Traficul din alte tari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    amenzi iei doar de la radare, dar la stopuri si piroritati si amabilitate (sunt recunoscuti - inclusiv ei recunosc - in toata lumea pt avalansa de "multumesc" folosita intr-o fraza) nu vezi politie pe strada (exceptand Londra).
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #17
      Pe mine ma uimeste ca in strainatate inca se mai aplica regula asta invechita si odioasa cu prioritatea de dreapta, care la noi a fost abolita de mult ***. Sunt ramasi mult in urma.

      *** De pe vremea lui Cuza, cand a fost introdusa aia de "mers inainte".
      Delphi
      Super Moderator
      Last edited by Delphi; 17-07-15, 21:48.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        Confirm si eu ce spune Sindrom. Elvetienii conduc relativ agresiv(nu toti). Eu am ramas surpins totusi in Berna, era un stop pentru dreapta cu separator de restul drumului. (cam cum e la noi la budapesta cand o iei spre carol). Nu exagerez cand spun ca am stat 10 minute la stop acolo. Era rosu si totusi nimeni nu claxona, noi eram chiar primii si na, ne gandeam ca poate s-or fi stricat stopurile ceva, dar totusi celelalte sensuri au avut verde de multe ori pana sa ne dea si noua.

        Comment


        • #19
          Ah si apropo de Elvetia. Am dat de niste semafoare prin niste localitati mai rustice cu ceva senzor de apropiere. Adica daca nu opreai la dunga stateai mult si bine la semafor ca tot rosu ramanea.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #20
            Asta ca ast, dar am vazut ca au in orase, in anumite intersectii, ceva ce si la noi ar fi extra util: cand s-a pus galben, tot ce trece dupa linie, e tras in poza si amenda acasa. Parca 200 de franci. Daca s-ar implementa si la noi asta macar in anumite intersectii mari, in 2-3 luni poate o sa se observe o imbunatatire in traficul nostru.

            Comment


            • #21
              Cand am fost in Rotterdam am vazut la semafoare senzori de greutate pusi in asfalt. Daca era coada la semafor si lungimea senzorului era acoperita de masini se facea verde chiar daca sensul celalalt avea verde la rand, dar nu erau masini (automat se schimba din verde in rosu celalalt semafor).

              Comment


              • #22
                Poate ii foloseste cuiva informatia: in Grecia, in sensul giratoriu se aplica prioritatea de dreapta. Cum era si pe la noi pe decretul vechi, inainte de OUG 195 (de atunci mi-a ramas reflexul de a ma asigura SI din dreapta ).
                Era sa-i busesc pe cativa in Salonic, sigur fiind ca aveam dreptate. Cand m-am uitat mai atent, am constatat ca nimeni nu se asigura din stanga la intrarea in sensul giratoriu, asa ca am intrebat un localnic.
                Oricum, grecii nu prea tin cont de reguli.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by alexme24 View Post
                  Asta ca ast, dar am vazut ca au in orase, in anumite intersectii, ceva ce si la noi ar fi extra util: cand s-a pus galben, tot ce trece dupa linie, e tras in poza si amenda acasa. Parca 200 de franci. Daca s-ar implementa si la noi asta macar in anumite intersectii mari, in 2-3 luni poate o sa se observe o imbunatatire in traficul nostru.
                  chestia e ca dupa legea de la noi poti trece pe galben cand acesta abia a aparut si tu nu ai cum sa franezi in conditii de siguranta, deci nu prea ar fi rost de amenzi asa,

                  problema la noi e rosul care e respectat ca si cum ar fi galben.....adica mai treci daca abia s-a facut rosu, las' ca merge, nu pleaca aia cu verde prea rapid.

                  Comment


                  • #24
                    problema la noi e ca lumea nu respecta regula care spune ca nu e voie sa blocheze zonele hasurate din intersectie...chiar daca e verde
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • #25
                      Da, nu trebuie sa le blocheze alea sunt pentru parcat )))))) J/K
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #26
                        Da de excesul de bunatate al nemtilor nu spuneti, ca tot citeam inainte sa dau o tura pe la ei ca cica iei amenda daca stai prea aproape, am aflat ca stateam prea departe daca e loc de masina ti se baga de pe banda cu viteza inferioara si la diferente de 20-30km/h . Cam asta a fost singurul soc, in rest nu pot decat sa apreciez autostrazile care te anunta din timp de ambuteiaje, nu sa intri ca la noi cu viteza in aia din fata. A da si prin satuce cel putin cea mai inalta bordura avea 5cm

                        Comment


                        • #27
                          La nemti trebuie tinut cont de 4 lucruri cu care romanii nu prea sunt familiarizati si anume:
                          -Distanta minima intre masini este de jumatate de viteza cu care te deplasezi.
                          -Nu semnalizezi niciodata stanga in intrarea intr-un sens giratoriu ca doar nu faci stanga ,dar nu uita sa semnalizezi dreapta la iesire.
                          -Intotdeauna cand se inchide o banda se aplica regula fermoarului (atentie mare in acest caz).
                          - Folositi cum trebuie banda de accelerare si de franare,adica intrarea si iesirea de pe autostrada.
                          Nu uita-ti majoritatea politiei este civila de asta nu prea ii vezi prin trafic.
                          Si nu in ultimul rand este de ajuns un singur apel din partea altui participant la trafic ca sa fi oprit si luat la rost ,poate si amendat.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by kawamoto View Post
                            La nemti trebuie tinut cont de 4 lucruri cu care romanii nu prea sunt familiarizati si anume:
                            ...
                            -Nu semnalizezi niciodata stanga in intrarea intr-un sens giratoriu ca doar nu faci stanga ,dar nu uita sa semnalizezi dreapta la iesire.
                            Asta e si la noi legea in Codul Rutier. Doar ca nici pe aici nu sunt prea familiarizati romanii cu ea.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Cum adica vine asta cu distanta este egala cu jumatate din viteza? Eu stiam - daca nu s-a schimbat ceva intre timp - ca viteza = spatiu / timp. (v = ∆d/∆t).
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #30
                                Adica daca merg cu 200 tre sa stau la 100m in spatele celuilalt?
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X