Ce probleme ati avut cu Civicul Mk8 (2006 - 2011)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fiecare face ce vrea cu banii lui.
    Revizia la Asko e mai scumpa, la Carpati mai ieftina si la Honda Nord doar putin mai ieftina parca.

    Dar sunt curios service-ul Toyota din PL cate Honda a servisat, cat stie care sunt problemele de la ele, daca are garnituri de inlocuit pentru baia de ulei sau alte cghestii specifice Honda.
    Da, probabil ai vorbit 3 minute cu cineva de la service, dar asta pentru ca oamenii aia au de munca in continuu. Si au chiar daca sunt scumpi pentru ca ofera un serviciu care in general e de calitate, dar net superior fata de alte service-uri (ex Ford).

    Eu am doua masini si la ambele le fac inca revizia la Asko, cu consumabilele mele. Asta simt eu ca e un compromis intre calitate si pret.

    Un final comment. Uleiul Honda nu e shit, ci dimpotriva chiar e unul foarte bun doar ca overpriced. Iti poate confirma si Tudor treaba asta.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Ticker sunt 99% de acord cu tine și după ce mi-a ieșit mașina din garanție tot la ei am fost la revizie (Asko) și ca īntotdeauna cu consumabilele mele mai puțin uleiul din cutia de viteze.
      La ultima revizie am fost tratat ceva de genul „ce vrei de la noi? Și cam ce vrei să īți verificăm la mașină? “ Deși i-am zis de la īnceput că mașina are 7 ani, 63k km și am venit pentru revizie și că din ce știu trebuie schimbat uleiul īn cutie.
      Īn fine fiecare poate avea și zile proaste și merg pe același principiu ca și tine, serviceul monomarcă trebuie să știe mult mai multe despre acea marcă decīt orice alt service și nu mă trezesc că īmi completează cu piese de logan cum am pățit-o prin alte părți. Nu e ca și cum nu s-ar găsi piesele și au fost forțați de īmprejurări...
      Iar prețul reviziei la reprezentanță Nu mi se pare exagerat față de alte reprezentanțe de mărci. Dar aici se poate deschide o adevărată polemică și poate suntem subiectivi...
      Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
      Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

      Comment


      • Pe scurt, daca se deschide treaba asta de preturi.
        Asko - mi-a cerut 400lei pentru schimbat ulei si filtre aduse de mine. Culmea e ca cica pretul asta, include un discount de 15% pe care il are masina. Asa a fost promotia cand au luat-o fostii proprietari si ramane in baza seriei de sasiu. Deci cand aud acum 170lei eu imi dau palme.
        Carpati - mi-au cerut 200 in aceleasi conditii plus ca-s mai aproape.
        La Nord n-am mai apucat sa sun insa cred ca tot aia e.

        Sent from my Absolut bottle.
        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
        https://www.instagram.com/iamrusu/

        Comment


        • Eu n-am dat 400 pe revizia full la Asko niciodata...

          In general e in jur de 170, dar cum tre sa fac in curand anunt cat am platit.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • cred ca suntem putin offtopic, sau includem problema cu tarifele service-urilor tot in acest topic?
            Azi sun si la Honda Nord, si Carpati, si revin.

            Pt ticker - cand zic shit, ma refer la 5W40 in general, nu cred ca e cea mai fericita idee sa bagam 5W40 intr-un motor care are destule ture pe bord, stiam ca pt asa ceva, 0W30 este mai indicat sau macar 5W30. Am avut mai multe Toyote in ultimii 10ani, iar in motoarele pe benzina, de turatie, nu am bagata nimic mai sus de W30. In fine, parere personala, nu cred ca are rost sa ne contrazicem aici, eu tot 0W30 voi baga in in Civic.

            Comment


            • O soluție de criză este să te prezinți la verificarea gratuită de primăvară pe care Honda o oferă posesorilor și să soliciți īn plus un schimb de ulei. Filtrele aer și polen le schimbi singur, inspecția de rampă e gratis iar schimbul de ulei (ștampila) e 40 lei (la Carpați). O să pleci de acolo și cu o listă de repere de īnlocuit și cu o ofertă pentru ele, dar nu e musai să le bagi īn seamă
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • Da, hai sa incheiem offtopicul.

                Ref la 5W40: uleiul Honda (Castrol Edge Proffessional H) e 0W20 pt benizna si 0W30 pt diesel.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Stati putin,uleiul Honda pentru diesel cu filtru de particule e de fapt Castrol Edge?Daca e asa,cat costa un litru de Castrol?Multumesc

                  Comment


                  • Originally posted by rghelase2001 View Post
                    Pt ticker - cand zic shit, ma refer la 5W40 in general, nu cred ca e cea mai fericita idee sa bagam 5W40 intr-un motor care are destule ture pe bord, stiam ca pt asa ceva, 0W30 este mai indicat sau macar 5W30. Am avut mai multe Toyote in ultimii 10ani, iar in motoarele pe benzina, de turatie, nu am bagata nimic mai sus de W30. In fine, parere personala, nu cred ca are rost sa ne contrazicem aici, eu tot 0W30 voi baga in in Civic.
                    Daca esti convins ca motoarele de turatie cer ulei subtire ai vreo explicatie de ce seria M de la bmw presupune ulei 10w60?
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • Deviem rau de la topic.

                      Ca sa inchid offtopicul raspund la utlimele 2 intrebari:

                      Castrol EDGE este sub Castrol EDGE Professional H (ulei dedicat Honda, echipat OEM din fabrica din UK & Turcia) ca specificatii si oricum e mai ieftin. Castrol EDGE Professional H se gaseste la pret decent la Cox pentru cine il vrea mai ieftin decat in reprezentanta.

                      Uleiul oficial Honda pentru Europa din 2012 (care il pun in service si scrie Honda pe cutie) este 0W20 pt benzina si 0W30 pentru diesel. Nu ma intereseaza ce pune BMW in motoarele lor.

                      P.S. Mai adaug acest PS ca sa nu par atat de categoric. Eu si majoritatea clientilor unei marci mergem pe viscozitatea recomandata de dealer, care de obicei dau merg pe uleiul cu vascozitatea din fabrica.
                      Desigur ca sunt oameni pasionati de masini care schimba uleiul de 2 ori pe an (iarna/vara) si care folosesc gradatii diferite din cauza anotimpului.
                      Mai sunt si oameni care incearca si alte gradatii (ex. 5W30 de la Eneos Sustina) pentru ca sunt pasionati de asta (a se vedea topicul lung de uleiuri).
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 07-07-16, 15:05.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Mi s-a rupt un prezon pe dreapta fata. Aveti idee daca se poate schimba doar el sau trebuie schimbat tot butucul?
                        Piulitele vin la set sau la bucata?
                        ....

                        Comment


                        • La bucata, se poate schimba la Asko cu o mica inginerie...am schimbat eu.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • Si eu am patit la fel si s-a rezolvat fara sa schimb butucul la Coasta de Est.

                            Comment


                            • Intrebare - cam in ce stare sunt capetele de schimbator de viteza (nuca)? Intreb pt ca am lasat cateva zile masina in soare, si azi mi-au sarit doua mici bucati din cauciucul pe care sunt trecute vitezele, undeva in zona -5-6.. Masina din semnatura, 2006. Intrebarea e - asa de sensibile sunt? Exista variante de inlocuire, la pret ok?

                              Comment


                              • Cam aşa păţesc. La mine s-a dus acum vreo 2 ani.
                                Cāt apreciezi că ar fi un preţ ok?
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X