Cutie automata Honda Civic 2010 Facelift

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie automata Honda Civic 2010 Facelift

    Bună seara,

    De curānd am pus ochii pe o Honda Civic din 2010 1.8 VTEC Facelift care are și un sistem GPL pus de proprietar. Aceasta masina are o cutie automata și din ce am citit pe forum, versiunile Facelift după 2009 sau 2010, nu mai au acea cutie i-Shift, ci o cutie automata clasica. Īmi poate spune cineva dacă aceasta cutie este fiabila? Este cea cu convertizor de cuplu? Știe cineva codul acestei cutii? Și de la ce firma e?

    Sincer as opta pentru o automata pentru mai mult confort, am condus acum un an o automata și pur și simplu m-am īndrăgostit. Acum sper ca cea de pe modelul asta de Civic nu e stricacioasa, atāt timp cāt ii schimbi uleiul cānd trebuie.

    Multumesc anticipat


  • #2
    Nimeni?

    Comment


    • #3
      Da, e cutia clasica in 5 trepte care a fost si pe CR-V si pe Accord. Din cate stiu daca e intretiunuta bine e foarte fiabila.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Am vorbit cu un proprietar care are un civic din 2011 automat și mi a zis ca el are CVT. Chiar nu știu ce sa mai cred )

        Comment


        • #5
          Eu nu stiu sa se fi pus CVT pana la Civic X ( 2016- ). Posibil sa nu stie el ce are pe masina. Cel mai simplu e sa iti dea o serie de caroserie si verifici VIN-ul pentru dotari.
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • #6
            Originally posted by Rob94 View Post
            Am vorbit cu un proprietar care are un civic din 2011 automat și mi a zis ca el are CVT. Chiar nu știu ce sa mai cred )
            Ce model de Civic are? 3D/5D? Motorizare?
            Este comandat din Romania sau din alta tara?

            Conform wikipedia, incepand cu 2009 cutia i-shift a fost disponibila doar pe Civic Type S 1.8i-vtec si pe Civic 1.4i-vtec , in timp ce Civic 5D 1.8i-vtec a primit o cutie automata clasica cu 5 trepte.

            Comment


            • #7
              La Civicul din generatia aia a fost cutie CVT doar pe Civicul hibrid, care era sedan.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Originally posted by scarr View Post

                Ce model de Civic are? 3D/5D? Motorizare?
                Este comandat din Romania sau din alta tara?

                Conform wikipedia, incepand cu 2009 cutia i-shift a fost disponibila doar pe Civic Type S 1.8i-vtec si pe Civic 1.4i-vtec , in timp ce Civic 5D 1.8i-vtec a primit o cutie automata clasica cu 5 trepte.


                Si merita sa iau Civicul ala Hatchback 2010 1.8 VTEC automat? Sunt bune acele cutii? Sau mai bine iau o manuala și aia e
                Rob94
                Junior Member
                Last edited by Rob94; 07-01-20, 13:48.

                Comment


                • #9
                  daca e cutie cu convertor clasica aia n-are moarte, e mai fiabila decat oricare alta optiune de la Honda
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #10
                    Ar fi bine sa o incerci. Sunt oameni carora cutiile cu convertizor de cuplu li se par ciudate sau, pur si simplu, nu li se potrivesc. Exista un mic lag, in special la plecarea de pe loc, dat de natura mecanismului prin care functioneaza. Asta te va scoate din minti daca esti genul de fan absolut al cutiilor manuale :-). Pe de alta parte, e extrem de confortabila si fiabila. Incearc-o, pe aia sau alta automata similara.

                    Comment


                    • #11
                      Mie unul mi se pare fenomenala!

                      Comment

                      Working...
                      X