Problema: trepidatie treapta 1&2 CIVIC 5dr 1.8 2008

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Problema: trepidatie treapta 1&2 CIVIC 5dr 1.8 2008

Salut, din luna august 2011 sunt posesorul unui Civic 1.8 benzina, an fabricatie 2008. Cand am cumparat-o avea 43000 km, acum are 55000 km..Din pacate a aparut o problema de vreo 2000-3000 km, mai exact atunci cand plec de pe loc, in treapta 1 simt o trepidatie in momentul in care eliberez pedala de ambreiaj in totalitate, vibratie resimtindu-se si in momentul in care schimb treapta a 2-a, dar la o intensitate mai mica, precizez ca vibratia respectiva apara dupa ce masina se incalzeste, aproximativ 30 min-1 h de functionare si cu o intensitate mai mare cand e solicitata mai mult (ex: 5 persoane in masina). Am fost la cei de la Carpati Motors la sfarsitul anului 2011 si mi'au zis ca e de la ambreiaj si ca trebuie schimbat tot chitul (s-a urcat un mecanic in masina, si a mers 2 minute prin parcarea serviceului- mi s-a parut cel putin ciudat modul de identificare a defectiunii)- pretul operatiunii: 600 euro. Mentionez faptul ca nu patineaza discul de ambreiaj..am incercat in toate treptele, accelerand brusc pt a observa acest lucru - masina se accelereaza normal, fara absolut nicio problema.. Va rog sa ma ajutati cu unele sfaturi...daca stiti despre ce poate fi vorba, si daca sunt persoane carora li s-a intamplat ceva similar..Va multumesc.

Salut

Arunca un ochi aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...light=trepidat.
    E o problema destul de des intalnita. Am avut-o si eu la un moment dat. Am rezolvat-o (cred) cu repriza de mers alert si prin aproape toate treptele de viteza. Nu pot sa iti recomand sa faci la fel.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

Am avut aceasi problema la aproximativ acelasi numar de kilometri pe timp de iarna. Dupa incalzirea vremii a disparut. Desigur, service-ul a propus schimbarea ambreiajului. Acum masina are 100000 km, nu am schimbat ambreiajul, problema nu a mai aparut. Din cate stiu exista si un alt topic mai mare care dezbate problema.

Comment

Ma gandeam sa nu afecteze masina in vreun fel..E totusi destul de deranjanta senzatia..cand vrei sa pleci de pe loc (spre exemplu: cand vreau sa intru de pe o straduta fara prioritate pe un drum principal + masina cat de cat incarcata=> trepidatie mai puternica si lipsa cresterii vitezei). Cam dupa cat timp a trecut la voi? la mine a aparut cam acum 2 luni. @kite - ai facut ceva anume, sau pur si simplu nu a mai facut figuri la o incalzire a vremii? ms mult..am citit cateva post-uri, dar nu am aflat mare lucru. Ms mult.

Comment

La mine se implinesc 2 ani in cateva zile, de cand nu a mai trepidat. Merge bine-mersi.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

S'au mai intalnit si altii cu o astfel de problema? si cam ce solutie ati ales pt rezolvarea ei? ms

Comment

Deci...Eu iti spun asa , patesc acest lucru exact ca si tine indiferent daca e motorul cald sau nu ... daca am mers 1 km sau 40 km , numai si numai cand merg in Brasov , eu fiind din Predeal . Iti spun motivul care l-am aflat de la un coleg de aici de pe forum , in Bv se arunca cu o nu stiu ce solutie pe jos si patineaza discul ... Repet numai si numai in Bv si de cele mai multe ori atunci cand cei din Bv arunca cu aceasta solutie ... In rest mai sunt mici trepidatii dar mici nu le simti prea mult ... trebuie sa te mai si obisnuiesti ca asta este una din principalele probleme la HONDA (nu stiu daca la toate modelele) . Multa bafta si ce sa zic vezi poate este si asta unul dintre motive !!
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

Comment

Nu am facut absolut nimic, problema a disparut de la sine cand s-a incalzit afara.

