Achizitie Honda CR-V automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie Honda CR-V automata

    Detin un CR-V manual si doresc achizitia unui CR-v cu cutie automata - benzina obligatoriu ( an 2008 ). Cineva mi-a bagat in cap ca acest tip de cutie montata pe benzinar va fi lenesa fata de cutia manuala cu care sunt obisnuit . Nu am unde sa fac un drive test, de aceea va rog pe voi sa-mi dati cateva raspunsuri - ma refer la cei care cunosc diferentele.

  • #2
    Am exact CR-V-ul la care faci referire, e un vis de masina, amanunte, de multi ani, in thread-ul dedicat la My CR-V. In ceea ce priveste vioiciunea masinii, da, e altceva fata de M/T, dar.....combinatia kick-down, i-VTEC, 150 de caluti si joaca in D/D3/D2/D1 ofera senzatii aproape la fel de tari, mai concret, ca sa traduc acel "altceva", ca sa n-am emotii (pe care M/T le evita) la o depasire in scurt, trec in D3 sau D2, in functie de viteza. Asa se rezolva cazul ! Maraiala i-VTEC-ului si nervozitatea masinii, altfel foarte calma si silentioasa, sunt un deliciu, merita fiecare banut dat pe ea. In alta ordine de idei, masina circula enorm de mult in Bucuresti, A/T-ul e fabulos de confortabil, unde sa faci "ghidusii" in traficul "criminal" din capitala ?! Personal, dar asta tine de temperament/obisnuinta/localitatea de resedinta, varsta, etc, voi conduce toata viata un CR-V A/T nu M/T (am condus foarte multi ani M/T si nu mai vreau, m-am saturat), sper, cu putin noroc, in urmatorii ani, sa mai aduc un CR-V in curte, actualul oricum va intra pe mana juniorului......bafta cu achizitia !!
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns . Acum inteleg .

      Daca ai timp , poate imi explici ce reprezinta D/D3/D2/D1 . Exista o pozitie in care poti utiliza frana de motor in conditii optime ?

      Comment


      • #4
        Este vorba de plaja de viteze. In D sunt 5, cutia selecteaza automat treapta adecvata vitezei si acceleratiei masinii, in D3 sunt selectate doar primele 3, etc. In D1, viteza maxima admisa e de 63km/h, in D2 e 109 si in D3 e 167. Trecerea din D in D3 sau in D2, pe gheata si zapada, reprezinta frana de motor, foarte indicata in astfel de situatii, cred ca te-am lamurit !
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #5
          Lamurit ! Multumesc .

          Comment


          • #6
            Tot ma uit la oferta apasa aici

            Poate cineva sa ma lamureasca ce riscuri imi asum la cutia automata ? Ex . : ulei cutie schimbat aiurea , etc .

            O verificare la Asko poate depista eventuale probleme ale cutiei ?

            Cel care o vinde ... o intermediaza ... posibil km dati inapoi . Se lauda cu carte service ....

            Greu cu vanzarea ... greu la cumparare .... la second hand.

            Comment


            • #7
              Intermedierile miros urat. De evitat
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Stiu ....
                Se lauda ca a fost masina unui ambasador ... povestea cunoscuta cu doctori , doamne la 90 ani care au condus-o doar de sarbatori ...
                Cred ca ai dreptate ... stau calm .... apare ceva de la proprietar.

                Comment


                • #9
                  Miroase a samsar...
                  Stai calm (de preferat) sau invita-l la o "consultatie" la un dealer autorizat, unde soliciti o verificare "la sange" (din bara in bara).
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    ...si vei fi cheltuit degaba 150 de lei...

                    Evita masinile intermediate. Chiar daca vii la dealer tot risti sa ramai cu banii dati si timp pierdut.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      De asta am si enumerat doua posibile actiuni, din care una ar fi cea pe care as alege-o eu (adica aceea de a sta calm).
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • #12
                        stau calm ....

                        Comment


                        • #13
                          Si eu vreau CR-V, transmisie automata, an minimum 2010.

                          Poate vede cineva pe aici si îmi/ne face o oferta! 😊
                          Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                          epitesti.ro
                          anunturi.epitesti.ro

                          Comment


                          • #14
                            Daca totul decurge conform planurilor, voi vinde CR-Vul (2009, A/T, 2.0i-VTEC, Elegance/Sport, < 50k km), dar numai prin luna mai. Avand in vedere ca sunteti in cauta, doar informativ, cu cat se vinde ceva de genul?

                            Comment


                            • #15
                              Pentru pretul corect....2007..a/t ivtec...model Executive.

                              Comment

                              Working...
                              X