Engine Torque Damper

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Engine Torque Damper

    Am citit pe diverse topicuri despre efectele negative date de vibratiile motorului la accelerari si decelerari in forta.
    Ca si modalitate de diminuare a efectelor date de vibratii asupra suportilor motorului si altor componente unii producatori aftermarket ofera niste amortizoare numinte Engine Torque Damper.

    Printre beneficii am vazut ca se numara reducerea tendintei de "topaire" a rotilor la accelerari bruste, schimari mai usoare ale vitezelor si imbunatatirea tractiunii.

    In esenta sunt niste telescoape care se fixeaza de motor si caroserie pt a limita posibilitatea de oscilatie.

    Pt a fi mai clar la cema refer am pus mai jos am pus o poza cu un astfel de dispozitiv montat. Preturile pt asa ceva sunt intre 100-400 $ fct de producator si masina.

    Cel putin dpdv logic mie mi se pare solutie buna, voi ce ziceti? Are cineva asa ceva montat pe masina?
    cata_mahu
    Senior Member
    Last edited by cata_mahu; 03-11-10, 16:48.
    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

  • #2
    Specifica totusi ca aceste telescoape se folosesc strict pentru race, nu si pentru o masina de strada cu care faci piata.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #3
      Repede race... Ce, daca-ti pui asa ceva nu mai poti merge cu masina la piata?

      N-am zis sa-si puna urgent toata lumea pe masina asa ceva ca face minuni si nu cred ca-i mai "race" decat o evacuare sau un CAI.

      In schimb cred ca poate fi interesat cineva caruia-i place sa mai aduca cate o modificare pe ici pe colo si sa mai imbunatateasca cate ceva fara interventii extreme.

      Bineinteles ca toate modificarile si piesele aftermarket sunt gandite pt o exploatare catre race dar asta n-a oprit pe nimeni sa le puna pe masini de strada care n-au vazut niciodata o competitie.
      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

      Comment


      • #4
        un engine torque damper este 150% street usable, dar din pacate nu imbunatateste prea mult wheel hop-ul ( tendinta de topaire ) aia o poti rezolva din dimensiunile gumelor, presiunea in gume sau o suspensie putin mai desteapta
        Most sports require only one ball, motorsport requires two...

        "how to make it in zi undistry or life"

        Comment


        • #5
          sa zicem ca mai ajuta putin tampoanele la accelerari si decelerari in linie dreapta

          Comment


          • #6
            acolo nu prea ajuta, cel mai mult ajuta la schimbarile de trepte
            Most sports require only one ball, motorsport requires two...

            "how to make it in zi undistry or life"

            Comment


            • #7
              Originally posted by STI View Post
              un engine torque damper este 150% street usable, dar din pacate nu imbunatateste prea mult wheel hop-ul ( tendinta de topaire ) aia o poti rezolva din dimensiunile gumelor, presiunea in gume sau o suspensie putin mai desteapta
              de acord cu tine

              eu mi-as dori un engine torque damper in locul insertiilor siliconice in tampoanele de motor (alea te rup la daily use)

              in schimb, nu sunt de acord ca nu reduce wheel hop'ul
              eu am scapat total de el cu insertiile
              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



              DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

              Comment


              • #8
                si eu am la accord wheel hop , initial am crezut ca am ceva stricat la masina ... dar se pare ca nu.
                De cand am schimbat cauciucurile ( de la vara, potenza re050a, la iarna) am observat ca nu mai topaie... posibil din cauza ca cele de iarna sunt mai moi, sper pana la primavara sa aflu mai multe detalii despre cea mai buna optiune
                EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                Del Sol '94 ESI
                CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                BMW Z4 '03 Titan Silver

                Comment


                • #9
                  Mie imi topaia o singura roata, care era si putin stramba. Hop-ul nu are legatura mai mult cu cat de dreapta/echilibrata e janta si mai putin cu vibratiile motorului?
                  ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                  Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                  Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                  Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                  Comment


                  • #10
                    Tot ce trebuie sa stiti de Wheel HOP
                    Touge is what we live for

                    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                    Comment


                    • #11
                      Eu la a mea am efect Wheel Hop din cauza ca mi-am rigidizat supotzii de la motor (doar cei inferiori), erau cam copti si am iesit mai ieftin introducand niste insertii din poliuretan. Trepidatia imi apare foarte accentuat cand folosesc jantele pe 15". La bun inceput credeam ca este din cauza ambreajului Stage 1 cu tot cu volanta dar nu face lafel de fiecare data, mai mult in functie de incarcatura. Am vrut sa-mi comand un Engine Torque Damper si sa scot insertile de pe suportul mare de langa caseta.
                      sigpic
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                      Comment


                      • #12
                        Pretul destul de ridicat m-a impins sa caut cateva detalii pentru o varianta homemade...nu-mi pare complicat totusi.Initial cand am vazut prima data unul original , mi-am inchipuit ca damper-ul functioneaza cu aer comprimat .
                        Bucsile le-am cam gasit, ar ramane confectionarea corpului din aluminiu, filetarea interioara si piulitele care necesita ceva de lucru la strung .
                        Ia priviti...
                        Attached Files
                        rooth
                        Senior Member
                        Last edited by rooth; 20-03-11, 07:44.
                        sigpic

                        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                        Comment


                        • #13
                          poate ne faci si noua asa ceva ... ca pretul este destul de piperat pt avantajele pe care le aduce masinii ...
                          sigpicwww.risingsunperformance.nl

                          Comment


                          • #14
                            am avut asa ceva pe masina, cand era aspirata... personal nu mi as mai lua a2a oara un gadget din asta, din simplul motiv ca nu ajuta prea mult (sau nu am eu ce trebuie, fiind china).... la semafor imi cantau greierii de sub capota, el miscandu-se de la vibratiile minore ale motorului, pana in 1000 rpm.

                            l -am dat jos, probabil il voi remonta,asta pentru ca il am inca prin casa...mentionez ca nu mai merg cu masina zilnic,deci nu m ar deranja dezavantajele acum

                            ---> Del Sol 1,6 16volti si GPL ! merge 200 si "mai avea pedala" :) :)
                            http://forum.4tuning.ro/127-masina-m...-turbo-on.html a turbo Sol never dies
                            Stefan Ionescu Drift Fan Page - - - > on FB ! please, like ! i need the support !
                            pics : http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ZooM-ZooM/

                            Comment


                            • #15
                              Pentru fn2 a gasit cineva un astfel de kit ? Eu n-am reusit sa gasesc un ETD care sa nu necesite modificari la montare. Din ce-am citit, cei de la Spoon si J's Racing vor urma sa scoata astfel de kitu-ri. Actuala solutie pentru fn2, o reprezinta ETD-ul celor de la Ingalls, dar care necesita mici modificari: http://www.civinfo.com/forum/type-r/...r-install.html .

                              Comment

                              Working...
                              X