Comment

Originally posted by gpoint View Post
                  Deci...Eu iti spun asa , patesc acest lucru exact ca si tine indiferent daca e motorul cald sau nu ... daca am mers 1 km sau 40 km , numai si numai cand merg in Brasov , eu fiind din Predeal . Iti spun motivul care l-am aflat de la un coleg de aici de pe forum , in Bv se arunca cu o nu stiu ce solutie pe jos si patineaza discul ... Repet numai si numai in Bv si de cele mai multe ori atunci cand cei din Bv arunca cu aceasta solutie ... In rest mai sunt mici trepidatii dar mici nu le simti prea mult ... trebuie sa te mai si obisnuiesti ca asta este una din principalele probleme la HONDA (nu stiu daca la toate modelele) . Multa bafta si ce sa zic vezi poate este si asta unul dintre motive !!
                  Mie mi-a facut si vara, dupa ce am forjat-o bine de tot prin Bucuresti, dar aveam cauciucuri cam duse.
                  Din ce spui tu si din experienta proprie, tind sa cred ca acest tremurat/trepidat are legatura cu aderenta.
                  De cand au venit zapezile astea prin Bucuresti, mi-a facut si mie de vreo 2-3 ori. Stiu cum sa o debraiez ca sa nu mai faca, dar e foarte rar cand mi se intampla sa tremure.

PS: ma apropii de 126.000 km
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

Comment

din punctul meu de vedere nu prea sunt semne ca de aderenta proasta...bn..ce'i drept ca a inceput sa faca asa dupa ce i'am schimbat cauciucurile...cu cele de iarna prin luna noiembrie...sunt foarte curios daca in primavara odata cu revenirea la vechile anvelope vor fi schimbari de comportament...Nu prea inteleg legatura, pt ca nu se aprinde becul de la VSA ca atunci cand patineaza rotile, dar sper ca asta sa fie problema, am incercat sa merg si fara VSA dar tot asa face...Astept cu nerabdare incalzirea vremii...

Comment

Din curiozitate ce cauciucuri de iarna ai?
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Originally posted by ticker View Post
                        Din curiozitate ce cauciucuri de iarna ai?
                        Cred ca nici n-ati auzit de Nankang SV 2 ), sunt noi, nu se compara cu pirelli, michelin, bridgestone, dar n-am avut probleme cu ele in pofida zapezii care a fost/este..Sa influenteze marca/modelul/profilul anvelopei functionarea masinii ?!?

Comment

Ca sa vedeti daca nu e de la ambreiaj sau de aderenta proasta, incercati sa mergeti in treapta I, incet. Desi nu bruscati, masina da in nas foarte usor, atat la apasarea pedalei cat si la luarea piciorului de pe ea.
                          Stiu, in treapta intai nu se merge, doar se pleaca de pe loc. Insa daca veti compara cu alte masini, veti vedea ca e ceva in neregula la Civic.
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

Originally posted by octi_b View Post
                            Ca sa vedeti daca nu e de la ambreiaj sau de aderenta proasta, incercati sa mergeti in treapta I, incet. Desi nu bruscati, masina da in nas foarte usor, atat la apasarea pedalei cat si la luarea piciorului de pe ea.
                            Stiu, in treapta intai nu se merge, doar se pleaca de pe loc. Insa daca veti compara cu alte masini, veti vedea ca e ceva in neregula la Civic.
                            Pai si in cazul asta cam care ar fi rezolvarea problemei?

Comment

Cu ce masina ai comparat Octi? Eu am incercat la Ford Focus (face la fel), Dacia 1410 (face la fel), Golf III benzina (face la fel)...stiu ca pateam asta cand incepusem sa conduc, cu Dacia 1300 a tatalui meu, speram si eu ca la masinile astea noi sa nu mai faca la fel dar asa imi face si mie la CTR.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

Working...
                              X