Bataie ciudata roata dreapta fata

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Bataie ciudata roata dreapta fata

Va salut. Acum o luna si ceva am dat cu masina cu partea dreapta intro groapa, am indoit jantele amandoua...

Pe moment nu am sesizat nimic dar acum a inceput sa clantane ceva ciudat pe dreapta fata la gropi dar cel mai mult la denivelari. Azi am dat jos arcu de pe telescop si lam probat. Apas tija pana jos si revine bine pana sus...nu e curs, nu pare nimic stricat. Ce am observat mai ciudat pivotu de jos ce tine fuzeta e cam praf...sa fie de la el bataia? Precizez ca de la 120 130kmh incep sa cam. Pierd masina....se comporta ciudat, parca sunt pe gheata.
    Click image for larger version

Name:	20141122_120854.jpg
Views:	1
Size:	47.7 KB
ID:	728831
    Astept cateva sfaturi.multumesc!
    Last edited by hondatu; 23-11-14, 08:42.

Ai verificat bucsile de la bascula ? Vad ca si protectia pivotului este rupta. Cel mai bine o geometrie poate.

Comment

bucsile de la bascula sunt bune...nu sunt rupte

geometria poate afecteaza directia la viteza mare dar nu din cauza asta bate...

Comment

Daca e dus pivotul pe fata vibreaza tare volanul la accelerari sau frana de motor. Deobicei si scartaie cand e praf de tot .
        No signature

Comment

si atunci de la ce poate fi bocanitu ala?? se aude ciudat, ca si cum tija ar juca in telescop doar ca putin mai gros..

Comment

Flansele din capul amortizorului , buba predominanta la Ep/Fn2

Comment

Nu stiu care sunt alea...ma poti ajuta cu o poza cv? Din cate am vz nu are rulment in partea de sus...

Comment

Ba are, a trebuit sa le schimb eu la ep, si am schimbat pivotii, si pana la urma am schimbat flansele si zgomotul a disparut
                Si la Fn am acelasi lucru pe partea stanga !
                Cauta pe forum si gasesti link-uri cu schemele masinii

Comment

am uitat sa precizez ca am si un scartait tot la roata aia...

cineva mi-a zis sa verific si bucsele la bara stabilizatoare, pot fi si alea?

Comment

Bieletele antiruliu clantane. Si eu am problema asta si acum le caut dar am gasit vreo 2 dimensiuni pentru puntea fata 226mm si 290mm. habar nu am care sunt cele care imi trebuie.
                    www.taiereculaser.ro

Comment

Confirm ca bieletele antiruliu fac zgomot rau,am schimbat eu in vara cu tot cu bucsi bara stabilizatoare.
                      Asta se verifica destul de usor.2 persoane misca zdravăn de masina stanga dreapta.de preferabil pe o rampa ca sa poata cineva sa asculte sau sa puna mana pe ele. Dar nu cred ca de la socul tau a dat in bieletele antiruliu,si eu cred ca tot pivot sau flanse telescop.
                      Last edited by M4R1U5; 28-11-14, 13:03.
                      sigpic

Comment

Working...
                      X