Picaturi de ulei motor - 1.6L CR-V i-DTEC

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Picaturi de ulei motor - 1.6L CR-V i-DTEC

Tocmai ce am observat zilele trecute prezenta unor picaturi de ulei de motor (e sigur din motor) in dreptul surubului de golire de la.baia de ulei. Initial am crezut ca e de la surub, ca nu etanseaza, dar nu, la.o privire mai atenta uleiul vine de mai.sus, si cumva ajunge sa se scurga chiar pe surub.
    Am sters si reverificat peste cateva zile (300 km mers), si e clar ca se scurge, picaturile.erau din nou acolo.
    Din fericire sunt doar picatturi, pe.scutul de aluminiu nu se vede mai nimic.
    Nu stiu de unde provine, oricat m.am uitat nu am reusit sa vad nimic, sper sa nu fie mai grav de atat.
    Cu siguranta scurgerea se intimpla numai in mers, daca e parcata nu exista scurgere, am verificat si asta.

Orice idee e binevenita.
    Last edited by hondatu; 19-08-19, 17:39.
    1.6,white, lifestyle.

Nu ne-ai spus despre ce mașina este vorba. Dacă ești sigur ca nu e de la etanșarea surubului de golire atunci vine de undeva de mai sus și se prelinge exact pe acolo. Poate fi garnitura de la baia de ulei care e uneori de tip siliconic și se deteriorează, de la filtrul de ulei sau poate chiar de la garnitura capac culbutori. Cānd găsești urma de scurgere, urmărește firul de jos īn sus și ar trebui sa te ducă la sursa.

Comment

CR V, 1.6 idtec 160 CP, suntem in aria tehnica CR V.
      garnitura de la baie cred ca e siliconica, este alba la culoare.
      problema e ca mai sus de baie nu prea se vede, spatiul este f stramt.
      1.6,white, lifestyle.

Comment

Working...
      X