Probleme treapta a doua - CR-V 2.2 i-DTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme treapta a doua - CR-V 2.2 i-DTEC

    Salutare,

    Am o problema de ceva vreme (sau de ceva vreme am remarcat-o eu). Cand plec de pe loc, plec mereu cu viteza I. La 2000-2200 de turatii schimb viteza a doua. E, aici este o problema. Intra greu, uneori se aude un mic zgomot. Vad ca solutia (care nu merge mereu) este sa turez in treapta I pana la peste 2500. Mi se pare ca problema s-a acutizat de cand a venit vremea rece dar nu sunt sigur ca are vreo legatura. Mai are cineva probleme similare?
    Eu nu am un stil sportiv de condus si masina are 105 000km, deci nu e neaparat foarte obosita.

    Multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 12-02-20, 16:49.

  • #2
    Cand a fost inlocuit uleiul din cutia de viteze?

    Comment


    • #3
      La 60 000km. La revizie am fost acum 3 luni si nu mi-au zis nimic de faptul ca ar trebui inlocuit.

      Comment


      • #4
        Uleiul la cutia de viteze il schimb si eu la 60k, pe cel de la diferential la 40k.
        Ar fi de vazut si ambreiajul, daca debreierea se face cat trebuie.
        Treptele 1-2 sunt cele mai dificile, la orice masina, dar cu atat mai mult la suv-uri.
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #5
          In treapta I intra fara probleme, asa ca nu imi dau seama ce poate fi.

          Comment


          • #6
            asa cum aratati problema, este posibil sa fie sincronul de la viteza 2 - deranj mare.

            "Pe un arbore al cutiei de viteze exista o serie de pinioane, coroane dintate, inele sincronizatoare, precum si furca de actionare impreuna cu mansonul de cuplare. La actionarea manetei de viteze, o parghie deplaseaza furca de actionare in directia indicata de maneta, impingand inelul sincronizator peste coroana dintata. Rolul inelului sincronizator, sau sincron cum i se zice in mod popular, este de a “sincroniza” turatia arborelui cu turatia acestuia, permitand astfel cuplarea coroanei dintate cu mansonul de cuplare. In acest mod este conectat pinionul vitezei dorite cu arborele, fiecare viteza avand cate un pinion de diametru diferit pe arborele respectiv."

            Dar poate fi si comanda de la schimbator la cutie, asa zisa timonerie, si atunci ati scapat ieftin.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • #7
              Oricum as da-o suna destul de rau Multumesc oricum pentru raspuns. Ma surprinde ca sunt singurul cu o astfel de problema. Inseamna ca am avut ghinion sau am facut ceva teribil de gresit.

              Comment


              • #8
                Vad ca daca trec din treapta I in a II-a la turatii mici (sub 1500) nu e nici o problema.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by danidani View Post
                  Ma surprinde ca sunt singurul cu o astfel de problema. Inseamna ca am avut ghinion sau am facut ceva teribil de gresit.
                  Da, pare ghinion, dar cat nu se stie sigur, nu se poate spune nimic. De regula cutiile de viteza manuale de la Honda tin o jumatate de milion de km si peste. Cine stie ce o fi. Un service specializat Honda va trebuie acum, nu altceva.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #10
                    Depinde ce cutii de viteze, au mai avut probleme pe Civic, Stream, posibil si alte modele, cu rulmentii in anii 2000.
                    hondatu
                    Administrator
                    Last edited by hondatu; 20-02-18, 18:14.

                    Comment


                    • #11
                      Da dar asta e facuta in 2011. E printre ultimile bucati din modelul CRV 2006-2011. Vad ca pe unele forumuri internationale sunt multi care se plang de mici probleme cu viteza a doua si se pare ca multora li s-a spus la reprezentante ca e normal

                      Comment


                      • #12
                        Am facut o iesire din Bucuresti pe autostrada. Senzatia a fost ca dupa ce s-a incalzit masina, problema tinde sa dispara dar nu complet. Acum nu stiu daca cei 120km nu au fost de ajuns in contextul temperaturilor de -3 grade.

                        Comment


                        • #13
                          Salutare. Și eu dețin o Honda CR-V de 2 l benzină, din 2010 și am �nt�mpinat probleme asemănătoare. Deci ca și la tine, buba e când scot din vit 1. Parcă nu debreiază de tot ambreiajul sau ceva de genul, sună pinioanele. După ce se �ncălzește nu se manifestă �ntotdeauna la fel. In viteza 1, dacă turez in timp ce eliberez pedala de ambreiaj se aude un v�j�it. Menționez că uleiul a fost schimbat recent, at�t la cutie c�t și la diferențial. Am nevoie de kit ambreiaj sau o fi altceva?

                          Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


                          attiv
                          Junior Member
                          Last edited by attiv; 09-03-20, 14:27.

                          Comment


                          • #14
                            Incercati schimb de ulei dar doar cu original. Daca ar fi de la timonerie ar trebui sa se manifeste si pe alte trepte. Daca nu merge cu schimb ulei probabil este sincronul de la treapta a 2-a.

                            Comment


                            • #15
                              Am folosit ulei original Honda.

                              Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

                              Comment

                              Working...
                              X