Faruri CRX Del Sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faruri CRX Del Sol

    Salut baieti!

    Una din cele mai deranjante chestii la Del Sol este din punctul meu de vedere luminozitatea. Nu sunt deloc multumit de faruri si vreau sa rezolv chestia asta. Fostul proprietar (skynet) a schimbat soclul de H1 (cred) din farurile mari cu H4, deci am faza scurta si lunga pe farurile mari, iar cele mici nu sunt active. Un electrician mi-a sugerat sa revin la setarea din fabrica (ca stiu aia de ce au pus asa) si o sa vad mai bine.
    O solutie ar mai fi sa incerc becuri mai bine cotate pe piata (chiar, voi ce aveti?).
    O alta solutie ar fi sa incerc sa activez farurile mici, sa le orientez sa bata cat mai jos.. dar unii din voi mi-ati recomandat sa nu fac asta fiindca nu se pot regla suficient de jos cat sa nu fii injurat.
    Nici cu alte faruri after market nu cred ca fac mare branza, arata mai bine dar nu stiu cat de functionale sunt fata de cele stock.

    Deci, voi cum vedeti fratilor? Ce faruri aveti, ce soclu, ce becuri?

    2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
    2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
    2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
    2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

  • #2
    Cel mai ok, dupa parerea mea (un posesor de del sol,care se afla undercover pe aici, poate sa confirme), configuratia de fabrica cu faza scurta pe farurile mari si faza lunga pe cele mici , si inlocuirea farurilor mari cu unele aftermarket clare (cred ca dectane) + becuri osram sau philips
    Si, cel mai important, reglate corespunzator la un service.
    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
    Del Sol '94 ESI
    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
    BMW Z4 '03 Titan Silver

    Comment


    • #3
      La becuri mai poti merge si pe http://www.instalatiixenon.ro/becuri...per-white.html sunt fabricate in Japan si au o lumina super buna, am pus eu de cateva zile si sunt foarte incantat (sunt si mult mai ieftine ca Philips, care la mine se si ardeau destul de repede).
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • #4
        Mtec sau PIAA sunt si recomandarile mele. Becuri PIAA am de ceva ani pe proiectoare. Colegul Sole42 are pe civicul lui de vreo 2 ani.
        Parca este cineva aici pe forum care vine becuri PIAA...parca am vazut un anunt ...
        Touge is what we live for

        Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

        Comment


        • #5
          Eu am nu stiu ce becuri de la Bodo dar lumineaza f bine. Nu imi voi pune xenon si nici faruri aftermarket.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Tzunny, configuratia originala a masinii, versiunea pt Europa este astfel: si farurile mari si cele mici au soclu H4. Cele mari merg numai pe faza scurta iar cele mici numai pe lunga.

            Initial asa a fost si la mine. Mai apoi am mutat faza lunga si pe farurile mari. E chiar simplu: doua bucati de sarma, doi papuci, o unghie de cositor, o scanteie de bricheta si o palma de banda izolatoare. Teaba s-a imbunatatit mult insa numai pe faza lunga.. Scurta era in continuare o problema! Asadar mi-am cumparat faruri cu geam clar (poti si sa schimbi doar geamul), un kit de lupe bixenon (made in China dar n-ai spune) si asta a fost!

            Gabi, becurile pe care le ai de la mine sunt niste NoName-uri! Si eu am fost foarte multumit de ele cat le-am avut insa numai pe asfalt uscat! Se numesc "H4 Plasma White" si le-am luat cu vreo 40 de lei setul din petrom. Cu toate astea, eu am fost extrem de multumit de Osram Cool Blue insa si mai si de Osram Nightbreaker!
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

            Comment


            • #7
              Originally posted by Den1GRator View Post
              La becuri mai poti merge si pe http://www.instalatiixenon.ro/becuri...per-white.html sunt fabricate in Japan si au o lumina super buna, am pus eu de cateva zile si sunt foarte incantat (sunt si mult mai ieftine ca Philips, care la mine se si ardeau destul de repede).
              E alba sau galbena lumina la becurile care zici? Daca e alba pui te rog o poza?
              Farurile clare nu schimba nimic . Prelude are din fabrica faruri clare si tot nu vad nimic la viteze de peste 80km/h. E dezastros cum lumineaza farurile la hondele 90's . Am un prieten care a pus pe Civic EG niste Philips la pret de Xenon si tot foarte slab lumineaza. Din cate solutii am vazut xenon-ul ar fi cea mai buna solutie pentru intensitatea luminii dar se ard destul de repede si au probleme instalatiile astea ieftine.
              No signature

              Comment


              • #8
                E alba lumina, poze nu am dar poate fac intr-o seara, oricum lumineaza foarte bine.
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                Comment


                • #9
                  Ideea de schimbare a farurului nu ere pentru geam, ci pentru oglinda farului care din 90 pana astazi nu prea mai este asa de "performanta". Geamul, mai nou plasticul, este doar o parte din tot ansamblul farului.
                  Parerea mea despre xenon in far conceput pentru halogen nu este una prea buna, mai ales din cauza disconfortului produs partenerilor in trafic, abia astept cand or sa inceapa politistii sa imparta amenzi pentru xenon pus aiurea
                  EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                  Del Sol '94 ESI
                  CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                  BMW Z4 '03 Titan Silver

                  Comment

                  Working...
                  X