Accord 2006 tuning

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord 2006 tuning

    Ce se poate face pe motorul de 155 CP, din admisie/evacuare/soft in Romania, FOARTE preferabil modificari acceptate de dealer, astfel incat sa nu pierzi garantia?


    Din cate am inteles, poti merge chiar la Carpati, sa-ti monteze evacuarea dubla de pe Accord 2.4, ajuta la ceva?
    Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
    LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
    Accord 2006 2.0 ES M/T
    Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
    Raising money for...the third H

  • #2
    cold air intake
    evacuare completa + cat sport
    unichip de la MasterTuner

    desii nu cred ca va fii prea fericit dealerul honda la nici una din astea 3 modificari
    Vtec Junkie B16a2.

    Comment


    • #3
      deci astea sunt disponibile in .ro ?
      si cam la ce preturi?
      Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
      LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
      Accord 2006 2.0 ES M/T
      Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
      Raising money for...the third H

      Comment


      • #4
        cold air intake - 150e
        evacuare depinde , poti sa iti faci tu traseul de inox si iesi mai ieftin decat daca ai fii cumparat un catback de firma , sa zicem total 400 euro
        unichip MT 375e+tva
        Vtec Junkie B16a2.

        Comment


        • #5
          si cam ce putere o sa aiba dupa aceea masina ?
          Honda Accord 2006 2.0 ES

          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

          Comment


          • #6
            vo' 20 de ponei si ceva cuplu in plus
            Vtec Junkie B16a2.

            Comment


            • #7
              deci dupa ce dai 1000 de euro .... ai in plus 20(deci 175 total ) de cai si un cuplu de 220
              parca e cam putin ...
              Honda Accord 2006 2.0 ES

              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

              Comment


              • #8
                poi poti sa iti faci evacuarea singur la un mester care stie sa sudeze
                filtru iara poti sa il faci tu home-made si iesi mai ieftin
                la chip nu prea ai alta posibilitate

                sunt ceva bani in total si nici perfomantele no sa fie de invidiat
                oricum si cu evacuarea e cam.... castigi 10 cai dar nu mai umblii cu masina decat duminica ( ma refer la sunet )

                oricum , cred ca o sa aiba pb cu cei de la reprezentata daca face modificari la masina si ar fii pacat sa piarda garantia
                Vtec Junkie B16a2.

                Comment


                • #9
                  interesant ca cei de la caprati au spus ca ma costa 300 euro ca sa-mi monteze evacuarea dubla de pe accord 2.4

                  Nu stiu cam ce schimba la putere asta, dar macar arata cool cu 2 tevi, si nici nu cred ca e mult mai zgomotoasa.

                  Dintre cele 3 chestii spuse de tine, care ajuta cel mai mult la cuplu?
                  Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                  LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                  Accord 2006 2.0 ES M/T
                  Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                  Raising money for...the third H

                  Comment


                  • #10
                    pai evacuarea nu te va ajuta deloc la cuplu ...chiar posibil sa pierzi , dar sa castigi cai in ture
                    daca montezi doar tobele finale o sa arate mai bine si cam atat
                    chip-ul tear ajuta poate putin la cuplu , dar fara restul no sa fie nici el mare lucru
                    Vtec Junkie B16a2.

                    Comment


                    • #11
                      am inteles, deci ori tot ori nimic

                      multumesc mult.
                      Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                      LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                      Accord 2006 2.0 ES M/T
                      Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                      Raising money for...the third H

                      Comment


                      • #12
                        Deci:
                        - Unichip este absolut inutil la K-urile de pe Honda, dupa cum s-a vazut pe CTR lui Tentean la dyno. Achim avea, cu air box si finala, cu 2-3 cp in minus fata de Tentean, cu cat back, filtru si unichip, deci apa de ploaie, bani aruncati in vant.
                        - o evacuare buna si bine gandita nu se face la un mester de la coltu' blocului, ci se cumpara una special conceputa pt modelul asta. Si cum una din aia costa destul de multisor sa o aduci aici, pt ca nu comercializeaza nimeni, nefiind o piata de Honda, e cam dificil si aici.
                        -un CAI e singura solutie care merge, insa, fara un traseu cat de cat mai liber la evacuare si fara un ECU rescris, castigul de putere este mult prea mic la Accord-ul tau.
                        Prin urmare:
                        -ar fi bine sa te duci sa-i pui o evacuare dubla de 2.4 la Carpati si, daca te mai tin buzunarele, sa schimbi finalele stock cu unele de carbon, mai putin restrictive. Asta inseamna 300 si cu inca 2-300. Oricum, e o solutie mai buna decat evacuare facuta la chiosc, pt ca teava complet goala nu e bine sa pui, ca pierzi cuplu.
                        -la un CAI poti sa te bagi, dar va trebui sa ai grija sa cureti des filtrul si sa te feresti de baltoci prea mari.
                        -ca chip tuning, Hondata e cea mai buna solutie, insa cele mai apropiate reprezentante sunt in Austria si Grecia, iar sistemul e: trimis mail-ei trimit un pachet special-dai jos ECU singur-le trimiti lor ECU in pachetul ala-ii platesti-primesti ECU modificat-il instalezi. Asa ca mai bine dai o fuga intr-una din tarile astea daca tii mortis.
                        Cu CAI si evacuare, castigi cam 10-12cp si cam tot atatia Nm, putin, insa motorul se va tura ceva mai repede si zgomotul va fi mai incitant. Cu reflash Hondata, inca 7-8cp. Bineinteles, va creste putin si consumul in regim sportiv.

                        Comment


                        • #13
                          mersi mult bogdan.

                          referitor la consum, deja incepe sa ma enerveze. imi ia 12 in oras, cu clima pornita, si la ore de varf si mai mult stat pe loc decat mers. mi-e si rusine sa zic cat consuma, zice lumea ca mi-am luat masina asta ca sa consume putin )

                          funny thing, un amic are un opel astra 1.6 benzina, an fabricatie 2005, cu 6000 km la bord. ii ia 12.5 in oras. Jenant.
                          Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                          LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                          Accord 2006 2.0 ES M/T
                          Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                          Raising money for...the third H

                          Comment


                          • #14
                            la honda deja nu mai merge bine cu chip. multe modele nici nu au asa ceva disponivil pt performance tuning.
                            trebuie un vtec controller.
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • #15
                              daca vrei evacuare adevarata pot sa-ti aduc spoon complet din titan dar costa.
                              oricum puterea adevarata nu o scoti din filtru si evacuare, astea doar te ajuta la urmatoarele modificari.
                              http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

                              Comment

                              Working...
                              X