09 Civic - E timpul pentru amortizoare noi, dar ...

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• 09 Civic - E timpul pentru amortizoare noi, dar ...

Salutare forum,

sunt posesorul unui Civic an de fabricatie 2009 si as vrea sa schimb amortizoarele fata, masina are in jur de 150k si este cumparata de noua din tara si evident rulata preponderent in Romania. Credeti ca ar fi cazul sa schimb si arcurile sau amortizoarele sunt de ajuns ?

Si inca o intrebare pivotii de la bascule se pot schimba sau trebuie schimbata bascula cu totul, poza mai jos:

Click image for larger version  Name:	unnamed.jpg Views:	38 Size:	44.5 KB ID:	870596
    Last edited by hondatu; 01-06-20, 18:18.

Daca ai joc la pivoti, mai bine shimbi cu bascula. Vad protectia pivotilor este imbatranita asa ca inlocuieste cu una noua si greseaza.

Comment

Originally posted by harris View Post
      Daca ai joc la pivoti, mai bine shimbi cu bascula. Vad protectia pivotilor este imbatranita asa ca inlocuieste cu una noua si greseaza.
      joc nu mi se pare, dar sigur protectia e imbatranita, unde as putea sa gasesc una noua, ai idee ? la epiesa nu am gasit asa ceva sau nu mi se pare...

Comment

Daca tot platesti manopera ptr desfacut schimbi si pivotii.
        Daca sunt OK arcurile nu trebuie schimbate.

Comment

Salut, eu am schimbat protectiile de la pivoti acum 2ani parca iar anul asta amortizoare-flanse si rulment flansa.
          Protectiile le poti gasi si la alte magazine de piese auto, eu am gasit cam tot la un magazin(preturi cam maricele ce i drept). La schimbare pivot se inlocuoeste bratul cu tot, verifica si bucsile inferioare in ce stare sunt, ca e posibil sa fie bevoie sa le inlocuiesti si pe alea!
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

Comment

Originally posted by fetherw80 View Post
            Salut, eu am schimbat protectiile de la pivoti acum 2ani parca iar anul asta amortizoare-flanse si rulment flansa.
            Protectiile le poti gasi si la alte magazine de piese auto, eu am gasit cam tot la un magazin(preturi cam maricele ce i drept). La schimbare pivot se inlocuoeste bratul cu tot, verifica si bucsile inferioare in ce stare sunt, ca e posibil sa fie bevoie sa le inlocuiesti si pe alea!
            dar nu e musai sa schimbi flansele la amortizoare sau da ? pe a mea amortizoarele au fost schimbate acum 2 ani cu tot cu flanse, sa mers pe kyb dar au tinut relativ prost, de data asta as vrea sa incerc febi bilstein, sau poate merg pe sachs din nou... flansele in schimb as vrea sa le reciclez daca se poate.

la ce magazin ai gasit protectiile sau pivotii ?
            Last edited by Decebalus; 04-06-20, 20:38.

Comment

Salut kit flanse cu protectii anti praf oem si rulmenti oem le.am luat prin Beksy.
              Flansele daca s in stare buna n ai de ce sa le schimbi.
              Zici, ca, kyb sunt slabute? Ma ingrijorezi ca asta am pus...
              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

Comment

Originally posted by fetherw80 View Post
                Salut kit flanse cu protectii anti praf oem si rulmenti oem le.am luat prin Beksy.
                Flansele daca s in stare buna n ai de ce sa le schimbi.
                Zici, ca, kyb sunt slabute? Ma ingrijorezi ca asta am pus...
                flansele au fost schimbate acum doi ani, sa pus originale honda impreuna cu amortizoare noi kyb fata/spate, si sunt ft aproape de PA, daca esti din Buc esti bine-venit sa vezi cum se simt....

Comment

Working...
                X