Doua probleme intr-una...

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Doua probleme intr-una...

ori sunt eu foarte idiot si nu mi-am dat seama cum sa o folosesc (desi sunt destul de mester/inginer), ori mie imi lipseste manivela de la cric...pt ca nu mi-am dat seama cum se foloseste "bara" aia ca sa ridic cricul... ops:
    ultima oara am folosit o surubelnita...

asta e problema minora, care ma aduce la problema majora:
    acum ceva timp, pt cateva zile aveam un zgomot ca de arc care se destinde, metalic, pe partea fata stanga la roata, cand luma gropi in curba, zic eu...!!!
    zgomotul a disprut si a reaparut ieri pe partea dreapta. zgomotul e putin schimbat, dar e destul de nasol la ureche. ceva metalic ca un "bang", dar nu am reusit sa-mi dau seama in ce conditii se produce. am crezut ca e la denivelari...cand se comprima arcul, dar nu face mereu. azi nu a mai facut, dar ieri m-am speriat putin si am mers toata ziua cu muzica off ca sa-l urmaresc.

o sa ma duc sa dau roata jos poate observ ceva.
    intrebare: LA CE SA MA UIT...?!?

merci
    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

Infigi carligul in chestia aia (e clar unde banuiesc) ... si folosesti coarba pe post de T.
    Stiu ca am explicat ca un .... dar chiar nu stiu cum altfel

Daca nu ai inteles din descrierea mea idioata... zi-mi si am straduiesc mai mult
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

Comment

Deci nici eu nu sunt idiot!! :lol: Si eu am avut observatia asta cand am facut o pana.
      Ori sunt japozezii/englezii astia asa de meseriasi ca de depaseste solutia gasita de ei.

Si eu tot cu surubelnita am rezolvat si faza cu carligul nu o inteleg.
      ....

Comment

Carligul ala nu e pentru tractare?
        Iau eu azi masina din service si ma uit. In cartea tehnica a masinii nu scrie cum se foloseste cricul? :lol:
        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
        2 roti

Comment

loooooooooooooool...ma simt mai bine...

dar despre problema mai grava, aveti sfaturi...?!?...ca vreau sa ma duc sa dau roata jos oleaca...

Comment

Ma duc la masina sa ma uit ... I will be right back

LE: Avem 3 elemente. Cricul, coarba (aia de desfacut prezoanele) si o chestie lunga cam cat coarba (intr-un capat are carlig si intr-unul ca o surubelnita).
            Capatul ala ca o surubelnita e facut sa intre in coarba. Coarba are la jumatate o gaurica :lol:.
            Carligul se infige in porcaria aia de la cric

Sa nu ma puneti sa fac poze cum se baga surubelnita in gaurica sau alte minuni din astea :lol: :lol:
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

Comment

deci se folosesc toate 3...gizaz...ma duc sa ma joc...

Comment

oau, mare mcgyver inginerul care o proiectat cricul.

eu va multumesc de explicatii, cat de cat m-am prins. :lol:
                honda civic 5d 1.8 champagne silver, senzori parcare

sibiu SB-11-WAW

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/vladone/

Comment

inginer pe naiba...
                  ori sunt complet idiot amice (ba nu domnule) si tot nu m-am pris...ori, chiar si asa, in scenariul propus de fanatic...sucks big time... :x

tocmai vin de la masina...merge din 3 in 4 faza cu cricul...cate despre probleme la roata, n-am observat nimic ciudat...sa vad daca mai face...:?

Comment

Originally posted by vladone
                    oau, mare mcgyver inginerul care o proiectat cricul.
                    OT: tare serial a mai fost :wink:

http://www.macgyveronline.org/pages/movies.html
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

toto : la mine se auzea un zgomot ciudat la partea din spate . am dus-o in service si mi-au spus ca zgomotul se auzea din cauza deplasarii arcului de pe pozitie . poate la tine e la fel .
                      2.0 TFSI Stage 3 by REVO TECHNIK - Now 360 bhp .. Target - 390 bhp

Comment

m-am gandit si eu la asta, dar nu prea ai cum sa observi decat daca stii cum tre sa vina arcul...
                        acum nu mai face...
                        ciudat: as zice ca mi-a facut pe ambele parti fata, timp de cam o zi-doua si pe urma nimic...
                        o sa le zic sa se uite la prima revizie

Comment

zgomotul ala l-am auzit si io de vreo doua ori, mai demult. Nu am avut timp atunci sa fug la service insa...a disparut singur. De atunci am facut cam 10000 km si nu l-am mai auzit...probabil ca nu statea ceva bine si s-a asezat pana la urma
                          Civic 2007 5D 1.8 Sport MT
                          B69RMU

Comment

Salut si eu am zgomotul acesta de arc de fiecare data cand plec cu masina dupa ce sta o perioada, de cateva ore parcata ...se aude "bang bang" pe ambele parti pe viraje ..... Am schimbat tampoanele acelea mici de cauciuc din talerul de la amortizoare si degeaba .... nu-mi dau seama cum se misca arcul de face zgomotul acesta enervant....
                            Daca a rezolvat careva problema il rog sa posteze cum a reusit...

Comment

Working...
                            X