Accord 2006 tuning

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by jester
    mersi mult bogdan.

    referitor la consum, deja incepe sa ma enerveze. imi ia 12 in oras, cu clima pornita, si la ore de varf si mai mult stat pe loc decat mers. mi-e si rusine sa zic cat consuma, zice lumea ca mi-am luat masina asta ca sa consume putin )

    funny thing, un amic are un opel astra 1.6 benzina, an fabricatie 2005, cu 6000 km la bord. ii ia 12.5 in oras. Jenant.
    Hello,

    Super cool consumul! Citi kilometri ai acum? La mine la 1500 de km se duce pe la 13,5, ceea ce e ok.

    Bye,
    Cristi
    Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
    Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

    Comment


    • #17
      Mai bine cauti un motor de CTR second si schimbi capul de la Accord cu cel de la CTR. Eu asta am de gand sa fac.
      '10 Honda Civic Type-R GT

      Comment


      • #18
        Originally posted by Cristi
        Super cool consumul! Citi kilometri ai acum? La mine la 1500 de km se duce pe la 13,5, ceea ce e ok.

        Bye,
        Cristi

        2200 am acu.
        Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
        LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
        Accord 2006 2.0 ES M/T
        Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
        Raising money for...the third H

        Comment


        • #19
          Originally posted by manuks
          Mai bine cauti un motor de CTR second si schimbi capul de la Accord cu cel de la CTR. Eu asta am de gand sa fac.

          iti recomand sa te documentezi un pic inainte de a te incumeta la schimbarea asta.
          exista o posibilitate ca distanta intre valvele de la capul lui K20a2 sa fie prea mica pentru blocul motor de la K20a3. Se poate sa gresesc dar vreau doar sa te avertizez.
          La unele K24.. sint aceste probleme cu schimbarea capului motor. Nu la toate.

          forumul asta e o sursa inegalabila de cunostinte in materie de performanta pentru motoarele K.

          http://www.k20a.org/forum/showthread...k24+s2000+head

          si asta cu toate ca e concentrat pe K24:

          http://www.k20a.org/forum/showthread...k24+s2000+head
          honda x 5
          "W" stands for Wrong
          Amerika ist Wunderbar

          Comment


          • #20
            Cine stie cat face 0-100 Km Accord Type-R CL7?
            '10 Honda Civic Type-R GT

            Comment


            • #21
              mi se pare ca la accord european cu 2.0 motorul este K20a6 ceeace ar fi acelasi cu K20a3 dar nu stiu exact diferentele. In NA nu exista K20a6 deci nu prea exista multe informatii despre motorul asta. fa tema bine inainte de te incumeta la swap ca sa nu strici cumva valvele.
              honda x 5
              "W" stands for Wrong
              Amerika ist Wunderbar

              Comment


              • #22
                gata am gasit ceva material pentru head swap pe un k20a3.

                aparent problema cu valvele nu exista sau nu sa mentionat dar se pare ca in gindirea celor care au acces la mult mai multe optiuni de performance tuning si engine swap nu se merita treraba asta.

                http://www.k20a.org/forum/showthread...0a3+k20a2+head
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • #23
                  stai linistit, nu am de gand sa fac swap

                  Masina are destule resurse si asa, singurul lucru care mi-ar placea in plus e sa traga un pic mai de jos (adica de la fro 2500 rpm macar) si inca putin cuplu. Pornirea aerului conditionat chiar se simte la performante.


                  As fi super multumit cu 155 CP si fro 220 nm cuplu.
                  Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                  LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                  Accord 2006 2.0 ES M/T
                  Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                  Raising money for...the third H

                  Comment


                  • #24
                    poate alte axe cu came ar rezolva problema.
                    nu stiu daca exista pt acest motor, dupa cum se stie se produce foarte mult pt k20a2 (ctr, rsx-s, itr, etc), asta avind 3 came in loc de 2.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by jester
                      interesant ca cei de la caprati au spus ca ma costa 300 euro ca sa-mi monteze evacuarea dubla de pe accord 2.4

                      Nu stiu cam ce schimba la putere asta, dar macar arata cool cu 2 tevi, si nici nu cred ca e mult mai zgomotoasa.

                      Dintre cele 3 chestii spuse de tine, care ajuta cel mai mult la cuplu?
                      e evacuare mai libera la masina defapt nu ajuta cuplul ci il scade, deci pe invers de cum vrei tu. Ii creste doar caii putere.
                      honda x 5
                      "W" stands for Wrong
                      Amerika ist Wunderbar

                      Comment


                      • #26
                        ajuta daca mai faci si altceva pe langa, cum ar fi compresia marita.
                        va chinuiti aici cu chip-uri si cu alte rahaturi ce costa o gramada de bani pentru doar 10-15cp, cand daca va puneti sa-i mariti compresia castigati si cuplu si putere mai mult de 15cp. Costa doar garnitura de chiuloasa si alezajul.
                        http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                        Comment


                        • #27
                          trebe benzina de 100 atunci , avans mai mare , fiabilitate scazuta
                          totusi masina e din 2006 ..io nas face tiganii din astea ...parerea mea

                          oricum , jester , nu prea ai ce sa ii faci fara sa ai probleme la garantsie
                          mario , la mitza se simte ceva asta ? ( accord 2.4 ivtec pt. cei care nu stiu )
                          Vtec Junkie B16a2.

                          Comment


                          • #28
                            trebe pe naiba de 100, mita cum merge cu benzina de 98.
                            fiabilitate scazuta ? de unde ai mai scos-o si pe asta.
                            si la chip ce crezi ca o sa mergi cu benzina de 95 ?

                            am vazut voi faceti alte tiganii, dar na fiecare cu tiganiile lui.
                            http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                            Comment


                            • #29
                              Masina are destule resurse si asa, singurul lucru care mi-ar placea in plus e sa traga un pic mai de jos (adica de la fro 2500 rpm macar) si inca putin cuplu. Pornirea aerului conditionat chiar se simte la performante.
                              Cam nasol, intr-adevar. Dar nu le poti avea pe toate... Trebuie sa treci de 3500 ca sa inceapa sa se miste si ea decent Mie imi mai scapa din cand in cand cate un plin de 95 si chiar imi da in nas destul de tare cu A/C pornit daca nu o turezi cum trebuie. Deh, vrei cuplu iei diesel. Ce mi-ar fi placut un 2.2 de ~170cp si o cutie automata...
                              2.0i 2005

                              Comment


                              • #30
                                tocmai asta e farmecul la honda, cand mergi normal in trafic la turatie mica, nu ai asa putere dar ai consum mai mic, si cand vrei putere o turezi. daca nu vrei turatii mari ai gresit cand ai ales honda.
                                http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                                Comment

                                Working...
                                X