Honda Accord 2.2L i-DTEC

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Honda Accord 2.2L i-DTEC

Am si eu o intrebare, daca a facut cineva chip tuning la Accord 2,2 i-DTEC si daca poate cauza motorului acest chip. Cati cai se pot castiga dupa montarea chipului?
    As pune un chip dar nu stiu daca nu se iau astia de mine la prima revizie.
    Masina are doar 5000 km.
    Last edited by hondatu; 18-10-09, 10:27.

Nu cred că a făcut nimeni chiptuning (resoftare) la 2.2 i-DTEC pentru că momentan nu se poate realiza această operațiune la acest motor.
    Last edited by Doc; 14-10-09, 02:27.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

Originally posted by floryn View Post
      Am si eu o intrebare, daca a facut cineva chip tuning la accord 2,2 dtec si daca poate cauza motorului acest chip. Cati cai se pot castiga dupa montarea chipului?
      As pune un chip dar nu stiu daca nu se iau astia de mine la prima revizie.
      Masina are doar 5000 km.
      salutare.Eu am chipuit-o pe a mea (accord 2.2 i-cdti) si nu am avut probleme , ba din contra ,dupa 40 t km e sprintena si voioasa.Parerea mea este ca trebuie sa ai grija ce soft iti pui (de obicei cele universale nu sant cele mai potrivite).La fel stiu de la meseriasi ca de obicei chip-ul are mai multe trepte de putere si ca nu e recomandat sa te duci pe varianta extrema care-ti ofera cei mai multi cai.Mie mi-au spus ca o crestere de putere intre 10-20% ar fii perfecta ,si i-am ascultat (asadar castigi undeva vreo 20-25 cai).Acuma nu-ti anchipui ca chipul ala o sa faca minuni , dar o diferenta vei simti !!!
      Legat de problema service-ului , cam stramba din nas baietii din service cand vad asemenea dispozitive mai ales daca apar si defectiuni...dar chipul se monteaza (sau se demonteaza )foarte usor ,si in cateva minute poti reveni la setarile de fabrica...sau poti monta instalatia in asa fel incat numai un mecanic foarte ,foarte ,foarte atent sa o poata vedea.
      Una peste alta parerea mea e ca daca esti putin atent si cauti un soft bun nu o sa ai probleme nici cu masina nici cu service-ul ,nici cu baietii din service. Bafta

Comment

@sss i-dtec si i-cdti sunt doua motoare diferite
        07 Honda Accord 2.0 MT Black

Comment

Originally posted by sss View Post
          ...dar chipul se monteaza (sau se demonteaza )foarte usor ,si in cateva minute poti reveni la setarile de fabrica...sau poti monta instalatia in asa fel incat numai un mecanic foarte ,foarte ,foarte atent sa o poata vedea.
          Una peste alta parerea mea e ca daca esti putin atent si cauti un soft bun nu o sa ai probleme nici cu masina nici cu service-ul ,nici cu baietii din service. Bafta
          Eu tot nu am inteles ce vrea sa spuna cu chip-ul de aici. Ori e powerbox, ori e chiptuning ori e soft?!?

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

Originally posted by Doc View Post
            Eu tot nu am inteles ce vrea sa spuna cu chip-ul de aici. Ori e powerbox, ori e chiptuning ori e soft?!?
            e soft, dar nu stie el...
            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

Comment

Originally posted by totolino View Post
              e soft, dar nu stie el...
              Intradevar e soft...

Comment

Daca tot m-am bagat ca musca-n lapte nu-mi spuneti si mie diferenta dintre ele ?

Comment

Powerbox-ul e un device care se leaga intre senzori si ECU pentru a-l "minti".
                  Chiptuningul e inlocuirea sau resoftarea ECU-ului.

Comment

OK.Si in cazul in care se pot realiza toate , care este recomandat ?

Comment

Īn cazul de fața: resoftare.

Chiptuning sau resoftare este același lucru, diferă doar metoda de citire/scriere e datelor din ECU.

Comment

Originally posted by Doc View Post
                        Nu cred că a făcut nimeni chiptuning (resoftare) la 2.2 i-DTEC pentru că momentan nu se poate realiza această operațiune la acest motor.
                        esti sigur de ceea ce zici?
                        sau te referi in romania nu se poate face? ca atunci e alta mancare de peste!!!
                        sigpic

Comment

Ca sa citez dintr-un clasic (Fizz): daca nici Doc nu stie, atunci cine?

Comment

Originally posted by sss View Post
                            salutare.Eu am chipuit-o pe a mea (accord 2.2 i-cdti)...
                            Originally posted by redstar View Post
                            @sss i-dtec si i-cdti sunt doua motoare diferite
                            Sunt intr-adevar diferite, mai ales ultimul care de fapt e i-ctdi (ca la Passat, ca sa retineti mai usor )
                            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

Comment

Bine ca macar i-ai pus toate literele rosii! )
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

Working...
                              X