am fost tratat mai respectuos și mai grijuliu decât în Grecia, chiar dacă a fost ceva mai scump.
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

Tu ai prins fix partea de care am grija sa ma feresc cand merg ))))

Din pacate, Tripadvisor-ul nu prea functioneaza la ei cum ar trebui. De fapt ce are 4-5 stele pe tripadvisor trebuie sa cam ocolesti.

Comment

Eu sincer recomand Thassos. Am fost 3 ani la rand si nu regret, nu m-am plictisiti niciodata. Anul asta vom incerca Lefkada, chiar daca drumul este de 2 ori mai lung, dar am vazut niste peisaje superbe acolo. Cei care ati mai fost pana acolo, ati ales varianta Bucuresti-Sofia-Lefkada ?

Comment

Originally posted by Sindrom View Post
                              Din pacate, Tripadvisor-ul nu prea functioneaza la ei cum ar trebui. De fapt ce are 4-5 stele pe tripadvisor trebuie sa cam ocolesti.
                              Deci, de preferat sunt cele cu 1-2 stele?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Originally posted by alexme24 View Post
                                Eu sincer recomand Thassos. Am fost 3 ani la rand si nu regret, nu m-am plictisiti niciodata. Anul asta vom incerca Lefkada, chiar daca drumul este de 2 ori mai lung, dar am vazut niste peisaje superbe acolo. Cei care ati mai fost pana acolo, ati ales varianta Bucuresti-Sofia-Lefkada ?
                                Da, asa am mers eu, Bucuresti-Sofia-Kulata-Salonic-Ioannina-Lefkada. Fata de 2014, la vecinii bulgari au mai aparut niste segmente de autostrada, la fel si la greci, iar pentru zona capitalei Sofia iti recomand sa folosesti noua sosea de centura (care e chiar ok). Am facut drumul pana la Ioannina si retur (de acolo m-am dus in alta directie fata de Lefkada) cu mai putin de o luna in urma - la bulgari e drum destul de pacatos intre Plevna si Sofia, iar la greci e o bucata de drum de cativa km pe care trebuie sa ai grija mare (in zona orasului Serres). In rest, in functie de ziua si ora la care pleci, ai sau nu noroc de trafic lejer (eu la dus am prins aglomeratie, la intoarcere a fost suportabil, cu toata ploaia in care am intrat la un moment dat la bulgari). Repet, asta pana la Ioannina. De acolo pana in Lefkada sunt undeva sub 200 km de drum national grecesc, cu cateva localitati prin care trebuie trecut. De la Salonic la Ioannina sunt o sumedenie de tuneluri, iar peisajul e superb. Pe acelasi segment de autostrada sunt maimulte puncte de plata (vreo 5, cred) - pentru fiecare punct se plateste o suma intre 1,20 EUR si 2,70 EUR. Vei mai avea de plata trecerea pe sub mare, in apropiere de Lefkada, e un tunel pe sub apa, taxa e undeva sub 10 EUR - trecerea intr-un sens. Taxa de pod la Giurgiu e 14 lei cand mergi spre BG si 2 EUR/4 BGN cand vii inapoi acasa.
                                Atentie, am vazut destule camere fixe la greci (cel putin intre Salonic si Ioannina), dintre care unele aratau a nou, deci e posibil sa fie si functionale.
                                Drum bun si distractie placuta!
                                Last edited by Wagner; 23-08-18, 12:09.
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

Working...
                                X