Consum ridicat de ulei - Civic Hybrid 2006

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum ridicat de ulei - Civic Hybrid 2006

    Salut iubitori de Honda,

    Detin un Civic Hybrid 2006 de vreo 11 luni, cu GPL montat de mine de cand am luat-o. Am vreo 23.000 km cu ea. Ma confrunt cu un consum ridicat de ulei. Undeva la 150-200 ml/1000 km.

    As avea 2 variante: segmentare sau schimbare motor (stiu unul lovit, cu doar ~60.000 km, care sta de vreo 3 ani)

    In prima faza am incercat cu Resurs, dar la mine nu a avut efectul scontat. Mi-a crescut consumul mediu, dar consumul de ulei este la fel.

    La cealalta masina (Ford Focus C-Max 1.8 benzina/ GPL) am segmentat (fiindca scotea fum albastru dupa ce coboram serpentine), schimbat semeringuri si tot ce putea fi imbatranit si este foarte ok acum masina (consuma foarte putin ulei intre schimburi).

    Nu ma sperie segmentarea, fiindca am trecut prin asta, insa la Honda ma astept sa nu gasesc piese atat de usor, precum la Ford.

    Daca schimb motorul, stiu... Trebuie mers la RAR, dupa.

    Ce ma sfatuiti? Segmentare, sau schimb motorul?


    Multumesc

  • #2
    Salutare! 150-200ml/ 1000 km este super decent, nu are sens sa umbli la motor. Ai avut o experienta placuta cu motorul de Ford dar nu e neaparat sa fie mereu asa... Te sfatuiesc sa uiti de problema, cel putin pana ajunge in zona de 1 litru/ 2000-2500 km. Atunci sa zic ca ar fi problematic, dar pana acolo mai ai.

    Ca idee, cam toate Hondele consuma ulei, in functie de regimul de exploatare, un litru la 8000 km e super safe spre exemplu. La tine ia ceva mai mult, dar in niciun caz cat sa justifice o segmentarea. Parerea mea, care cu siguranta ar fi sustinuta si de catre cei de la ASKO de ex.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #3
      Originally posted by Xander View Post
      Salutare! 150-200ml/ 1000 km este super decent, nu are sens sa umbli la motor. Ai avut o experienta placuta cu motorul de Ford dar nu e neaparat sa fie mereu asa... Te sfatuiesc sa uiti de problema, cel putin pana ajunge in zona de 1 litru/ 2000-2500 km. Atunci sa zic ca ar fi problematic, dar pana acolo mai ai.

      Ca idee, cam toate Hondele consuma ulei, in functie de regimul de exploatare, un litru la 8000 km e super safe spre exemplu. La tine ia ceva mai mult, dar in niciun caz cat sa justifice o segmentarea. Parerea mea, care cu siguranta ar fi sustinuta si de catre cei de la ASKO de ex.
      Ok, dar compar cu Insight-ul unui coleg, ce (din spusele lui) nu consuma ulei, desi este exact acelasi motor...

      Comment


      • #4
        Dar ce ulei folosesti ?.

        Comment


        • #5
          Originally posted by harris View Post
          Dar ce ulei folosesti ?.
          Ravenol USVO FDS 5W30

          Comment


          • #6
            Exista o intreaga manie aici cu tipul de ulei folosit... In realitate variaza destul de putin consumul de ulei in functie de tipul de ulei. Dar e o posibilitate, poti incerca altceva, dar nu pune prea gros fiindca vei face mai rau. Eu mi-as lua gandul de la aceasta problema si as completa la 2-3000 km cu ulei. Crede-ma, e o problema minora daca in rest masina merge ok (compresie etc).
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #7
              Originally posted by Xander View Post
              Exista o intreaga manie aici cu tipul de ulei folosit... In realitate variaza destul de putin consumul de ulei in functie de tipul de ulei. Dar e o posibilitate, poti incerca altceva, dar nu pune prea gros fiindca vei face mai rau. Eu mi-as lua gandul de la aceasta problema si as completa la 2-3000 km cu ulei. Crede-ma, e o problema minora daca in rest masina merge ok (compresie etc).
              Inca nu i-am facut un test de compresie. Mi-ai amintit si cu ocazia asta voi face. Singura chestie e ca ma doare sufletul sa vad ca tot completez de 2-3 ori pe luna... Ca uleiul, da-l incolo, ca nu mai fac rabat la calitate

              Comment


              • #8
                Mie mi se pare OK sa circuli pana la maxim 500 ml lipsa (sub nivelul de maximum). La consumul tau asta inseamna aprox 3000 km. Asa multi km faci de completezi de cateva ori pe luna??
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Xander View Post
                  Mie mi se pare OK sa circuli pana la maxim 500 ml lipsa (sub nivelul de maximum). La consumul tau asta inseamna aprox 3000 km. Asa multi km faci de completezi de cateva ori pe luna??
                  De regula completez atunci cand se aprinde martorul.

                  Kilometrii, sa stii ca se strang... Naveta la munca 40 km/zi, plus ceva drumuri personale, plus un part time Uber (de cand m-am apucat, am o medie de 2,25 zile/saptamana, si o medie de 3,1 ore/zi)... De exemplu, un total de kilometri in ultima vreme: Iulie, 400 in 3 zile, August 3388 (si nu am fost cu masina asta in concediu, iar concediul a fost in Iulie), Septembrie 2022... Minim 2000/luna, tot fac...
                  dkn9
                  Junior Member
                  Last edited by dkn9; 14-10-19, 14:56.

                  Comment


                  • #10
                    m-am decis sa schimb motorul. voi pune ceva bani de-o parte si cand se va strange destul, voi face operatia...

                    am oferte de 3700-4000 lei la motoare cu 30-50.000 km. cum vi se pare?

                    contorizarea kilometrilor unde se face la masinile cu cvt? tot in cutie?

                    vreau sa imi fac un calcul cu toate cheltuielile... ce ar mai fi in afara de achizitie motor, manopera, omologare la RAR?...


                    cat ar tine discurile de ambreiaj? masina are ~195.000 km. iau in calcul si inlocuirea lor (daca merita sau e necesar), ori iau motorul cu tot cu cutie?

                    e prima masina cu cvt pe care o conduc. nu am cu ce sa compar, pentru a sti daca ar fi uzate discurile de ambreiaj.
                    dkn9
                    Junior Member
                    Last edited by dkn9; 24-10-19, 09:03.

                    Comment


                    • #11
                      Am cumparat motor. Acum caut extractor pentru rotorul IMA-ului. Are cineva? Macar dimensiuni, sa dau sa imi faca un strungar

                      Comment

                      Working...
                      X